www.what2do.co.il

נהג שביצע פנייה חדה ללא איתות גרם נזק לרוכב אופניים

דרגו את המאמר

נהג שביצע פנייה חדה ללא איתות גרם נזק לרוכב אופניים

בחודש יולי 2013, רכב התובע על אופניים יחד עם קבוצת רוכבים נוספים, על כביש ברחוב ראשי בזיכרון יעקב. לפתע רכב שנסע לפניו מצדו הימני במרחק קצר, ביצע פניה חדה שמאלה ללא איתות מוקדם. עקב כך התנגש התובע בצד הרכב בעצמה רבה, וכתוצאה מההתנגשות נפצע התובע ואופניו נהרסו כליל.

 

התובע טען כי הנהג הפוגע הודה בגרימת ההתנגשות בפניו ומול פורום הרוכבים, על כן הגיש נגדו ונגד חברת הביטוח של הרכב תביעת פיצויים בגין הנזק הכספי שנגרם לאופניו ובגין נזקי גוף. בית משפט השלום בבאר שבע נדרש להכריע בעניין זה.

 

הרוכב לא שמר על מרחק סביר מהרכב שנסע לפניו

 

מנגד טען הנתבע כי יש לדחות את התביעה על הסף, והתובע הוא האחראי הבלעדי לקרות תאונת הדרכים, מאחר שהוא רכב על האופניים בחוסר תשומת לב ובפזיזות, לא שמר מרחק ולא שם ליבו למתרחש בכביש.

 

התובע זימן למתן עדות שני רוכבי אופניים שנכחו בזמן האירוע. אחד העדים מסר כי הם רכבו בכביש דו סטרי בירידה. נהג הרכב עקף את החבורה לפני התאונה ולאחר מכן התובע רכב מאחוריו, מצד ימין של רכב, ושמר על מרחק סביר של 20 מטרים.

 

העד השני מסר כי התובע רכב במרחק של 30 מטרים מאחורי רכבו של הנתבע, והוא רכב במרחק של 15 מטרים מאחוריו. טרם פניית הרכב שמאלה, האט הנהג את מהירות הנסיעה, אך לא אותת. יחד עם זאת בחקירתו טען העד כי הרכב האט בפתאומיות.

 

התובע העיד כי יש לו ניסיון רב ברכיבה על אופניים, וכיום הוא מאמן בכיר. במועד התאונה הוא רכב בצד הימני של הכביש, והשילוב של הפנייה הפתאומית של הרכב שמאלה, עם העובדה שהוא רכב בירידה וגלגלי האופניים שלו היו מאוד דקים, לא אפשר לו לבצע בלימת חירום נכונה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה כי התובע לא שמר מרחק מספיק מהרכב, ורכב על אופניו במרחק קטן מדי כדי למנוע תאונה. עוד סבר כי מדובר ברוכב מקצועי, והיה עליו להקפיד לשמור על מרחק בעיקר כאשר גלגלי האופניים דקיקים. כמו כן התובע לא הוכיח כי נגרמו לו נזקי גוף כתוצאה מההתנגשות, אלא רק נזק רכוש.

 

נהג הרכב לא אותת ולא הסתכל במראה האחורית

 

בית המשפט קבע כי ניתן היה להטיל האחריות לתאונה על הנתבע אם היה מדובר בפניה שמאלה לתוך נתיבו של התובע, אולם במקרה זה רכבו שניהם באותו נתיב. יחד עם זאת למרות שקבע כי האחריות לתאונה רובצת לרגלי התובע, השתכנע כי הנתבע לא אותת ולא טרח להסתכל במראה האחורית ולוודא שהאופניים נמצאים במרחק סביר ממנו, על כן החליט לחלק את הנזק שנגרם לאופניים בין התובע והנתבע בחלקים שווים.

 

בנסיבות אלה חייב בית המשפט את הנתבע לפצות את התובע בגין מחצית שווי האופניים על סך 7,250 שקלים, בצירוף מחצית הוצאות התביעה ושכר טרחת עורך דין בסך של 1,273 שקלים.

 

תא"מ 2684-02-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.