www.what2do.co.il

ביטוח רכב - צד שלישי (ג`), ביטוח מקיף והרחבות

דרגו את המאמר

ביטוח רכב - צד שלישי (ג`), ביטוח מקיף והרחבות
ביטוח רכב
 
בתביעה לנזקי רכוש לרכב כתוצאה מתאונה חלים דיני הנזיקין. הכלל הוא כי המזיק הפר חובת זהירות שמוטלת עליו. התנאי השני הוא כי נגרם נזק- היקף הנזק ייקבע על ידי שמאי רכב, ואם יש מחלוקת בין הצדדים ימנה בית המשפט שמאי מטעמו.
קיימים שלושה סוגים של ביטוח רכב והם: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד שלישי. להלן הסברים קצרים אודות סוגי פוליסת ביטוח רכב:
 
ביטוח רכב חובה

לפי החוק במדינת ישראל כל רכב מנועי חייב ביטוח חובה . הפוליסה נועדה לכסות נזקי גוף בלבד, וזאת כתוצאה משימוש ברכב מנועי. המחירים לפוליסה שונים מחברה לחברה.
 
ביטוח רכב צד שלישי (צד ג')

בישראל אין חובה לפצות עבור נזקי רכוש, ואין חובת ביטוח רכושית. עם זאת, מרבית הנהגים מבטחים את רכבם בפוליסת ביטוח צד ג', שכן אחרת הם עשויים לחוב שלא בטובתם בפיצויים כבדים מאוד בשל פגיעה ברכב אחר.
ביטוח מסוג זה מכסה על נזק לרכוש לצד השלישי שנגרם תוך שימוש ברכב מנועי המבוטח בתקופת הביטוח. חברת הביטוח תשלם בשם המבוטח את כל הסכומים שהמבוטח יהיה חייב בהם בשל מקרה הביטוח עד לגבול האחריות הנקוב בפוליסה לגבי נזק רכוש של הצד השלישי. הפוליסה צד ג' לא תכסה נזק שיגרם לרכב שלך (ראה לעניין זה ביטוח מקיף). ביטוח מסוג זה מתאים בעיקר לבעלי רכב ישן שערכו אינו גבוה. בפוליסת ביטוח זו חלה השתתפות עצמית אשר תמורת תוספת לפרמיה, ניתן לבטלה מעל נזק מינימאלי.
קיימים שני סוגים של ביטוח לצד השלישי:
  • צד ג' רגיל הכולל השתתפות עצמית- זהו ביטוח רכב מנועי הכולל תשלום ההשתתפות העצמית במקרה של תביעת הביטוח.
  • ביטוח צד ג' ללא השתתפות עצמית- זהו ביטוח רכב עם הרחבה לביטול ההשתתפות העצמית.
 
ביטוח מקיף והרחבות

ביטוח מקיף לרכב כולל בבסיסו את הפוליסה לצד שלישי, ובנוסף את הכיסויים הבאים:
 
אש, ברק, התפוצצות, התלקחות, התנגשות מקרית, התהפכות, תאונות הרכב, גניבה שבעקבותיה לא נמצא הרכב במשך 30 ימים, שיטפון, סערה וסופה, התפרצות הר געש ומעשה זדון. הפוליסה גם מורחבת לכסות הוצאות מוגבלות בסכום להגנה משפטית וכן, הוצאות לגרירת הרכב ממקום הארוע למוסך הקרוב.
 
ניתן להרחיב את הפוליסה כך שתכסה מקרים של גרירה, שמשות, רדיו, הרחבת הביטוח של צד שלישי בשל נזקי גוף שביטוח החובה אינו מכסה, רכב חלופי, הגנה משפטית רחבה ללקוח ועוד.
 
נזקי רכוש יש לתבוע מהאחראי לתאונה. אם יש הסכמה בין הצדדים לגבי האחריות לתאונה, עליהם להחליף פרטים רבים ככל האפשר, למשל: שם, מספר תעודת זהות, מספר רישיון נהיגה, מספר רכב, שם בעל הרכב כפי שרשום ברשיון הרכב וכתובתו, שם חברת הביטוח המבטחת, מספר פוליסת ביטוח.
במידת האפשר, כדאי להחתים את האחראי לתאונה על הצהרה שכוללת את פרטי התאונה ואת אחריותו. בנוסף, כדאי לאסוף פרטי התקשרות של עדים שנכחו במקום ומוכנים להעיד על התאונה. אם האחראי לתאונה מסרב למסור פרטים ונעלם מהמקום, הוא עובר עבירה פלילית, ויש לרשום את מספר הרכב שלו, ולפנות למשטרה. במקרה כזה יש משנה חשיבות לעדים שראו את התאונה והיו עדים לסירובו של האחראי לתאונה להחליף פרטים.
 
מי שמשלמת עבור התאונה בפועל היא חברת הביטוח צד ג' של האחראי לתאונה. ניתן לתבוע הן את האחראי והן את חברת הביטוח שלו. אם לניזוק יש ביטוח מקיף הוא יכול לתבוע את חברת הביטוח שלו, בכפוף להפחתת השתתפות עצמית, שתקזז בעצמה את הנזקים מחברת הביטוח של המזיק. 

נושא ההשתתפות העצמית:

קיימים הבדלים בגובה סכום ההשתתפות העצמית בין המבטחים השונים. בנוסף, קיימת אפשרות לרכישת הימנעות מההשתתפות העצמית כחלק מפוליסת הביטוח. לקבלת מידע משפטי נוסף לחץ/י כאן
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.