www.what2do.co.il

אחריות נזיקית של בעל מקרקעין על רצח שארע בשטחו

דרגו את המאמר

אחריות נזיקית של בעל מקרקעין על רצח שארע בשטחו

חנות תפצה בגין רצח שארע בשטחה


בית המשפט פסק כי החנויות ביתילי ו"קלאסי-גן" ישלמו פיצויים בסך למעלה משני מיליון שקלים למשפחתה של לקוחה, אשר נרצחה באכזריות בגג החנות (במהלך שעות פעילות הסניפים). המנוחה נרצחה על ידי עובד "קלאסי-גן", חנות אשר הייתה ממוקמת בגג סניף ביתילי. משפחתה של המנוחה הגישה תביעה נזיקית נגד החנויות והרוצח, בגין הרצח הנתעב שאירע באמצע היום.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט קבע כי חובתו של מחזיק מקרקעין המפעיל עסק מסחרי, ומזמין לקוחות למקום עסקו, הינה חובת זהירות מוגברת. בפסק הדין נכתב כי חובה זו נובעת מהעובדה שרק בידי מחזיק המקרקעין קיימים אמצעי הפיקוח המוחלטים על הנעשה בשטחו, לרבות על התנהלות עובדיו. כפועל יוצא מזה, מחזיק המקרקעין הינו היחיד המסוגל ולמנוע אסונות באמצעות הפעלה יעילה ואפקטיבית של אותם אמצעי פיקוח.

 

החנויות פעלו ב"עצימת עין מוחלטת"


השופטת קבעה כי ניתן להגדיר את התנהלות ביתילי ו"קלאסי גן" כעצימת עיניים מוחלטת, בבחינת זלזול של ממש באשר למתרחש על הגג. למעשה, הגג והקורה בו הופקרו לחלוטין, וההתייחסות לגג הייתה כאילו אינו חלק מהמתחם.

 

 

השופטת הוסיפה כי הרוצח היה מודע לעובדה, שהגג הינו ממלכתו הפרטית, והוא חופשי לעשות שם ככל העולה על רוחו. הרוצח ידע שעל הגג יכול היה הוא להוציא את זממו מן הכוח אל הפועל ללא כל הפרעה, והוא אף לא נדרש לסגור ו/או לנעול את דלת הגג בזמן ביצוע הפשע.

 

"איך קרה שהמנוחה נמוגה ממתחם ביתלי וקלאסי גן מבלי שאיש הבחין?"


השופטת הציגה בבית המשפט שאלות קשות מנשוא - הכיצד עינה הרוצח את קורבנתו במשך דקות ארוכות מאוד, ואיש לא ראה ולא שמע? הכיצד לא הבחין איש בצעירה שעלתה לגג, ולא ירדה ממנו? הכיצד הצליח הרוצח להתארגן, לנקות את זירת הרצח ולהסתיר את גופת המנוחה מבלי שאיש לא הבחין שמשהו נורא קורה? הכיצד קרה שהמנוחה "נמוגה" ממתחם ביתילי וקלאסי גן מבלי שאיש לא הבחין בכך?


"דעתי הנחרצת היא, שמחזיק במקרקעין בכלל, וחנות המזמינה לבקר אנשים בשטחה בפרט, חייבים לצפות הן במישור הטכני והן במישור הנורמטיבי אפשרות של ביצוע פשע בשטח המקרקעין, אף בידי אדם העובד בשירותם, במיוחד כאשר מדובר במקום מבודד, רחוק מהעין ומהאוזן, וכפועל יוצא חובה עליהם לפעול על מנת לאיין, או להקטין את הסיכון להתרחשות פשע במקום מבודד שכזה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.