www.what2do.co.il

פלשתינאי אשר נורה על ידי אזרח לא יזכה לפיצויים מהמדינה

דרגו את המאמר

פלשתינאי אשר נורה על ידי אזרח לא יזכה לפיצויים מהמדינה

המדינה לא תפצה פלשתינאי אשר נורה על ידי אזרח


ת"א 638-09


בית המשפט קבע כי פלשתינאי אשר נורה על ידי אזרח לא יזכה לפיצויים מהמדינה. בפסק הדין נקבע כי המדינה איננה נושאת באחריות לפציעתו של התובע, וזאת למרות שהוא נפצע קשה בעת שרעה את צאנו בסמוך ליישוב ישראלי. המקרה נשוא התובענה אירע בספטמבר 2009. התובע, מוחמד אבו-מטאוע, נורה על ידי אוהד גנות, וזאת כאשר רעה את צאנו במרחק של 200-300 מטרים מגבול היישוב.


בית המשפט קבע כי היות ומדובר בירי בשטח פתוח, עסקינן באירוע פלילי אשר לא ניתן להטיל בגינו חבות על כתפי המדינה. גנות הורשע בעקבות המקרה ונגזרו עליו 16 חודשי מאסר בפועל. אבו-מטאוע, לעומת זאת, נותר משותק אחרי האירוע בפלג גופו התחתון. בית המשפט קבע כי אכן למדינה קיימת חובת זהירות מושגית כלפי תושביה, לרבות תושבי יהודה ושומרון. עם זאת, נקבע כי לא מדובר בהפרת חובת הזהירות באופן קונקרטי.

 

      קראו עוד בתחום:


"קבלת התביעה דנן תביא לעומס בלתי סביר על המדינה ויהיה עליה להציב אנשי צבא וביטחון בכל מקום בו אזרחים יהיו מעוניינים לשהות. הקצאת המשאבים של המדינה הינה מוגבלת ולא מדובר באירוע אשר צריך להיות בתחום הציפיות הסביר של המדינה", נקבע בפסק הדין.


אחריות היורה


למרות דחיית התביעה כנגד המדינה, למצוקתו של התובע נמצא מעט מזור. בית המשפט קבע כי היורה אחראי כלפי התובע לא רק בגין המעשה הפלילי אלא גם בשל העוולה האזרחית. בהכרעת הדין הפלילית בעניינו של הנתבע, הורשע האחרון במסגרת עסקת טיעון. היורה ניסה לטעון כי הודאתו במסגרת עסקת הטיעון הייתה הודאה שקרית, אך טענה זו נדחתה היות והיא עלתה רק במהלך חקירתו הנגדית.


סעיף 42א(א) לפקודת הראיות [נוסח חדש], תשל"א - 1971, קובע כי ניתן להשתמש בממצאים ובמסקנות של פסק דין חלוט במשפט פלילי, בתור ראיות הקבילות במשפט אזרחי. על פי סעיף 42ג לאותה פקודה, סטייה מהממצאים המרשיעים בפסק הדין הפלילי אינה אפשרית אלא ברשות בית המשפט, מטעמים שיירשמו וכדי למנוע עיוות דין.


היורה במקרה דנן לא ביקש רשות להגיש ראיות לסתור את פסק הדין המרשיע. בפסק הדין נקבע כי לא הייתה ליורה כל הצדקה לירות לעבר התובע. "אין ספק כי היורה צפה כי מעשהו יביא לפגיעה פיזית בגופו של התובע והוא אף רצה בתוצאה זו", כתב השופט, "לחילופין, גם הנתבע היה מוכיח שהוא לא התכוון לפגוע בתובע, אזי ניתן היה לפסוק את אחריותו מכוח עוולת הרשלנות".


כאשר אדם נושא נשק, הדבר מחייבת הטלת חובת זהירות מושגית עליו, וזאת כלפי מי אשר עלול להיפגע כתוצאה מהשימוש בנשק. במקרה דנן, בית המשפט קבע כי גם אם ניתן היה לקבל את טענת הנתבע לכך שהוא לא התכוון לפגוע באמצעות הירי בתובע, נשתכללה חובת זהירות קונקרטית מעצם כיוון הנשק והכוונה לבצע ירי.

 

מדובר אפוא בחובה אשר הופרה על ידי הנתבע וזאת משום שהאחרון לא נקט באמצעי הזהירות הסבירים על מנת למנוע הפגיעה. יתרה מכך, יצוין כי לאחר שהנאשם ראה כי הוא פגע בתובע, וזה מתבוסס בדמו, הוא לא העניק לאחרון סיוע אלא נמלט מהמקום ולא דיווח על המקרה לאיש.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.