www.what2do.co.il

משפחת פלשתינאי תזכה לפיצויים מהמדינה ללא הוכחת אשם - מוות בפעולת שיטור

דרגו את המאמר

משפחת פלשתינאי תזכה לפיצויים מהמדינה ללא הוכחת אשם - מוות בפעולת שיטור

אחריות ללא אשם ופסיקת פיצויים


מדינת ישראל מפעילה מדי יום סמכויות שונות על מנת לבצע פעולות לטובת אזרחיה. בין היתר, המדינה מפעילה פעולות לשמירת הביטחון והסדר. לעיתים, פעולותיה של המדינה, כאשר הן נעשות באזור יהודה ושומרון, נחשבות כפעולות מלחמתיות כמשמעותן בחוק הנזיקין האזרחיים (אחריות המדינה), התשי"ב-1952. במקרים אלה, כאשר נגרם לפלוני נזק כתוצאה מפעולה מלחמתית, המדינה אינה נושאת באחריות לפצות את הנפגע.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עם זאת, החוק מכיר גם בפעולות אשר אינן מלחמתיות והן "פעולות שיטור". במידה ואדם נפגע במהלך "פעולת שיטור", קיימת חובה למדינה לפצות את הנפגע. פרופ' ישראל גלעד, במאמרו "האחריות בנזיקין של רשויות ציבור (חלק שני)" (משפט וממשל ב' 55, התשנ"ה, עמ' 85), מציין כי אין ספק שכאשר אדם נפגע כתוצאה מפעולת מדינה אשר נעשתה לטובת כלל הציבור, צריך כלל הציבור לסייע בפיצויים לנפגע.

 

דהיינו, המדינה צריכה לפצות את הנפגע. "לא יכולה להיות מחלוקת כי קיימים מצבים שבהם אי פיצוי הנפגעים מפעילות שנועדה לטובת הכלל הוא לא צודק בעליל. לדוגמא, אזרח אשר מכוניתו נפגעה כאשר הוא נמלט ממרדף משטרתי או בעל חנות אשר חלונות עסקו נופצו במהלך פיזור הפגנה", כותב פרופ' גלעד במאמרו, "הקושי הינו אפוא בתחימת גבולות האחריות ובקביעת המסגרת והשיטה לפיצוי".

 

"חלוקה שוויונית של הנטל בין המדינה לאזרחים"


פרופ' דפנה ברק ארז, במאמרה "עוולות חוקתיות בעידן חוקי היסוד (משפט וממשל ט' 103, תשס"ו, בעמ' 117), מוסיפה וכותבת כי גם כאשר פעילות של המדינה הייתה ראוייה ורצויה לכשעצמה, אך בסופו הוטל פרט נטל מיוחד, המטרה אשר עומדת ביסוד אחריותה של המדינה איננה הרתעה אלא הימנעות מ"חלוקה בלתי שוויונית של הנטלים החברתיים".


החובה לשלם פיצויים, הן במישור הנזיקי והן במישור החוזי, התפתחה גם לגבי מצבים בהם בהתנהגות המנהל לא היה כל אשם. דהיינו, גם במקרים בהם לתובע נגרם נזק למרות שהפעולה לא הייתה תוך כדי הפרה של דין כלשהו. במישור הנזיקין המנהליים פותחה אפוא ההכרה בחובתה של הרשות לשלם פיצויים גם ללא אשם, וזאת – בין היתר - מכוח עיקרון השוויון. בפסיקה בישראל ניתן היה למצוא מספק מקרים בהם המדינה חויבה בפיצויים למרות שפעולותיה לא עברו על הוראות החוק.

 

דוגמאות לפסקי דין


לדוגמא, בבג"צ 2665/98 ש' נ' נ' משטרת ישראל, עסק בית המשפט העליון במקרה בו אדם קיבל מהמשטרה אישור עקרוני לקיים מסיבת עצמאות, ויום לפני האירוע, לאחר שהתובע כבר השקיע באירוע סכומי כסף לא מעטים, המשטרה חזרה בה ממתן האישור. המשטרה ביטלה את המסיבה בשל חשש למסחר סמים מסוכנים במקום. בית המשפט העליון לא פסל את זכותו של מר נ' לסעד כספי.

 

במקרה אחר, בע"א 6269/00 קיבוץ מלכיה נ' מדינת ישראל, קיבוץ טען כי פעולות צבאיות ב"דרך טשטוש" אשר נסללה בסמוך מטע התפוחים שלו, העלו אבק אשר גרם לנזק ליבול תפוחים. בית המשפט קבע כי יש לדון בתביעתו של הקיבוץ אך היות והקיבוץ לא ביסס את העתירה לסעד המבוסס על המשפט החוקתי או המנהלי, ערעורו נדחה ובית המשפט נמנע מלפסוק בעניין.

 

פלשתינאית נהרגה כאשר עקפה נגמ"ש צבאי


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי בחיפה, נפסק כי המדינה תפצה את עיזבונה של צעירה ישראלית אשר נהרגה בשוגג מאש חיילי צה"ל, וזאת גם ללא הוכחת אשם.

 

"יש מקום להפעיל דוקטרינה זאת על רקע העובדה שקופחו חייה של אזרחית המדינה בעקבות הפעלת כלי נשק, דבר אשר טמן בו סיכון מובנה וממשי", נכתב בפסק הדין, "גם אם אקבל את הנחת המדינה כי החיילים פעלו כנדרש, הרי בסופו של דבר ברור כי המכונית בה נסעה המנוחה לא סיכנה את חייהם של אלה ולמנוחה ולמשפחתה לא היו כל כוונות זדון". כמו כן, בית המשפט הוסיף כי "שיקולי צדק וחלוקת הנטל החברתי בצורה שוויונית, מצדיקים שהמדינה, שחייל מטעמה הפעיל כלי נשק, תישא בתשלום הפיצויים בגין הנזק שנגרם".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.