www.what2do.co.il

שיקולי ערכאת ערעור במסגרת ערעור על חישוב פיצויים בתביעת נזיקין

דרגו את המאמר

שיקולי ערכאת ערעור במסגרת ערעור על חישוב פיצויים בתביעת נזיקין

בית המשפט העליון נדרש לבחון שני ערעורים אשר הוגשו כנגד פסק דינו של בית המשפט המחוזי, בתביעה אשר עניינה תאונת עבודה של ימאי. מדובר בערעור אשר עסק בסכום הפיצויים שנפסקו עבור המערער בבית המשפט המחוזי. השופט יצחק עמית מצא לנכון לפרט את השיקולים העומדים מאחורי ההחלטה השיפוטית העוסקת בשאלה - האם יש להתערב בהחלטות הנוגעות לפסק דין אשר ניתן בערכאה הדיונית או לאו.

 

השופט עמית ציין כי בבואו לבחון את סכום הפיצוי אשר נפסק, פועל בית המשפט בשלושה שלבים עיקריים. שלבים אלו, אשר הינם סמויים לעיתים מן הקורא, מהווים למעשה את מהותה של הסוגיה הנ"ל. בשלב הראשון, בוחן השופט האם סכום הפיצויים הכולל אשר נפסק עבור המערער עומד ביחס סביר לנזק, זאת בהתחשב בנסיבות אישיות של המערער כגון גילו, תוחלת חייו, בסיס השכר, הנכות הרפואית, הנכות התפקודית וכדומה.

 

לאחר מכן, בשלב השני, בוחן בית המשפט את סכומי הנזק אשר נפסקו עבור המערער על פי ראשי הנזק השונים (אובדן כושר עבודה לעבר, אובדן פרנסה לעתיד, עזרה צד ג', כאב וסבל, וכדומה). השופטים אמנם בוחנים את רשאי הנזק הללו, אך אין הם נכנסים לעובייה של הקורה בכל ראש נזק. מדובר, על פי השופט עמית, ב"בחינה ממעוף הציפור שנועדה לבדוק אם קיימת חריגה בולטת מהמקובלות באחד מראשי הנזק".

 

      קראו עוד בתחום:

 

במילים אחרות, גם במידה וערכאת הערעור סבורה כי ניתן היה לפסוק סכום אחר מהסכום אשר נפסק, לא תשנה היא את החלטת בית משפט קמא כל אימת שלא נפלה בהחלטת הערכאה הדיונים "טעות בולטת" (כלשונו של השופט עמית). בשלב השלישי והאחרון, בוחנת ערכאת הערעור האם ההתערבות בראש נזק או קביעה מסוימת, מביאה לשינוי מהותי בתוצאה הסופית.

 

דחיית ערעור אינה מהווה אשרור להחלטת בית משפט קמא

 

לדוגמא, במידה ויש להגדיל את הפיצוי בראש נזק אחד, ולהפחית את הפיצוי בראש נזק אחר, תיטה ערכאת הערעור להשאיר את פסק הדין כל כנו. במילים אחרות, אי התערבות בפסק דין של ערכאה דיונית בנזיקין, אין משמעותה בהכרח אישרור של כל ראש נזק וכל סכום וכל קביעה שנפסקה על ידי הערכאה הדיונית. ההתערבות נעשית במקום בו מצאה ערכאת הערעור כי יש להפחית או להגדיל את סכום הפיצוי הכולל או כדי להעמיד "הלכה על מכונה".

 

השופט עמית הביא לסיכום את דבריו של השופט ריבלין, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון:

 

"לעולם עשוי בית המשפט של ערעור לסבור כי ראוי היה לפסוק בראשי הנזק השונים יותר או פחות. ואולם סברה זו לחוד, עילת התערבות לחוד. מטיבו של הנושא, שיקול הדעת בו הוא תכופות רחב ביותר, ובשל כך נפרס ברגיל גם מתחם רחב של סבירות. דברים אלה אין בהם כל חדש – בית משפט זה חזר ופסק כי נטייתה של ערכאת הערעור היא שלא לשים את שיקול דעתה תחת שיקול הדעת של הערכאה המבררת בשומת הנזק.

 

כל עוד לא סטה בית המשפט קמא משיקולים סבירים ולא טעה טעות בולטת בהערכת הנזק, לא יבוא בית-משפט זה לעשות, ואין זה מתפקידו לעשות, חישובים אחרים במקומו על-מנת להעמיד את דיוקם של הסכומים שנפסקו על קוצו של יוד".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.