www.what2do.co.il

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

דרגו את המאמר

על פי חוק זכויות החולה, לא ניתן לתת טיפול רפואי למטופל שלא נתן לכך הסכמה מדעת, או אם לא נמסר לו כל המידע כנדרש בחוק. טרם ביצוע כל הליך רפואי, על הרופא להסביר למטופל את מטרת הטיפול, היתרונות, הסיכונים, הסיבוכים והחלופות, ולוודא כי המטופל הבין היטב את ההסבר שניתן לו וגיבש את החלטתו.

 

טיפול רפואי ללא הסכמה מדעת

 

במקרה שניתן טיפול רפואי ללא הסכמה חופשית ומודעת בכתב או בעל פה, המטופל רשאי להגיש תביעה כספית בעילת רשלנות רפואית נגד המטפל ונגד המוסד הרפואי, מלבד במקרים של סכנת חיים מידית, שבה ניתן לתת טיפול רפואי דחוף גם בלא הסכמה מדעת.

 

סעיף 16 לחוק זכויות החולה, מאפשר לכל אדם בגיר שהוא מעל 18 שנים, צלול, ומבין את המשמעות הדברים, לייפות את כוחו של אדם אחר שכשיר משפטית כדי לקבל עבורו החלטות רפואיות. זאת במקרה שיגיע היום שבו לא יוכל לקבל החלטות בעצמו ביחס לטיפול הרפואי ולתת הסכמה מדעת לטיפול בשל בעיות חמורות במצבו הגופני, הנפשי, השכלי או מכל סיבה אחרת.

 

מתי כדאי למנות מיופה כוח?

 

רצוי למנות בא כוח לטיפול רפואי לפני ניתוח משמעותי, כאשר קיים חשש שיהיה צורך לקבל החלטות רפואיות תוך כדי הניתוח או מיד לאחריו, או בשל מחלה כרונית שעלולה בעתיד לגרום לאבדן הכרה כמו מחלת לב או סוכרת, או לפגיעה בתפקודי החשיבה כמו אלצהיימר.

 

מומלץ למנות בא כוח לטיפול רפואי בגיל הזקנה, למי שסובל ממחלה כרונית ונזקק לאשפוזים חוזרים, לאדם שעוסק בעבודה מסוכנת או בפעילות ספורטיבית מסוכנת. כמו כן, גם אדם בריא, אינו חסין בפני אירועים בלתי צפויים, שבהם לא יוכל לקבל החלטות רפואיות, על כן הוא רשאי למנות מיופה כוח גם אם באופן זמני בלבד.

 

מתן תוקף משפטי לטופס ייפוי כוח

 

מינוי מיופה כוח פי לחוק זכויות החולה נעשה באמצעות מסמך מיוחד לקבלת טיפול רפואי, והוא יכול למנוע את הצורך בפנייה לבית משפט לשם מינוי אפוטרופוס לגוף, ולחסוך הליכים ביורוקרטים או משפטיים מורכבים. המינוי מאפשר לאדם לבחור מראש מי יהיה האדם האמון עליו , אשר יבטא את רצונותיו בתחום הטיפול הרפואי, כאשר לא יהיה מסוגל להביע את רצונו בעצמו.

 

ייפוי כוח נועד למטרות טיפול רפואי בלבד, כמו: החלטה על ניתוח, ביצוע בדיקה פולשנית לאבחון, מתן טיפול תרופתי, הסכמה לאשפוז, ועוד. אולם הוא אינו משמש למטרות כספיות, ואינו מיועד להחלטות הנוגעות לסוף החיים. בא הכוח משמש כשליחו של המטופל וחלות עליו חובת נאמנות וציות לרצונותיו, על פי ההנחיות שניתנו לו מראש.

 

כיצד יש למלא את הטופס?

 

כדי שטופס ייפוי כוח לטיפול רפואי יקבל תוקף משפטי, יש לציין על גביו בכתב יד שם מלא, תעודת זהות, כתובת וטלפון של בא הכוח ושל מייפה הכוח, ולפרט את הנסיבות והתנאים שבהם יהיה מוסמך להסכים במקומו לטיפול רפואי. ניתן לציין בטופס מתי יסתיים תוקפו, ולקבוע כי ייפוי הכוח תקף רק לטיפולים מסוימים. לאחר חתימת המטופל ומיופה הכוח, יש צורך בחתימה של עד מהימן, שאישר כי הצדדים מסוגלים להבין את משמעות ייפוי הכוח. אם אין אפשרות לבצע את ייפוי הכוח בכתב, ניתן לעשותו בעל פה בנוכחות שני עדים.

 

חשוב ליידע את הרופא המטפל על קיומו של ייפוי כוח רפואי, ועותק יישמר ברשומה הרפואית של המטופל, ויהיה תקף עד עשר שנים, ולאחר מכן יש צורך לחדשו. בכל עת המטופל רשאי לבטלו לפי רצונו, או לפי תנאים שקבע וציין על גבי המסמך עצמו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.