www.what2do.co.il

כלב נובח חתול מיילל - מטרד לציבור ומטרד ליחיד

דרגו את המאמר
  התקבלו 8 דירוגים בציון ממוצע: 3.3 מתוך 5

כלב נובח חתול מיילל - מטרד לציבור ומטרד ליחיד

אזרחים רבים בישראל מגדלים בביתם חיות מחמד שונות, החל מכלבים וחתולים וכלה בתרנגולות ואף נחשים. לא אחת, חיות המחמד הנהדרות גורמות לאי נוחות מסוימת בקרב השכנים. אימתי קיימת לשכנים עילה להגיש תביעה כנגד בעל חיות המחמד? האם ניתן לעתור לבית המשפט שיורה לאחרון להיפרד מהחיה? האם בעל החיה יחויב בפיצויים בגין מטרד שנוצר לשכנים?


בעת הגשת תביעה מכוח עילה של מטרד ליחיד, יש להוכיח כי בעל החיים אשר נמצא בביתו של הנתבע מהווה אפוא הפרעה של ממש להנאה מהמקרקעין ואו לשימוש סביר בהם. הפרעה נחשבת בתור מטרד כאשר היא מהותית, מוחשית, ממשית ואינה חולפת.


ניתן גם להגיש תביעה דומה מכוח עילת מטרד לציבור. עילה זו טוענת למעשה כי בית המשפט צריך להגן על הציבור וזאת בשל פעולות המסכנות את נוחיותו, פעולותיו, בריאותו חייו ומכשילות אותו לעשות שימוש בזכויות הכלל. לדוגמא, החזקה של מספר רב של חיות מחמד בבית, אשר יוצרות ריח רע וחריף בבניין, יכולה לעלות כדי מטרד לציבור. יודגש כי תביעה בעילה של  מטרד לציבור יכולה להיות מוגשת גם על ידי אדם פרטי. עם זאת, על התובע מכוח עילה זו להוכיח כי הוא ספג בשל המטרד נזקי כספי.

 

הפיתרון


בית המשפט רשאי להעניק לתובע שני סעדים עיקריים – צו מניעה או פיצויים. צו מניעה נועד להפסיק את הפעולה המטרידה באופן מיידי. קיימת עילת תביעה נוספת מכוח החוק למניעת מפגעים (מניעת רעש). חוק זה קובע כי אדם אשר מחזיק בחצריו, בביתו או בנכסו, בעל חיים, חייו להחזיקם באופן שהם אינם עושים רעש ואו מפריעים לשכנים. יצוין כי הפרה הוראה זו הינה כעבירה פלילית.

 

      קראו עוד בתחום:


בית המשפט עסק בסוגיה זו לא אחת. לדוגמא, בפסק דין אשר ניתן על ידי השופט מנחם רניאל, נדונה תביעתו של אדם אשר כלבו של שכנו היווה עבורו מטרד. רניאל פסק כי מצד אחד אין כל רע בהחזקת כלב בבית והשכנים חייבים להשלים עם כך.

 

מצד שני, מוטלת חובה על בעליו של הכלב לדאוג כי האחרון לא יעשה צרכיו בגינה המשותפת, לא ינבח יותר משעה ולא יסתובב מחוץ לבניין כשהוא אינו קשור. במקרה אחר, אדם זכה לפיצויים בסך 4,000 שקלים בגין נביחות כלב בעוצמה וללא הרף, כל זמן שבעליו לא בבית. יצוין כי כלב אשר עושה צרכיו בגינה משותפת, ובעקבות כך מצבר לכלוך ברכוש המשותף, עלול לגרום לכך שבעליו ייתבע בגין שימוש בלתי סביר במקרקעין הנמצאים בבעלות משותפת.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.