www.what2do.co.il

טביעה בירדן - האם פיצויים?

דרגו את המאמר

טביעה בירדן - האם פיצויים?

דחיית תביעת פיצויים בעקבות טביעה בירדן

 

קטינה בת עשר נסעה עם משפחתה לבילוי על גדותיו של נהר הירדן, באזור גשר כפר הנשיא. הילדה נכנסה למי הנהר הקרירים, אך לדאבונם של בני המשפחה, היא נסחפה בזרם החזק והטיול הסתיים בטביעתה. בעקבות האירוע המצער, הגישה המשפחה תביעת פיצויים כנגד המועצה המקומית מבואות חרמון ומשרד הביטחון, וזאת בעקבות "רשלנותן של הנתבעות". בני המשפחה טענו כי מדובר במקום אשר נמצא באחריותן של הנתבעות, והיה עליהם לדאוג לאמצעים סבירים המונעים מהציבור הרחב להיכנס למים באזור המסוכן.

 

      קראו עוד על תביעות בגין טביעות:

 

הורי של הקטינה טענו כי במקום לא היה ולו שלט אחד אשר הזהיר את הבאים מפני סכנת הרחצה. כמו כן, האזור היה עמוס במבקרים לעייפה, וכולם רחצו במימי הנהר. לאמור, רשלנותן של הנתבעות סיכנה את חייהם של מבקרים רבים, טענה המשפחה. בני המשפחה הוסיפו כי הקטינה ידעה היטב לשחות, ואביה היה עימה בקשר עין בכל מהלך האירוע.

 

מבחינת משרד הביטחון, המשפחה טענה כי אחריותו נובעת מהקמת הגשר, השימוש בו וההחזקה בו. לגבי המועצה המקומית, נטען כי האחרונה הייתה מחויבת לדאוג לשילוט מתאימים ועצימת עיניה לגבי אזור הנמצא בתחום שיפוטה עולה כדי רשלנות רבתי.

 

שלושה סוגים של מקרי טביעה

 

בית המשפט קבע כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי עדויותיהם של ההורים בנוגע לאופן השתלשלות העניינים לא היו אמינות. ההורים לא נתנו את דעתם לכך שבנותיהם הקטינות מתחילות להתקדם לאזור מסוכן בנהר. כמו כן, בעוד אחת הבנות נפלטה וניצלה מההיסחפות, גורלה של אחותה לא שפר עליה והיא נסחפה וטבעה.

 

השופט הוסיף כי ההורים נטלו על עצמם סיכון לבלות במקום מסוכן אשר זרימת הנהר בו חזקה באופן משמעותי. לא מדובר במקום המוכר כאזור רחצה וזאת על אף נוכחותם הגדולה של מבקרים נוספים במקום. לגבי השילוט, אכן באזור הספציפי לא היו שלטים אשר הזהירו את המבקרים מפני רחצה בנהר. עם זאת, שלטים אלו נמצאו בכניסה לאתר והמשפחה הודתה כי היא נכנסה מכניסה זו. יתרה מכך, מדובר באזור הנמצא "בלב הטבע הפראי" אשר לא מופעל על ידי ידיים ממשלתיות או פרטיות ואיש לא גובה כסף עבור הרחצה בנהר.

 

בפסק הדין סיווג השופט את מקרי הטביעה אשר מתרחשים בטבע לשלושה סוגים עיקריים – טביעה באזור רחצה בו ישנו נתבע אחראי על יצירת התנאים (לדוגמא, חוף מוכרז של הכנרת או מתחם בבעלות פרטית), טביעה באזור אשר אינו נועד לרחצה בכלל (ועל פי רוב לא חל הנתבע אחריות במקרים אלו), ומקרים בהם קיימת אחריות בגין המקום, אך מעשיו של הניזוק עולים כדי אשם תורם המאיין את זכותו לפיצויים. בית המשפט קבע כי המקרה דנן משתייך לסוג השני והתובעת ובני משפחתה אינם זכאים לפיצויי, חרף התוצאה הטראגית של הטיפול בירדן.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.