www.what2do.co.il

תביעה נזיקית נגררת לפלילים לאחר רצח מאהב על ידי הבעל - אשם תורם

דרגו את המאמר

תביעה נזיקית נגררת לפלילים לאחר רצח מאהב על ידי הבעל - אשם תורם

הבעל רצח את המאהב – האם אשם תורם מצידו של המנוח בתביעה נזיקית של ילדיו כנגד הרוצח?


אדם הגיע לביתו וראה כי בדירה נמצאים אשתו וגבר זר - מאהב. בין הבעל לבין המאהב החלו דין ודברים, אשר הגיעו במהרה לאלימות פיסית, ובסופם הרג הבעל את המאהב. כתב אישום אשר הוגש כנגד הבעל ייחס לו עבירת רצח. במסגרת ההליך הפלילי הומרה העבירה ב"הריגה" ונגזר על הבעל עונש מאסר של עשר שנים בפועל.


עיזבונו של המנוח, ושני ילדיו, הגישו כנגד הבעל תביעה נזיקית נגררת להרשעה בפלילים, לפי סעיף 77 לחוק בתי המשפט, התשי"ז-1957. בית המשפט הכיר בחבותו של העיזבון לפצות את התובעים, אך בין הצדדים הייתה מחלוקת של ממש בנוגע לאשמתו התורמת של המנוח למותו. האם יש להטיל על המנוח אחריות לאירועים, או שמא מלוא האחריות רובצת לפתחו של הבעל?

 

      קראו עוד בתחום:


סעיף 42א(א) לפקודת הראיות, תשל"א-1971, קובע כי ממצאים ומסקנות של פסק דין חלוט במשפט פלילי, אשר במסגרתו הורשע הנאשם, יהיו קבילים במשפט אזרחי בתור ראיה לכאורה לאמור בהם. סעיף 42ד לפקודה מוסיף וקובע כי בתביעה אזרחית הנגררת להליך פלילי, המסקנות והממצאים אשר נקבעו במשפט הפלילי, רואים אותים כאילו נקבעו במשפט האזרחי. במקרים בהם פסק הדין הפלילי מבוסס על הודייתו של הנאשם, העובדות בכתב האישום נתפסות כמוכחות והן מהוות את הבסיס לממצאים בפסק הדין.


במקרה דנן, הנתבע הורשע בהליך הפלילי על בסיס הודייתו בעובדתו כתב האישום המתוקן. אי לכך, טענותיו החדשות לכך שהמנוח הוא זה אשר תקף אותו ראשון, לא היה להן על מה להתבסס. צוין עוד כי נזקי גוף נמצאו רק על גופו של המנוח, ולא על גופו של הנתבע. עם זאת, בית המשפט התייחס לכך כי מדובר בבעל אשר רוצח את מאהבה של אשתו.


אשם תורם, האמנם?


אשם תורם לניזוק מת איננו סוגיה פשוטה וזאת היות ונזקו של התובע הינו הנזק האולטמיטיבי – מוות. הלכה פסוקה היא כי למעט מקרים בודדים בלבד (בהם נשקפה סכנת חיים לאדם), אין לתקוף אדם אחר באלימות פיסית, קל וחומר אלימות קשה המביאה למותו של האחרון. עם זאת, לא ניתן להתעלם, בשורה של מקרים, מתרומת חלקו של המת לאירוע הנזק.


סעיף 64 לפקודת הנזיקין, תשכ"ח-1968, מגדיר "אשם" באופן הבא – מעשה או מחדל של אדם, כפי שהוא עוולה לפי פקודת הנזיקין, או שהם עוולה אשר נזק בצידם, או כאשר מדובר בהתרשלות אשר הזיקה לניזוק, ובגינם רואים אדם כמי שגרם באשמתו לנזק, אם היה האשם הסיבה או אחת הסיבות לנזק. עילת הרשלנות קבועה בסעיף 34 לפקודת הנזיקין ולפיה מעשה רשלני הינו מעשה אשר אדם סביר ונבון לא היה עושה בהתאם לנסיבות העניין.


במקרה דנן, המנוח לא ביצע לכאורה עוולה, וזאת משום שלא הוכח כי כניסתו לבית המאהבת נעשתה ללא אישור. עם זאת, המנוח התרשל בכך שנכנס לבית אהובתו ביודעו כי היא נשואה, ותוך כדי שהוא מסתכן כי בעלה ישוב לבית ויאבד עשתוניו למראהו.

 

"אדם המרשה לעצמו להגיע לבית אישה נשואה, ביודעו שהיא נשואה, להשתכר שם, לשבור דברים, להתהלך בה עירום (כל אלו, כאמור, עובדות מוסכמות) צופה או צריך לצפות שהבעל עלול להיכנס לדירה", נכתב בפסק הדין, "אדם זה צריך לצפות כי תבער חמתו של הבעל והוא עלול לנסות לפגוע בו בגוף או בנפש". בסופו של היום, בית המשפט קבע כי יש לפצות את יורשיו ועיזבונו של המנוח, אך מסכום זה ינוכה אשם תורם בשיעור 30%.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תאונת דרכים את מי תובעים?

נפגעת בתאונת דרכים? נגרמו לך נזקי גוף? את מי תובעים לאחר תאונת דרכים? 

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

רשלנות רפואית, מהי עוולת הרשלנות?

כדי להכריע בשאלה האם קמה לתובעת עילת תביעת בנזיקין בשל רשלנות הנתבעים ו/או מי מטעמם, יש לענות על שלוש שאלות ... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

תאונות אופניים

נפגעתם בתאונת אופניים? שוקלים הגשת תביעה בגין תאונת אופניים? האם תאונת אופניים הינה תאונת דרכים? ממי ניתן לתבוע פיצויים? 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר 

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פגיעות במתקני ספורט, שעשועים

ילדך נפגע תוך משחק במתקן שעשוע? בחצר המשחקים? בבריכה? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

תאונות בחו"ל - איך לתבוע פיצויים

נפגעת בתאונה במדינה זרה? נגרמו לך נזקים? איך לתבוע פיצויים ועצות נוספות.... 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.