www.what2do.co.il

פיצוי של 80,000 בגין רשלנות מכון בריאות וכושר

דרגו את המאמר

פיצוי של 80,000 בגין רשלנות מכון בריאות וכושר

אחריות חדר כושר לפציעה של מתעמלת אשר נפלה מהליכון

 

אימון בחדר כושר יכול להיות מהנה ובריא. אבל, פעילות זו עלולה להיות גם מסוכנת, כפי שתעיד תביעתה של מתאמנת שחזרה להתאמן במכון הכושר שלה לאחר שביצעה ניתוח בברך.


לאחר שהתובעת סבלה מגידול בעצם ברך שמאל, היא עברה סדרת טיפולים וניתוח. הרופאים המליצו לה לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי ולהגיע לחדר הכושר כדי לחזק את השרירים. חודשיים לאחר הניתוח חזרה התובעת להתאמן בחדר הכושר של הנתבע, אצלו התאמנה גם לפני הניתוח. אין מחלוקת בין הצדדים כי בפגישה שקדמה לחזרתה של התובעת לחדר הכושר, התובעת ציינה בפניו של הנתבע כי היא מצויה לאחר ניתוח ושהאימונים שלה בחדר הכושר הינם חלק מהליך שיקומה.


אירוע התאונה


התובעת טענה כי בפעם השלישית שהגיעה לחדר הכושר, היא שאלה את הנתבע האם היא יכולה לעלות על ההליכון. הנתבע השיב שכן ועובד המכון כיוון את ההליכון עבור התובעת והלך. לטענתה, ההליכון האיץ באופן פתאומי והיא נפלה על הרצפה.

 

הנתבע לעומת זאת, טען כי ראה את התובעת עולה על ההליכון, ולאחר מספר דקות הוא הבחין בכך שהיא הצליבה את רגליה ונפלה כתוצאה מכך. טענתו הייתה שהנפילה הייתה מקרית וכתוצאה מטעותה של התובעת. לאחר אירוע התאונה, התובעת תבעה את הנתבע בגין רשלנות והפרת חובה חקוקה.


הפרת חובה חקוקה


סעיף 4 לחוק מכוני הכושר קובע כי מכון כושר יקבל מתאמן רק לאחר שהוצגה בפניו תעודה רפואית שמאשרת את כשירותו של המתאמן. אין מחלוקת בין הצדדים כי התובעת לא הציגה בפניו של הנתבע תעודה שעומדת בדרישות החוק. למרות זאת, בית המשפט מציין כי על פי פקודת הנזיקין, התובע על פי עוולה של הפרת חובה חקוקה חייב להוכיח כי יש קשר סיבתי בין הפרת החיקוק והנזק שנגרם.

 

במקרה זה, אין מחלוקת כי התובעת סיפרה לנתבע על מחלתה ועל המלצת הרופאים. לכן, נראה כי תכלית החיקוק מולאה ולא מתקיים הקשר הסיבתי בין הפרת החובה והנזק הנגרם. גם אם התובעת הייתה ממציאה לנתבע את האישור, לא ניתן להגיד שהאירוע לא היה מתרחש. על כן, תביעתה בשל הפרת החובה החקוקה נדחית.


רשלנות בשל מכשירים לא מתאימים


התובעת טענה כי מכון הכושר התרשל בכך שלא רכש הליכונים בעלי מפסק אוטומטי או שרוך ביטחון. בית המשפט מציין כי התובעת לא הצליחה להוכיח כיצד שימוש במכשירים הללו היה מונע את נפילתה. בנוסף, ניתן לציין כי הדין הנוהג אינו מחייב לנקוט באמצעי הזהירות המקסימאלים, אלא אמצעי זהירות סבירות בנסיבות העניין. לכן, תביעת הרשלנות בשל אי רכישת המכשירים נדחית.


רשלנות בשל אי השגחה


למרות שיש מחלוקת עובדתית בין הצדדים, באשר לאופן נפילתה של התובעת, בית המשפט קובע כי אין צורך להכריע בין המחלוקות לשם הכרעה בשאלת החבות. לאמור, גם אם התאונה התרחשה כתוצאה מהצלבת הרגליים של התובעת, אין לכך השלכה על הקביעה כי הנתבע במקרה זה התרשל.

 

במקרה זה, הנתבע היה חב חובת זהירות מוגברת כלפיה של התובעת. הנתבע הכין עבור הנתבעת תוכנית אימונים מיוחדת, תוך כדי שהוא שם לב למצבה הרפואי והגופני. כאשר הוא מודע לתהליך השיקום של התובעת, היה עליו לקבוע אמצעי זהירות מיוחדים, בשים לב למגבלותיה. בית המשפט פסק כי התובע היה חייב להעמיד ליד התובעת מדריך על מנת שיתרשם מיכולותיה. הדגש אינו על מדריך ליד כל מתאמן, אלא מדריך ליד מתאמן בעל מאפיינים מיוחדים, דוגמת המאפיינים שהיו לתובעת.


בית המשפט הדגיש כי לא ניתן לחייב את מכוני הכושר להצמיד מדריך לכל מתאמן. קביעה מסוג זה הייתה מטילה על מכוני הכושר נטל שהם לא היו יכולים לעמוד בו. למרות זאת, במקרים מיוחדים בהם המתאמן נמצא בקבוצת סיכון, אז נראה כי חלה החובה על חדרי הכושר להצמיד למתאמנים הללו מדריך שילווה באופן צמוד את המתאמן, לפחות באימונים הראשונים.


לסיכום, בית המשפט מוצא את הנתבע כאחראי על נזקיה של התובעת. בגין ראשי הנזק של הפסדי השתכרות, פגיעה בכושר השתכרות עתידי, עזרת צד ג',הוצאות, וכאב וסבל, התובעת מקבל פיצוי בסך כולל של 80,000 ₪.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.