www.what2do.co.il

תביעה נגד המדינה בעקבות הרס לולים בהתקפה על מנהרות בעזה

דרגו את המאמר

תביעה נגד המדינה בעקבות הרס לולים בהתקפה על מנהרות בעזה

דחיית תביעת חברות פלשתינאיות לפיצויים בגין הריסת לולים בפעולה צבאית


תביעה על סך שמונה מיליון שקלים, אשר הוגשה על ידי שתי חברות פלשתינאיות בגין הרס לולים בפעולה מלחמתית של צה"ל, הוגשה כנגד משרד הביטחון. במסגרת התביעה, נטען כי המדינה צריכה לפצות את החברות הפלשתינאיות בגין נזקיהן. בית המשפט המחוזי בבאר שבע, אשר לפתחו הונחה התביעה, קבע כי דינה להידחות.

 

      קראו עוד בתחום:


התובעות טענו כי שני לולים בבעלותן הושמדו כליל בעקבות פעולותיהם של כוחות הביטחון. לטענתן, אחד הלולים הושמד בשל טענה כי מתחתיו נחפרו מנהרות בלתי חוקיות, והשני נהרס כתוצאה מפעילות צבאית כנגד מנהרות שהיו בסמוך אליו. הפלשתינאים טענו כי מדובר בפעולות בלתי מידתיות אשר בוצעו על ידי הצבא ולא היה כל צדק בהריסת הלולים. לטענתם, מדובר היה ברשלנות המדינה בהבחנה בין אזרחים תמימים לבין כוחות המסכנים את ביטחון ישראל.


משרד הביטחון לא התכחש להרס הלולים. עם זאת, נטען כי קיימת למדינה חסינות מפני התביעה דנן וזאת משום שעסקינן בפעולה מלחמתית אשר בגינה אין אחריות נזיקית. משרד הביטחון הוסיף כי הפעולות אשר גרמו להרס הלולים נעשו על בסיס מידע מודיעיני מהימן. נציגי הצבא הדגישו בכתב ההגנה את הסכנות הטמונות במנהרות המאפשרות פעילות חבלנית עוינת.

 

חסינות המדינה מפני תביעות כגון דא


השופט, שלמה פרידלנדר, קבע כאמור כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נקבע כי המדינה חסינה מפני תביעות בנזיקין אשר עילתן קמה כתוצאה מפעולה מלחמתית לתכלית של מניעת התקוממות, מעשי איבה או טרור. באשר לביצוע הפעולה, השופט הדגיש כי מדובר בפעולות שבוצעו על בסיס מידע מודיעני מוסמך.

 

בנוגע למידתיות הפעולה, נקבע כי היות ועסקינן בפעולה מלחמתית, והיות והזכות אשר נפגעה במקרה דנן הייתה הזכות לקניין (ולא הזכות לשלמות הגוף או הזכות לחיים), הרי שחסינותה של המדינה עמדה לה. יתרה מכך, השופט פרידלנדר הדגיש כי לא הוכח שהפעולות אשר הרסו את הלולים נעשו ברשלנות. נהפוך הוא, נכתב בפסק הדין, הפעולות היו מחויבות המציאות בשל הריסת המנהרות אשר התגלו תחת הלולים.


"גם המשפט הבינלאומי ההומניטארי, אשר מחייב תשלום פיצויים בגין 'נטילה שלטונית' לצורך צבאי מאוכלוסייה מוגנת הנתונה לתפיסה לוחמתית; ובגין פגיעה בלתי מוצדקת באזרחי-אויב תמימים, תוך הפרת הכללים המגינים על אוכלוסייה אזרחית בהקשר של פעולות איבה – אינו גורס חובת פיצוי בגין 'היזק שלטוני' לאזרחי-אויב, על אדמת-האויב, במסגרת פעולה מלחמתית לגיטימית; אפילו גרמה הפעולה, למרבה הצער, 'נזק נלווה' מידתי לאזרחים תמימים", נכתב בפסק הדין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.