www.what2do.co.il

תשלום עיתי לאחר תאונה במסגרת השנים האבודות

דרגו את המאמר

תשלום עיתי לאחר תאונה במסגרת השנים האבודות

אחד המושגים הנפוצים ביותר בתביעות פיצויים בגין נזקי גוף הוא "הלכת השנים האבודות". מדובר בהלכה אשר קובעת כי בני משפחתו של אדם שנפטר זכאים לפיצוי גם עבור השנים שאבדו עם פטירתו של המנוח. דהיינו, הפסד השתכרותו הפוטנציאלי של המנוח מעת הפטירה ועד "יציאתו לגיל פרישה". סוגיה משפטית מעניינת היא כיצד יש להחיל את הלכת השנים האבודות במקרה של פיצויים עיתיים.


תשלום פיצויים בדיני הנזיקין יכול להיעשות בשתי דרכים – תשלום חד פעמי (אשר במסגרתו משולמים לנפגע או לבני משפחתו הסכומים ב"מכה אחת" עבור כל התביעה) ותשלום עיתי (תשלומים המשולמים לנפגע או בני משפחתו מדי תקופה קצובה).

 

בית המשפט העליון התייחס לפיצויים העיתיים אל מול הלכת השנים האבודות וקבע כי פיצויים בדרך עיתית איננם שוללים את השנים האבודות. ההיגיון העומד מאחורי פסיקה זו הוא כי הסמכות לפסוק לנפגע פיצויים עיתיים קיימת גם כאשר מדובר בתביעות לפי פקודת הנזיקין וגם כאשר עסקינן בתביעות מכוח חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. ההבדל הוא בכך שלפי תקנה 3 לתקנות חוק הפיצויים, תשלום עיתי משולם לתלויים של הנפגע גם לאחר מותו.

 

בפקודת הנזיקין אין הוראה דומה לתקנה זו, אך בית המשפט ציין כי אין בכך ולא כלום. השופט ריבלין ציין בפסיקתו כי מטרתה של תקנה 3 הינה לשמש חלופה להגשמת התכלית העומדת מאחורי השנים האבודות.


סוגיית התשלום העיתי בתביעות נזיקין, בהן קיימת מחלוקת בנוגע ל"קיצור תוחלת החיים" של הנפגע, הפכה למשנית לאחר ששונתה ההלכה בפסק דין השנים האבודות. עם זאת, עמימות בנוגע לקיצור תוחלת חייו של הנפגע משפיעה לא אחת על הבחירה בין תשלום עיתי לתשלום חד פעמי (קל וחומר כאשר ישנו קושי לחשב את הפיצויים).

 

כיצד זה נעשה בפועל?


השופט ריבלין קבע מתווה לפיו ניתן יהיה להשלים את התשלום העיתי, לאור הלכת אטינגר, גם בתביעות על פי פקודת הנזיקין. לדוגמא, ניתן לשקלל בסכום החודשי של הניזוק מדי חודש תוספת המשקפת את הפיצוי בגין השנים האבודות (יצוין כי דרך זו מציבה קושי של ממש בפני בית המשפט בבואו לחשב את מספר השנים האבודות).

 

      קראו עוד בתחום:

 

כמו כן, ניתן לדוגמא להמשיך ולשלם את התשלום העיתי גם לאחר מותו של הנפגע, וזאת באותו אופן בו הפיצוי החד פעמי אמור לפצות את הנפגע כנגד אובדן חיי העבודה לאחר התאונה. עם זאת, השופט ריבלין ציין כי במקרה זה ייתכן ועדיף לשלם את התשלום באופן חד פעמי לעיזבון.


בפסק דין אשר ניתן בבית המשפט העליון במרץ 2006, נדון עניינה של קטינה אשר נולדה נכה בגין רשלנות רפואית בלידתה. מצבה הרפואי הקשה של הקטינה אילץ את הוריה להעבירה לגידול במוסד שיקומי בעלות בלתי ידועה. בית המשפט התלבט האם לפסוק להורים ולילדה תשלום עיתי או חד פעמי. השופט ריבלין עמד על שני האפיקים האפשריים וקבע כי במקום בו אין הסדר סטטוטורי, יש להעדיף את התשלום החד פעמי על פני התשלום העיתי.


"פסיקת תשלום עתי תתאפשר בהתקיים 2 תנאים מוקדמים – הנתבע יכול לעמוד בתשלומים בעצמו וזאת בשל חוסן כלכלי (לדוגמא, ניתן לשעבד לשם כך את אחד מנכסי הנתבע), וישנו קושי של ממש להעריך את הנזק אשר נוגע לשורשה של פסיקת הפיצויים במקרה המדובר (קיצור תוחלת חיים עמום, מצבו של הניזוק כעת ובעתיד וכדומה). כמו כן, השופט קבע כי יש להתייחס לאפשרות של התפתחות ברפואה ובשירותי הסיעוד אשר תוכל בעתיד לסייע לנפגע להתמודד עם נזקו.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.