www.what2do.co.il

הלכת השנים האבודות - חישוב אובדן השתכרות לילד מוכשר מהרגיל

דרגו את המאמר

הלכת השנים האבודות - חישוב אובדן השתכרות לילד מוכשר מהרגיל

השנים האבודות – תביעה לחישוב שכר עתידי מוגדל בעקבות כישורי המנוח

האם הורים אשר איבדו את בנם הקטין בתאונת אופנוע, יזכו לפיצויים בעבור שנותיו האבודות, בשיעור שכר הגבוה מהשכר במשק, עקב כישוריו המיוחדים של בנם? תביעה בעניין זה הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים על ידי זוג הורים, בשם עיזבון בנם, כנגד חברת הביטוח.

הסוגיה של אופן חישוב הפיצויים בראש הנזק של אובדן השנים האבודות, ביחס לניזוק קטין ללא תלויים, נדונה מספר פעמים בערכאות המבררות, לאחר הולדתה של הלכת אטינגר הראשונה (הלכת השנים האבודות).

 

הלכה נוספת הידועה בעניין זה הינה הלכת פינץ העוסקת בעניין מותם המצער של קטינים בתאונות דרכים. על פי הלכה זו, קבע בית המשפט שכאשר מדובר בניזוק קטין ללא תלויים, אין להיזקק לנתונים סטטיסטיים המפורסמים על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אלא יש לחשב את הפיצויים בהתאם למצבו הנוכחי בלבד של הניזוק, ומהם יש לנכות 30% מבסיס השכר (בגין ניכוי הוצאות קיום בשיעור 70% מבסיס השכר).

 

      קראו עוד בתחום:

 

פיצויים שונים בעבור קטינים שונים, האמנם?


האם קיימים הבדלים בין קטינים, אשר טרם התגבש מסלול חייהם ולימודיהם, לגבי פרנסתם העתידית, שאבדה? על פי ההלכה הפסוקה, בית המשפט יוצא מנקודת הנחה שיש לערוך את חישוב אבדן כושר ההשתכרות של קטינים ללא הבדלים של מגדר, גזע וכדומה. במילים אחרות – על פי השכר הממוצע במשק עד גיל הפרישה הקבוע בחוק.


אולם, תמיד התעוררה בבתי המשפט השאלה מהו המקרה החריג בו ניתן יהיה לסטות משיעורם של הפרמטרים אשר נקבעו בהלכות אלו. סוגיה זו עמדה במרכזה של התביעה שלפנינו כפי שיפורט להלן.

 
ילד מוכשר על סף הבגרות


הורי הקטין טענו בבית המשפט כי המנוח היה קרוב לגיל הבגרות ובמהלך חייו הוכיח תכונות המעידות על עתיד מבטיח בניהן - חריצות, התמדה, יחסי אנוש טובים וכושר ארגוני. זאת ועוד, ההורים ציינו שהמנוח עבר את מבחן "דלפי" אשר הקנה לו אפשרות ללימודים גבוהים באירופה, עובדה יש בה כדי להעיד על חריצות ואמביציה.


עוד הוסיפו ההורים שהמנוח התמחה בתחום המחשבים והשתתף בפרויקט מנהיגות טכנולוגית וניהול ידע של חברת "נס טכנולוגיות". כמו כן, לדבריהם, המנוח התקבל לעבודת מחקר באוניברסיטה. לדידם של ההורים, מדובר בילד אשר היה עילוי ועל כן היה צפוי לו עתיד מזהיר וכיוון חיים תעסוקתי.

 

      קראו גם:


בית המשפט קבע כי אין בהצטיינות בבית הספר בכדי ליצור עילה אשר תסתור את הלכות בית המשפט העליון. עם זאת, בית המשפט בחן, על בסיס העדויות הרבות, את פעילותו של המונח במסגרות חוץ לימודיות כגון ההשתתפות בפרויקט של חברת "נס", וחלקו במחקר באוניברסיטה. השופט קבע כי מסלולים אלו מעידים בהחלט על חריצות וסקרנות גדולה אצל המנוח.

 

ההשתתפות במסגרות חוץ לימודיות מטה את הכף לטובת הורי המנוח


השופט קבע כי השתתפות המנוח בשתי מסגרות ייחודיות אלו, מהווה את "שובר השיוויון" שבין נער מוכשר רגיל, לבין נער מוכשר אשר כבר בחר, למצער בכוח, בדרכו המקצועית העתידית. לכך יש להוסיף את העובדה כי המנוח כבר עסק בתחום המחשבים, כתחביב, עת בנה אתר אינטרנט אישי באמצעותו סייע לתלמידי שכבתו.


אי לכך, שכרו של המנוח לצורך חישוב אובדן השתכרותו על 150% מגובה השכר הממוצע במשק.


 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.