www.what2do.co.il

פגיעה בהולך רגל: מהן זכויות הולכי רגל שנפגעו בתאונת דרכים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פגיעה בהולך רגל: מהן זכויות הולכי רגל שנפגעו בתאונת דרכים?

פגיעה בהולך רגל עלולה להיות פגיעה קטלנית ולבוא לידי ביטוי בפגיעות אורתופדיות ונירולוגיות חמורות מהסיבה הפשוטה שהולך הרגל חשוף ופגיע מאוד. חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע כי אדם שנפגע בתאונת דרכים, זכאי לקבלת פיצויים מחברות הביטוח הפרטיות, מהמוסד לביטוח לאומי או מקרנית, שהיא קרן ממשלתית לפיצויים בתאונות דרכים שבהן זהות הנהג הפוגע אינה ידועה, כמו בתאונות פגע וברח.

 

בתאונה שבה נפגע הולך רגל, הוא זכאי לפיצויים מחברת הביטוח של בעל הרכב הפוגע, אלא אם זהותו של הנהג אינה ידועה, ואז ניתן לתבוע פיצויים מקרנית. אם מדובר בתאונת דרכים שהיא תאונת עבודה, שהתרחשה בדרך לעבודה, במהלכה או בדרך חזרה, ניתן לקבל דמי פגיעה מביטוח לאומי עבור 91 ימי פציעה הראשונים, במקרה שנותרה נכות צמיתה, ניתן יהיה גם להגיש תביעת נכות לוועדה הדנה בנפגעי עבודה.

 

פגיעה של הולך רגל נחשבת לתאונת דרכים

 

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מגדיר לצורך נזקי גוף מהי תאונת דרכים. על פי החוק נכנסים במונח כל אותן תאונות שאירעו בעת נהיגה או נסיעה ברכב מנועי, לרבות התנגשות של הרכב ברכב אחר, בקיר, או בכל מכשול בדרך, התהפכות או סטייה של הרכב או בלימה פתאומית שגרמו לפגיעה. הולך רגל או רוכב אופניים שנמצאים מחוץ לרכב ושנפגעו מרכב נוסע ייחשבו גם הם כמי שנפגעו בתאונת דרכים.

 

הזכות לפיצויים קיימת לנפגעי תאונות דרכים, בין אם יש או אין אשמה של הנפגע בתאונת הדרכים, למעט במקרים חריגים. לפיכך אין משמעות לעניין הפיצוי, אם הולך הרגל אשם בתאונה, וגם אם עבר באור אדום במעבר חציה ונפגע, הוא זכאי למלוא הפיצוי מחברת הביטוח של הרכב הפוגע.

 

מה עושים כאשר נפגעים בתאונה?

 

בעת פגיעה בתאונת דרכים, חשוב מאוד להשיג את פרטי הנהג הפוגע, לרשום את שמות עדים שנכחו בתאונה ולפנות מיד לקבלת טיפול רפואי ולדאוג כי ברישום הרפואי יצוין כי מדובר בתאונת דרכים כהולכי רגל. לאחר בדיקה או אשפוז בבית חולים, חשוב לטפל בפציעה ולשמור את התיעוד הרפואי וכל הקבלות על הוצאות שהוצאו בגין הפציעה.

 

רישום מספר הרכב הפוגע

 

אם הושגו פרטי הנהג הפוגע כולל פרטי חברת הביטוח של הרכב, חשוב לגשת למשטרה ולקבל אישור על התאונה, שבו מפורטים פרטי ביטוח החובה של הרכב הפוגע. אישור מהמשטרה יאפשר להגיש תביעה נזיקית נגד חברת הביטוח. במקרה שלא הושגו פרטי הנהג הפוגע, חשוב ללכת למשטרה כדי לקבל אישור על התאונה כאשר באישור חשוב שיצוין כי פרטי הנהג לא אותרו וכי אין חברת ביטוח רלוונטית. אישור מהמשטרה יאפשר להגיש תביעה נזיקית נגד קרנית.

 

איסוף מלא של החומר הרפואי

 

בניהול תיק של תביעת נזיקין של הולך רגל שנפגע תאונות דרכים ישנה משמעות מכרעת לרישום הרפואי ולאופן הרישום. לעתים נרשמים בגיליון הרפואי פרטים לא מדויקים אשר בהמשך פוגעים בזכויותיו. לכן כדי להכין את התיק בצורה מקצועית ונכונה ולהשיג את התוצאה המתבקשת, חשוב להקפיד על רישום מדויק של התיעוד הרפואי, וחשוב לבקש מהרופאים לתקן את הרישום אם נפלה בו טעות ולא צוין כי הנפגע הוא הולך רגל.

 

הסדר פיצויים מול חברות הביטוח

 

במקרים רבים הגעה להסדר פיצויים מול חברות הביטוח אינה דבר פשוט וההסדר עשוי לקחת זמן רב, וגם ההליך המשפטי יכול לבלבל אדם פרטי ללא רקע משפטי. לא אחת מנצלות חברות הביטוח את חוסר ההבנה של הנפגע ויוזמות עמו שיחה מבלי שהתייעץ עם עורך דין, ומבלי שהדבר ידוע לו מקליטים את השיחה וחושפים פרטים אשר פוגעים בזכויות ובגובה הפיצוי.

 

במקרים מסוימים פונות חברות הביטוח במהרה לנפגע ומציעות לו סכומי פיצוי נמוכים נגד חתימה מהירה על היעדר תביעות נוספות מצדו. הנפגע שאינו בקיא בזכויותיו ובחוק, ולא מיוצג על ידי עורך עלול לחתום על המסמכים ולקבל פיצוי נמוך ביותר שאינו משקף את חומרת הפגיעה ואת הנזק שנגרם לו. כדי למנוע מצבים מסוג זה מומלץ לפנות מוקדם ככל האפשר לעורך דין המתמחה בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, והוא יוכל לספק ייעוץ והכנה לאורך כל הדרך החל מהפנייה לבדיקות רפואיות, התנהלות נכונה מול המעסיק, ביטוח לאומי ועוד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מהי תאונת דרכים ?

מהי תאונת דרכים לאור חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים...הסברים ועצות משפטיות 

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מי זכאי לפיצויים?

עברת תאונת דרכים? נפגעת? מי זכאי לפיצויים לאחר תאונת דרכים...הסברים, מאמרים ועוד... 

חישוב פיצויים בתאונת דרכים

נפגעת בתאונת דרכים? איך תדע מה מגיע לך...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין ללא התחייבות 

עצות לנפגעים בתאונות דרכים

נפגעת בתאונה? נגרמו לך נזקי גוף? לרשותך עצות משפטיות, פסקי דין מאמרים ופניה אל עורך דין באתר... 

תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים

מהו תשלום תכוף לאחר תאונת דרכים? למי מגיע תשלום תכוף ומתי? להלן מאמר מקיף העוסק בסוגיה זו... 

תאונת דרכים עם חבלות קלות

לתשומת לבך, אם נפגעת בתאונה, אם נגרם לך נזק קטן לכאורה ייתכן ומגיע לך פיצוי... 

עבר רפואי ותאונת דרכים

מה הקשר בין עבר רפואי של נפגע בתאונה ופיצויים עתידיים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

הקשר בין אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית ותיפקודית

תאונות דרכים - אבדן כושר השתכרות, נכות רפואית, נכות תיפקודית...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורך דין באתר 

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

תאונות אופנוע - רכב דו גלגלי

את מי תובעים לאחר תאונה תוך רכיבה על קטנוע או אופנוע כבד? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.