www.what2do.co.il

שיפוי בגין רשלנות משטרה - סעיף 80 לחוק העונשין

דרגו את המאמר

שיפוי בגין רשלנות משטרה - סעיף 80 לחוק העונשין

זכות לשיפוי על הוצאות הגנה לפי סעיף 80 לחוק העונשין איננה מגבילה את העילות הנזיקיות העומדות לנאשם באותו עניין. מדובר בעילות אשר בגינן רשאי נאשם להגיש תובענה אזרחית נפרדת. המדינה יכולה להיות חבה בנזיקין בגין מחדלים או מעשים של המשטרה – הן בשל אי ביצוע חובות, והן בגין ביצוע חובות באופן רשלני.

 

ב-ע"א 1678/01 (מדינת ישראל נגד משה וייס) נקבע כי המשטרה אחרית לנזקים אשר נגרמו למתלוננים שסבלו התעללות חריגה מצד שכניהם, וזאת בגין אי מתן טיפול מינימאלי או התייחסות ראויה במשך שנתיים ימים. עם זאת, עניין וייס היה מקרה בולט בחומרתו, בעיקר בשל אוזלת ידה של המשטרה להתמודד עם התלונות. בפסק דין זה הודגש שהמדיניות השיפוטית הראויה דורשת מידה של זהירות כאשר עסקינן בגיבוש חובות הזהירות המוטלות על המשטרה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במקרים מסוימים יהיו כל השיקולים לקולא טענות סרק בלבד. השופטת דורנר כתבה בפסק דין וייס כי העילות הנזיקיות אמורות לבוא כתמריץ נוסף לעובדי ציבור שלא להתנהג בצורה שאיננה סבירה ו\או נורמטיבית. מוטל על עובדים אלו, בשל הציפייה הציבורית מהם, לשמור מפני כל התנהלות רשלנית.

 

בחינת האירוע - בזמן אמת ולא בדיעבד


בית המשפט איננו מחלק ציונים לתובע המשטרתי. בית המשפט בוחן את התנהלותה של המשטרה על יסוד עוולת הרשלנות ובודק האם מדובר בסטייה מחובת הזהירות הקונקרטית בנסיבותיו הספציפיות של המקרה. כמו כן, התקיימותה של עוולת הרשלנות איננה נבחנת בתור חוכמה שלאחר מעשה. יש לבחון את התנהלות המשטרה בזמן אמת, על פי חומר החקירה והנתונים, ולא על בסיס התוצאה הסופית – זיכוי הנאשם.

 

יש לזכור כי הרשעה בפלילים בבית המשפט נעשית על בסיס יסוד של מעל לכל ספק סביר, זאת בשונה לפתיחת חקירה או הגשת כתב אישום מצד המשטרה והפרקליטות. במילים אחרות – "לא נדרשת הערכה של המשטרה שמדובר בתיק של הרשעה ודאית כתנאי להגשת כתב אישום".


גם כאשר נאשם מזוכה בערעור זיכוי מוחלט, אין בכך עדיין כדי לקבוע זכאות אוטומטית לפיצויים לפי סעיף 80 לחוק העונשין. סעיף 80 שתי חלופות לפיצויו של נאשם בסכום מקסימאלי - כשלא היה יסוד להאשמה, וכשקיימות נסיבות אחרות המצדיקות הפיצוי. כמו כן, הלכה פסוקה היא כי זכאות לפיצויי לפי סעיף זה אינה מוציאה את העילה הנזיקית.


כשלא היה יסוד להאשמה


"המבחן שעל פיו יקבע בית המשפט, בדיעבד, כי לא היה יסוד להאשמה הוא מבחן אובייקטיבי. על בית המשפט להציב עצמו בצומת הדרכים שבה ניצבה התביעה ערב הגשת כתב האישום, ולבחון האם באותה נקודת זמן ובהינתן התשתית הראייתית שהייתה בפניה באותה עת, ההחלטה להעמיד לדין הייתה סבירה. קרי: האם היה בחומר החקירה שנאסף כדי להעלות אצל תובע סביר ציפייה כי בידיו ראיות לכאורה לביסוס ההרשעה", נקבע בפסיקה. במילים אחרות, מדובר במקרים בהם האשמה יושבת על יסודות רעועים.


נסיבות אחרות המצדיקות פיצויי


במקרים זה ניתן לחלק את הנסיבות לשתיים – נסיבות הנוגעות באופן ספציפי לנאשם, ונסיבות הקשורות להליך המשפטי. הנסיבות הנוגעות להליך כוללות את התנהלות התביעה במהלך המשפט ולאחריו. לדוגמא, המשטרה לא בדקה ממצאים רלבנטיים ובכך גרמה לנאשם עיוות דין. מבחינת הנסיבות הקשורות בנאשם, מדובר יותר במעין הענקת פיצויי שיש בו מידה של חסד וחמלה, זאת בשל עינוי הדין והסבל שנגרמו לנאשם בגין הרשעתו.


      להלן שיקולים נוספים:

  • האם החקירה וכתב האישום נפתחו והוגשו בתום-לב, או שמא מדובר לעלילת שווא או שיקולים זרים.
  • האם המשטרה ניהלה את החקירה בצורה ראויה (לדוגמא, כגון: הנאשם הציג טענת אליבי וזו נבדקה כנדרש).
  • האם התביעה נוהלה באופן שהכביד על הנאשם ללא הצדקה, וכתוצאה נגרמו לו הוצאות יתרות או מעצרו התמשך מעבר לנדרש?
  • האם ההליכים המשפטיים התארכו יתר על המידה באופן בו נגרמו לנאשם עינוי דין והוצאות מיותרות. כמו כן, האם הנאשם נאלץ לשהות במעצר עד תום ההליכים, וזאת ללא הצדקה?
  • האם הנאשם ניסה לשבש את מהלך החקירה או המשפט?
  • טיבו של הזיכוי - האם מוחלט או מחמת הספק?
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.