www.what2do.co.il

כוויה מגחלים לוחשות ביום העצמאות בחוף ים - תביעה נגד העירייה

דרגו את המאמר

כוויה מגחלים לוחשות ביום העצמאות בחוף ים - תביעה נגד העירייה

פיצויים בעקבות דריכה על גחלים בחוף ים


ת"א 16965-08


ישראלים רבים נוהגים ביום העצמאות לחגוג את האירוע ב"על האש" בבית או באתרים ציבוריים. לעיתים, החוגגים אינם מקפידים על הטמנת הגחלים הלוחשות באזורים בטוחים והדבר עלול לגרום לפציעות לעוברי אורח. במקרים אלה, ייתכן ותקום לנפגע עילה להגשת תביעה כנגד רשות מקומית או אחראי על המקום בו אירעה התאונה. להלן דוגמא למקרה כאמור.

 

      קראו עוד:


מדובר בתביעה שהוגשה על ידי אישה שנכוותה ברגליה בחוף "ארכדיה" בהרצליה. התובעת טענה כי היא הלכה על החוף ביום העצמאות ודרכה על גחלים לוחשות שהיו קבורות תחת שכבת חול דקה. לטענתה, הגחלים היו קבורות בחול הים ועל כן העירייה הייתה אחראית לפצותה. האישה הפנתה את תשומת ליבו של בית המשפט לכך שבמקום ישנם שלטים האוסרים על הדלקת אש במתחם ונטען כי העירייה לא הקפידה לאכוף את ההוראה המפורשת הנ"ל. כמו כן, נטען כי לא היו במקום פקחים מטעם העירייה. כתוצאה מהתאונה, האישה נכוותה ופונתה לבית החולים כאשר היא סובלת מכוויות קשות.


אחריות העירייה וטענות כנגד חברת הניקיון


העירייה שלחה הודעת צד ג' לחברת הניקיון אשר הייתה אמורה לספק לה שירותים ברצועת החוף נשוא התובענה. לטענתה, חברת הניקיון הייתה חייבת לדאוג לניקיון החוף ועל כן יש לגלגל את האחריות לפתחה. בנוגע לטענות כלפיה, העירייה טענה כי היא לא הייתה יכולה לטפל במפגע מיד עם היווצרותו. כמו כן, נטען כי יש לייחס אשם תורם לתובעת אשר צעדה יחפה על חוף הים. באשר לפקחים, העירייה טענה כי בערב יום העצמאות סיירו פקחים מטעמה ברצועת החוף ומנעו הבערת מדורות והדלקת מנגלים במקום. חברת הניקיון טענה כי היא לא הייתה חייבת לפנות גחלים הקבורות בחול אלא תפקידה היה לטפל בפסולת גלויה לעין.


בית המשפט קיבל את התביעה כנגד העירייה, ודחה את הטענות כנגד חברת הניקיון. בפסק הדין נקבע כי העירייה, מתוקף היותה בעלת המקרקעין, הייתה אחראית לשלומם ובטיחותם של הבאים למקום. דהיינו, נקבע כי היה עליה לפעול כנגד מפגעים אשר סיכנו את הנוכחים ולנקוט באמצעי זהירות סבירים לשם כך. השופטת קבעה כי העירייה לא עמדה בחובותיה הנ"ל.


"אין ספק כי הבערת אש באופן בלתי מבוקר עלולה לגרום לסיכון לציבור המגיע לחוף הים, קל וחומר כאשר עסקינן ביום 'מועד לפורענות' כגון יום העצמאות", נקבע בפסק הדין, "אי לכך, העירייה הייתה צריכה לדאוג ביתר שאת לנוכחות פקחים במקום, וזאת כאשר ידוע שישראלים רבים נוטים 'להפר' את החוק ביום ספציפי זה".

 

בית המשפט קבע כי חברת הניקיון לא הייתה אחראית לנזקיה של האישה. השופטת ציינה כי חברת הניקיון הינה קבלן חיצוני שנשכר על מנת לסלק מהמקום פסולת גלויה לעין ועובדיו אינם בעלי סמכות אכיפה כנגד אלו המפרים את החוק. בסופו של היום, בית המשפט פסק לטובתה של האישה פיצויים בסך כ-135,000 שקלים בגין נזקיה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.