www.what2do.co.il

עורכי דין דיני עבודה,פיצויי פיטורין, פיטורים

דרגו את המאמר

עורכי דין דיני עבודה,פיצויי פיטורין, פיטורים


לרשותך מאגר מאמרים, חוקים, פסקי דין בתחום דיני עבודהזכויות עובדים, פיצויי פיטורים, פיטורין אסורים, התפטרות כפיטורין, חוזה עבודה אישי, חוקי עבודה, זכויות נשים בהריון, עובדים זרים, תביעה בבית הדין לעבודה ועוד.

ניתן לפנות אל
עורכי דין בתחום דיני עבודה לל כל התחייבות מצדך. לחץ/י כאן

פיטורים ופיצויי פיטורין:


מתי ישולמו פיצויי פיטורין ?
הפיצויים הנפסקים הם שווי ערך למשכורת חודש עבור כל שנת עבודה של המפוטר.


פיטורין אסורים - יש מקרים בהם החוק
אוסר על פיטורים, ולעיתים בית הדין ייתן צו להחזיר עובד למקום עבודתו.

ביצוע הפיטורין - אקט הפיטורין המעביד צריך להודיע בכתב הודעה מוקדמת לעובד על פיטוריו. בזמן הפיטורין, יש חובה לאפשר לעובד להשמיע את דברו ("זכות השימוע"). התפתחות זו היא פרי הפסיקה

התפטרות כפיטורין - יש מקרים בהם נראה את ההתפטרות (ביוזמת העובד) כפיטורין (ביוזמת המעביד). החוק מונה מספר מקרים שייחשבו ככאלו. הרעה מוחשית בתנאי העבודה, עובדת שהתפטרה כדי לטפל בילדהּ, מצב בריאותי לקוי של העובד או בן משפחתו, גיוסים ובחירות, גיוס לכוחות הביטחון, העתקת מקום מגורים ועוד.


חישוב פיצויי פיטורין  - כעיקרון לפי סעיף 1 לחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963, מי שעבד שנה אחת ומעלה ברציפות אצל מעביד/מקום עבודה אחד ופוטר- זכאי לפיצויי פיטורים ממעבידו שפיטרו.


לרשותך מידע בנושאי זכויות עובדים - דיני עבודה


סנקציית הלנת שכר

איחור בתשלום שכר ייחשב להלנת שכר, תשלום השכר בכסף בלבד ולא בשווה ערך. הסנקציה למעסיק שלא שילם שכר בזמן, כאשר כל שבוע מחייב תשלום של בערך 20% נוספים.

שעות נוספות

חוק שעות העבודה והמנוחה והתקנות שמכוחו מגבילים את שעות העבודה על בסיס חלוקה יומית של 8 שעות ביום כאשר מדובר בשבוע עבודה של 6 ימים, ו-9 שעות ביום לפי 5 ימי עבודה שבועיים. בנוסף קיימת מכסת מקסימום שעות שבועית. ישנם מגזרי עבודה מסוימים הזוכים לפטור מהוראות החוק כגון מלונאות, שמירה ועוד (סעיף 30 לחוק).

דמי מחלה

חוק דמי מחלה, תשל"ו-1976 מאפשר תשלום שכר עבור ימים בהם היה העובד חולה. לאחרונה הוספו בחוק ימי מחלה בגין מחלת ילד, הנזקפים על חשבון ימי מחלת ההורה. חוק דמי מחלה מעניק לעובד זכות ליום וחצי מחלה בתשלום בגין כל חודש עבודה, עד למקסימום של 90 ימי מחלה. 


חופשה שנתית

עובד שכיר זכאי לחופשה שנתית במהלך עבודתו. ימי החופשה השנתית מפורטים ב
חוק חופשה שנתית, תשי"א-1951
, והם בנויים לפי ותק – בשנה הראשונה זכאים עובדים העובדים 6 ימים ל-14 יום חופשה שנתית, וככל שהוותק גובר, גדלה הזכאות לימי חופשה, עד ל-28 יום. אם הבסיס הוא 5 ימי עבודה בשבוע, תקופת החופשה מתקצרת ביומיים. מכאן שב-4 השנים הראשונות זכאים העובדים ל-12 יום.

דמי הבראה 

דמי הבראה משולמים לפי צו הרחבה ולא לפי חוק. מדובר בסכום של 300 ₪ לערך לכל יום, כאשר הזכאות היא תלוית ותק, עד לתקרה מסוימת. הם משולמים לעובד שעבד יותר משנה. במקרה שעובד עבד שנה וחצי, ישולם לו החלק היחסי של דמי ההבראה. לרשותך מאמרים בנושאי דמי הבראה כולל טבלאות תעריפים ושאלות ותשובות בנושאי דמי הבראה.


החזרי נסיעות

ביום 11.7.2004 נחתם הסכם קיבוצי אשר עדכן את הסכום המקסימלי להשתתפות המעביד בהוצאות הנסיעה 
לסך של 21.4 ₪. 


שעות המנוחה השבועית 

לפחות שלושים ושש שעות רצופות לשבוע הן המנוחה השבועית של העובד.  המנוחה השבועית תכלול - לגבי יהודי - את יום השבת, לגבי מי שאינו יהודי - את יום השבת או את היום הראשון או את היום השישי בשבוע, הכל לפי המקובל עליו כיום המנוחה השבועית שלו. 

הודעה מוקדמת 

עובד המתפטר או מעביד המפטר עובד חייב לתת
הודעה מוקדמת בתקופה הקבועה בחוק הודעה מוקדמת לפיטורים ולהתפטרות, התשס"א-2001. מעל שנת עבודה ההודעה צריכה להינתן 30 יום לפני המועד ופחות משנה – ישנו מפתח על-פי ימי העבודה שנעבדו. במקרה שלא הייתה הודעה מוקדמת, קיים מנגנון של "תמורת הודעה מוקדמת" – תשלום השווה לחודש אחד.

למי שמעוניין בקריאת חוקים בנושא דיני עבודה וזכויות עובדים להלן הקישורים:המידע ניתן באדיבות פורטל העובדים בישראל. למידע נוסף בנושאי דיני עבודה, פיצויי פיטורין, זכויות עובדים או ייצוג משפטי ע"י עורכי דין

קישורים בדיני עבודה:

דיני עבודה
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.