www.what2do.co.il

תביעה לאחר נפילה ברחוב בהוד השרון - בית המשפט דחה התביעה

דרגו את המאמר

תביעה לאחר נפילה ברחוב בהוד השרון - בית המשפט דחה התביעה

תביעה בעקבות נפילה בגין מכסה פתוח בהוד השרון

 

אישה נפלה ברחוב בהוד השרון, לטענתה בעקבות פגם ברחוב. האם תזכה היא לפיצויים מעיריית רעננה? התובעת טענה כי בעודה הולכת ברחוב, נתקלה רגלה במכסה מתכת\ברזל בולט אשר היה מותקן באופן לקוי על גבי המדרכה וכתוצאה מכך נפגעה. התביעה הוגשה כנגד עיריית הוד השרון אשר המפגע הנטען נמצא בתחומה המוניציפאלי.

 

כמו כן, התובעת הגישה את התביעה גם כנגד בזק (אשר התקינה את המכסה המדובר) וחברת הביטוח שביט (אשר ביטחה את עיריית הוד השרון במועד התאונה). לטענת, התובעת, בעקבות מחדלים מצדן של הנתבעות, שעה שהותירו את המדרכה במקום משובשת, נגרמו לה נזקי הגוף נשוא התובענה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

הנתבעות הכחישו הן את אחריותן והן את נזקיה של התובעת. בכתב ההגנה נטען כי המכסה המדובר היה שלם, תקין ולא בולט מהקרקע. לטענת עיריית הוד השרון ובזק, מדובר במכסה אשר לא היווה מכשול בפני הולכי רגל ברחוב המדובר.
בית המשפט קיבל את טענות התובעת בנוגע להתרחשות התאונה. עדותה, אשר הייתה אמנם עדות בעל דין אחידה, נתפסה בעיני בית המשפט כמהימנה, סדורה ואמינה.

 

הנתבעות ניסו לטעון כי גם אם התובעת נפלה במקום המדובר, לא עלה בידה להוכיח מהו אותו מכשול אשר גרם לנפילתה. בית המשפט קבע כי אין בכך כדי לאיין את אחריותם לפצות את התובעת. הלכה פסוקה היא כי כאשר אילו אדם אשר נתקל במכשול בדרך היה מתבונן במכשול, לא היה הוא נכשל. לאמור, אחריותו של מי שנתן את המכשול בדרך היא דווקא כלפי ניזוקים אשר לא התבוננו, ולא עוברי אורח ששמו לב לסכנה.

 

אחריות העירייה איננה מוחלטת


מיותר לציין כי רשות עירונית נושאת באחריות וחובת זהירות מושגית כלפי ההולכים ברחובותיה. עליה לדאוג כי הרחובות והשבילים הנמצאים בשטחה הינם תקינים ואין בהם מכשולים העלולים לגרום לנפילות ו\או נזקי גוף. עם זאת, אחריותה של העירייה איננה מוחלטת. נפגע אשר מעוניין לזכות בתביעת פיצויים כנגד העירייה צריך להוכיח גם את קיומה של חובת זהירות קונקרטית והפרתה.

 

העירייה אינה יכולה להיות אחראית לכל פגם בכל רגע נתון. עליה לפעול במסגרת הסביר ולדאוג לתקינותן של המדרכות בתחום שיפוטה. כמו כן, בית המשפט ציין במקרה דנן כי מוטל על עירייה להפעיל "מנגנון סביר לאיתור ותיקון של מפגעים".
 

 

מן הכלל אל הפרט – התובעת הוכיחה כי נפלה בשטחה של עיריית הוד השרון, אך לא עלה בידה להצביע על הסיבה המדויקת לנפילתה. בית המשפט קבע כי יש לדחות את התביעה. בין אם מעדה בשל שקע במדרכה, ובין אם מדובר במכסה בולט מעט, הרי הטענה מתייחסת למדרכה או מתקן הנמצא בשטחה של הרשות העירונית ועל האחרונה לדאוג לבטיחות הולכי הרגל ברחובותיה.


בית המשפט הזכיר פעם נוספת את ההלכה הפסוקה כי מדרכות ורחובות אינן שטחים סטרליים ואין להתייחס אליהם כמקומות נטולי סדקים ושקעים. מדובר אפוא במציאות הכרחית, קל וחומר כאשר בישראל מאות ואלפי ק"מ של מדרכות ודרכים, בהם עושים שימוש מיליוני בני אדם מדי יום. במקרה דנן, בית המשפט קבע כי לא הוכח קיומו של מפגע אשר כתוצאה ממנו נתקלה התובעת ונפלה. "אדם אשר הולך ברחוב, או יורד במדרגות, עלול לעיתים להחליק וליפול", ציינה השופטת. ככל שלא הוכח מפגע ספציפי, אין לפסוק פיצויים לטובת התובעת.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.