www.what2do.co.il

בעל הכלב הזהיר, ובכל זאת הנפגע התקרב וננשך - האם פיצויים?

דרגו את המאמר

בעל הכלב הזהיר, ובכל זאת הנפגע התקרב וננשך - האם פיצויים?

פיצויים בגין נשיכת כלב למרות הסתכנות מודעת


אדם רשאי להגיש תביעת פיצויים בגין נשיכת כלב כנגד בעליה של החיה. עם זאת, ישנם מקרים בהם ניתן יהיה לקבוע כי הכלב תקף את הנפגע בשל התגרות ועל כן האחרון אינו זכאי לפיצויים. במקרים אלו, פתוחה בפני בית המשפט השאלה -מהי התגרות והאם יש לאפיין אותה לפי כוונת הנפגע או לפי אפיון אובייקטיבי משפטי (לפי חוויה משוערת מצידו של הכלב).

 

התגרות הינה סוגיה אשר מתפרשת באופן תכליתי ולפי מבחן הסיכון. המחוקק העדיף את האינטרס של עוברי האורח התמימים על פני האינטרס של בעלי הכלבים. עם זאת, המחוקק העדיף גם את האינטרס של בעלי הכלבים על פני האינטרס של התוקפים, מסיגי הגבול ועושי הצרות המתגרים בכלבים.

 

במילים אחרות, החוק מכיר מצד אחד בכך שכלבים נוטים לשמור על בעליהם, בני משפחתם וביתם, מפני מסיגי גבול ותוקפים. עם זאת, השאלה מתי תחול הגנה זו, ויוחלט כי מסיג הגבול התנהג בצורה שלילת כלפי הכלב ואין לפצותו בפיצויים, איננה סוגיה משפטית פשוטה. מדובר בשאלה אשר נבחנת בהתאם לאירוע, לכלב, לנפגע, לבעל הכלב, לנסיבות המקרה הנדון וכדומה.


סוגיה שזהו עניינה הונחה לפתחו של בית המשפט השלום בתל אביב. הנפגע טען כי כלבו של הנתבע נשך אותו כאשר הוא עבד אצלו בעבודות חשמל. בעל הכלב, לעומת זאת, טען כי התובע התגרה בכלב ועל כן הוא אינו זכאי לפיצויים. לטענת בעל הכלב, הוא הזהיר את התובע באופן מפורש, לבל יתקרב לכלב, אך האחרון לא נשמע לו וננשך.

 

השקיית הכלב אינה התגרות


מעשה שהיה כך היה. התובע הגיע לעבוד אצל הנתבע בעבודות חשמל במחסן. במחסן זה היה קשור כלב גדול מימדים אשר היה בבעלותו של הנתבע. הנתבע הזהיר את התובע שלא להתקרב לכלב, וזאת משום שהוא מסוכן. התובע עשה כדברו של הנתבע, פרט ליום אחד בו הוא החליט להשקות את הכלב במים בשל החמסין אשר השתולל בחוץ. בעוד הוא מתקרב ומניח את המים ליד הכלב, תקף אותו הכלב ונשך את ידו.

 

      קראו עוד על תקיפות כלבים:

 

הנתבע טען כי התובע ידע שאסור לו להתקרב לכלב ומעשיו הינם כהתגרות אשר מאיינת את זכותו לפיצויים. התובע הכחיש בהתחלה כי הוא ניגש להביא לכלב מים, אך לאחר מכן הודה בכך. עם זאת, בית המשפט פסק כי הוא זכאי לפיצויים, וזאת חרף "הוראותיו המפורשות של הנתבע שלא להתקרב לכלב".


אפילו אם התובע התנהג בחוסר זהירות, נכתב בפסק הדין, לא ניתן לראות בהשקיית הכלב ביום חמסין משום התגרות בחיה. על הנתבע היה מוטל לדאוג כי הכלב קשור, זמום ומגודר היטב, באופן בו אף אחד מהעובדים אינו יכול לבוא עימו במגע. כמו כן, היה על בעל הכלב לצפות כי העובדים יתייחסו אל הכלב וכתוצאה מכך יסתכנו. "לפיכך אין להחיל בענייננו את ההגנה של 'התגרות', אפילו נניח כי הכלב חווה כהתגרות את עצם ההתקרבות אליו", נקבע בפסק הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.