www.what2do.co.il

האם אחות בבית חולים הותקפה בשל העדר אבטחה במוסד הרפואי?

דרגו את המאמר

האם אחות בבית חולים הותקפה בשל העדר אבטחה במוסד הרפואי?

תביעת אחות כנגד בית חולים בעקבות תקיפת במוסד הרפואי


(נצ') 2793/07 תא (נצ') 2793-07 ניסן תקווה נ' ביה"ח הממשלתי זיו


אלימות כלפי צוותים רפואיים ברחבי הארץ הפכה לאחרונה למכת מדינה של ממש. מדי מספר שבועות, מתפרסמים באמצעי התקשורת דיווחים שונים אודות תקיפה של רופאים, אחיות, טכנאים ואנשים נוספים בבתי החולים. השופטת נבילה דלה מוסא, מבית משפט השלום בנצרת, התייחסה לכך בפסיקתה - "בני אדם פונים מדי יום למוסדות רפואיים לשם קבלת טיפול. מרביתם משתחררים כעבור תקופה מסוימת. ומקצתם משחררים את נפשם במוסד הרפואי ואינם זוכים לראות עוד אור יום. לדאבוננו, בני משפחתו של מטופל, אשר מתקהלים סביבו בשעותיו האחרונות, עלולים לנקוט באלימות כלפי הצוות הרפואי, וזאת תוך כדי סערת רגשות".


האם אחות, העובדת בבית החולים "זיו" בצפת, זכאית לפיצויים לאחר שהיא הותקפה על ידי בני משפחה מצפון הארץ שקרובת משפחתם נפטרה במוסד הרפואי? להלן פסק דין אשר זהו עניינו.


עובדות המקרה היו כדלקמן. התובעת עבדה בבית החולים בתור אחות ואחראית משמרת. ביוני 2005, מטופלת מסוימת פונתה לחדר המיון בבית החולים, ולאחר מכן היא הועברה למחלקה פנימית א', המחלקה בה התובעת עבדה. לפתע, בשעת ערב, מצבה הרפואי של המטופלת החל להתדרדר. התובעת חשה למקום וביצעה במטופלת טיפולי החייאה. כמו כן, היא ביקשה מבני משפחתה של האישה, אשר שהו במקום, להזעיק לחדר רופא.

 

      קראו עוד בתחום:

 

בני המשפחה, במקום להזעיק את הרופא לחדר, החלו לתקוף באלימות קשה את האחות. חלקם פרץ לחדר של המטופלת תוך שבירת הדלת, וחלקם הכה את האחות תוך איומים שהיא תמות במידה והמטופלת תמות. בסופו של היום, רק בזכות העובדה שרב פיקוד הצפון שהה במקום בחדר סמוך (בשל מחלת אימו), היה ניתן לחלץ את התובעת מבית החולים. בעקבות האירוע, האחות הגישה תביעה כנגד בית החולים. האחות טענה כי נגרמו במהלך התקיפה ולאחריה נזקי גוף שונים. לדבריה, היא החלה לסבול בעקבות התקיפה ממצוקה נפשית, היא נעזרה בפסיכולוג ופסיכיאטר, ונזקיה הגופניים והפסיכולוגיים היו רבים. לדאבונה, בית המשפט דחה את תביעתה.


התובעת הציגה ארבע טענות עיקריות:

 

  1. בית החולים לא קבע נוהלי אבטחה ולא אכף אותם.
  2. בני משפחתה של המטופלת שהו בחדרה של האחרונה מעבר לשעות הביקור, ולא פונו מהמקום.
  3. לא היה במקום צוות מאבטחים, וכך גם לא בסמוך.
  4. לא נקבע כל נוהל לשם הגנה על הצוות הרפואי מפני אלימות מטופלים ובני משפחותיהם.


בית המשפט דחה כאמור את התביעה. בפסק הדין נקבע כי תקיפה של עובד על ידי צד שלישי איננה מאפיינת רק את תחום הרפואה והיא יכולה להתרחש בכל מקום עבודה. דהיינו, במובן מסוים, מדובר באירוע אשר היה ניתן לצפות אותו במובן הטכני של המילה.

 

נוכחות מאבטחים לא הייתה, בהכרח, מונעת את הנזק

 

עם זאת, נקבע כי בנסיבות המדוברות הוכח שבית החולים לא היה יכול לצפות שבני משפחתה של המטופלת ינהגו באופן כה אלים כלפי התובעת ואירוע התקיפה היה "ספונטני". התובעת טענה כי בית החולים ידע שמדובר ב"משפחה לא נעימה" (הדברים באו לידי ביטוי בעדות של אחות נוספת). עם זאת, נקבע כי המרחק בין היות המשפחה "לא נעימה", לבין צפיית תקיפה כה חמורה, היה רב.


בנוגע לאבטחה ה"לקויה", בית המשפט קבע כי אמנם הייתה נוכחות דלה של מאבטחים בבית החולים, אך גם מאבטחים נוספים לא היו יכולים בהכרח למנוע את התרחשות האירוע. דהיינו, לא הוכח קשר סיבתי בין הטענות בדבר האבטחה הלקויה לבין הנזקים שנגרמו לאחות. האחות העידה בעצמה כי היה מדובר בתקיפה ספונטנית ובלתי צפויה, אשר נמשכה בין דקה לחמש דקות. לסיכום, בית המשפט קבע כי יש לדחות התביעה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.