www.what2do.co.il

הכרה בדלקת מפרקים כמחלת מקצוע

דרגו את המאמר

דלקות מפרקים היא תופעה רפואית שכיחה שכוללת קבוצת מחלות הגורמות נזקי גוף וכאבים למפרקים. דלקת פרקים עשויה להתפתח בגלל מאות מחלות שונות, כאשר מחלות מפרקים יכולות להופיע בנסיבות שונות, הן בשל פעילות של תנועות שחוזרות על עצמן וגורמות לשחיקה של המפרקים, והן כמחלה אצל עובדים שעושים שימוש במכשירים רוטטים, או מכשירים שעובדים בלחץ של אוויר.

 

מחלות מפרקים עלולות להיות זיהומיות, דלקתיות או ניווניות, במקרים מסוימים הדלקת מלווה בהגבלת תנועה, בחום ובנפיחות. הדלקת יכולה להיות קלה ולהוות פגיעה מינורית, אך גם עלולה להיות חמורה ולגרום לנכות קשה ולאובדן כושר עבודה.

 

עבודה במכשירים רוטטים עלולה לגרום למחלת מפרקים

 

חולי דלקת מפרקים, אשר בשל מחלתם איבדו את כושרם לעבוד במקצוע שלהם, או לעבוד במשק הבית עשויים להיות זכאים לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי. דלקת מפרקים מופיעה ברשימת מחלות המקצוע של המוסד לביטוח לאומי, כמחלת עצמות, פרקים, שרירים, כלי דם או עצבים של הגפיים הנגרמות על ידי עבודה במכשירים רוטטים.

 

דלקת מפרקים עלולה להתפתח כתוצאה מחשיפה ממושכת לתהליכים, חומרים, צורת עבודה של המקצוע. כדי שהמחלה תוכר כמחלת מקצוע על ידי המוסד לביטוח לאומי, יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין המחלה לבין תנאי העבודה, באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי ומומחה לבטיחות בעבודה.

 

חשיפה של העובד לתנאי עבודה מזיקים

 

מחלות מקצוע נגרמת בתהליך ממושך, תוך כדי חשיפתו של העובד לתנאי עבודה מזיקים, כאשר דלקת מפרקים שנגרמת כתוצאה מפגיעה בעבודה היא סוג של מחלה שנוצרת לאורך זמן. זאת לעומת תאונת עבודה שנגרמת בפתאומיות, כתוצאה מאירוע יחיד המתרחש במהלך העבודה, בדרך או בחזרה ממקום העבודה, כמו החלקה על כתם שמן שהובילה לשבר ביד, או תאונת דרכים בדרך הביתה בתום יום עבודה.

 

עובדים שחלו בדלקת מפרקים ומחלתם הוכרה על ידי הביטוח הלאומי, זכאים לקבל דמי פגיעה כפיצוי על התקופה שבה נעדרו מהעבודה בשל הצורך בהחלמה, פיזיותרפיה, וטיפולים. שיעור הפגיעה ביכולת התפקוד נקבע על ידי הוועדות השונות במוסד לביטוח לאומי.

 

במקרה שהעובד נעדר מהעבודה זמן רב הוא רשאי להגיש תביעה לקצבת נכות כללית. כדי להגיש תביעה לנכות כללית יש למלא טופס תביעה מתאים ולצרף מסמכים רפואיים עדכניים המתייחסים אל הליקויים הרפואיים.


הגשת תביעת נכות עקב דלקת מפרקים

 

דרגת הנכות שקובעת הוועדה הרפואית תלויה במידה רבה בחומרת הדלקת ובהשפעתה על כושר הפעולה הכללי ועל הגבלת תנועה. מכיוון שמדובר במחלה שמתפתחת, הנפגע יכול להגיש במידת הצורך תביעות נוספות בשל החמרה במצב.

 

כאשר הוועדה קובעת 20% נכות, החולה לא זכאי לקצבת נכות, אך הוא יכול לקבל סיוע שיקומי, וגם הכשרה למקצוע שבו הוא יכול להמשיך לעבוד למרות המחלה. בדרגת 40% נכות ומעלה זכאי הנפגע בנוסף לשיקום מקצועי גם לקצבת נכות.

 

בדרגת 60% נכות ומעלה הנפגע זכאי לתבוע שיקום מקצועי, קצבת נכות וגם סיוע בשירותים מיוחדים. הביטוח הלאומי מאפשר לנפגע בדלקת פרקים לקבל טיפול רפואי הולם כולל בדיקות ותרופות שונות, שיקום אביזרי ניידות בעת הצורך וליווי סיעודי, סוציאלי ופסיכולוגי.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.