www.what2do.co.il

קצבת אובדן כושר עבודה מביטוח פרטי אינה שוללת קצבת נכות כללי מביטוח לאומי

דרגו את המאמר

קצבת אובדן כושר עבודה מביטוח פרטי אינה שוללת קצבת נכות כללי מביטוח לאומי

קצבת אובדן כושר עבודה מביטוח פרטי איננה שוללת זכאות לקצבת נכות כללית

 

קצבת נכות כללית הינה קצבה אשר משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי. הזכאים לקצבה זו הינם מבוטחים הסובלים מאובדן כושר השתכרות בשיעור של 50% לפחות. במקרים בהם העובד מקבל מהמעסיק דמי מחלה, הוא איננו זכאי לקצבת נכות כללית. האם קצבה בגין אובדן כושר עבודה המשולמת לעובד מחברת ביטוח פרטית, כאשר לא משולמים לו דמי מחלה, הינה כ"דמי מחלה" השוללים קצבת נכות? להלן סוגיה אשר זהו עניינה.


אדם לקה באוטם שריר הלב ונאלץ להפסיק את עבודתו. היות והוא עבד בחברה שהוא היה גם אחד מבעליה, פיטוריו נכנסו לתוקף באופן רשמי רק כתשעה חודשים לאחר התקף הלב. מהרגע בו הוא פוטר, הוא החל לקבל קצבת נכות כללית מהביטוח הלאומי. המבוטח טען כי הוא היה זכאי לקצבה זו גם עובר לפיטורים, וזאת משום שהוא לא קיבל מהמעסיק דמי מחלה כלל. המוסד לביטוח לאומי דחה את טענותיו בשל העובדה כי המבוטח קיבל קצבת אובדן כושר עבודה שהייתה כ"דמי מחלה". הסוגיה הונחה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה.


עובדות המקרה


כפי שצוין לעיל, התובע במקרה דנן היה בעליה של חברה אשר הוא הועסק בה גם כשכיר. בתחילת שנת 2008, בעקבות אוטם שריר הלב בו הוא לקה, התובע הפסיק להגיע לעבודה. תשעה חודשים לאחר מכן הופסקו יחסי העבודה בין התובע לבין החברה וניתן לאחרון מכתב פיטורים. במהלך חצי השנה האחרונה של התקופה שבין הפסקת העבודה בפועל, לבין הפסקת העבודה באופן רשמי, התובע קיבל מחברת הביטוח "הפניקס" קצבת אובדן כושר עבודה (מכוח פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה). דמי מחלה, עם זאת, לא שולמו לו.


      קראו עוד בתחום:

 

עם תום יחסי העבודה, התובע החל לקבל מהמוסד לביטוח הלאומי קצבת נכות. לטענתו, הוא היה זכאי לקבל קצבת נכות זו גם בטרם סיום יחסי העבודה, וזאת למרות קצבת אובדן כושר העבודה אשר שולמה לו על ידי חברת הביטוח. התובע טען כי הוא היה זכאי לקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי וזאת מכוח סעיף 196(ב) לחוק הביטוח הלאומי.


סעיף זה קובע כי הזכאות לקצבת נכות קמה למבוטח בתום 90 ימים מ"התאריך הקובע". הביטוח הלאומי ניסה להיבנות מחלקו השני של הסעיף אשר קובע כי כאשר משולמים למבוטח דמי מחלה (ממעסיק או מקופת גמל כמשמעתה בסעיף 180 לחוק הביטוח הלאומי), קצבת הנכות תשולם בתום התקופה שבעדה שולמו דמי המחלה.


עיקרון ההרמוניה החקיקתית


התובע טען כי "התאריך הקובע" לפי החוק הינו התאריך אשר ממנו והלאה נמנע מהעובד לעבוד בגין הליקוי בו הוא לקה (וזאת למשך 90 ימים לפחות). לטענתו, הקצבה ששולמה מחברת הביטוח, במסגרת פוליסת ביטוח חיים, לא הייתה "דמי מחלה" כמשמעותם בחוק. דהיינו, נטען כי לא היה בקצבה זו כדי לאיין את זכותו של התובע לקצבת נכות לאחר 90 ימים ממועד הפסקת העבודה. התובע הדגיש כי המונח "דמי מחלה" הינו מונח אשר הוגדר באופן ברור בחוק דמי מחלה. לדבריו, התשלום מהפוליסה היה תגמול ביטוחי שלא נבע מחבות על פי דין.


המוסד לביטוח לאומי טען כי התובע לא היה זכאי לקצבת נכות בתקופה המדוברת, וזאת משום שהוא לא עמד בתנאיו של סעיף 196(ב) לחוק הביטוח הלאומי. נטען כי הקצבה מחברת הביטוח הייתה בגדר "דמי מחלה" ושלילת הקצבה בתקופה זו נעשתה כדין. ב"כ הביטוח הלאומי ביקש מבית הדין לעבודה להתייחס ל"מהות" התשלום ולא להגדרתו ה"יבשה". הודגש אפוא כי בתקופה המדוברת התובע לא קיבל דמי מחלה, וזאת למרות שיחסי העבודה טרם נותקו.


בית הדין לעבודה קיבל את טענות התובע. נקבע כי המונח "דמי מחלה" בסעיף 196(ב) לחוק הביטוח הלאומי לא היה יכול לקבל פרשנות אחרת זולת "דמי המחלה" הקבועים בחוק דמי מחלה. הלכה פסוקה היא כי אזכור מושג מסוים בדבר חקיקה, כאשר מושג זה הוסדר בדבר חקיקה אחר, מתייחס למשמעות הנובעת מהמושג בחוק שהסדיר אותו.

 

דהיינו, אם המושג "דמי מחלה" הוסדר באופן ברור בחוק דמי מחלה, אזי כאשר הוא מוזכר בחוק אחר, ההגדרה צריכה לנבוע מהחקיקה הראשית. בית הדין לעבודה ציין כי עסקינן בעקרונות של "הרמוניה חקיקתית". השופטים הדגישו כי "אין ספק שחוקים לא נועדו לסתור זה את זה". לסיכום, נקבע כי התובע היה זכאי לקצבת נכות כבר לאחר 90 ימים ממועד הפסקת עבודתו, ולא רק עם תום תשלום תגמולי הביטוח הפרטי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.