www.what2do.co.il

גמלאית השתתפה בטיול מאורגן בטורקיה ונפצעה במהלך טיפוס, האם המדריך התרשל?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

גמלאית השתתפה בטיול מאורגן בטורקיה ונפצעה במהלך טיפוס, האם המדריך התרשל?

במהלך טיול מאורגן בטורקיה, נפצעה גמלאית כבת 68 מסלע שהתדרדר ופגע בה. המטיילת הגישה תביעה לבית משפט השלום בתל אביב - יפו, כנגד מדריך הטיולים בגין רשלנות והפרת חובתו כלפי המטיילים.

 

המדריך אמר למטיילים כי מדובר במסלול קל למרות שלא הכיר אותו

 

לטענת התובעת, הטיול תוכנן לקיץ 2006 והיה מיועד לקבוצת אנשים בגילאי השישים פלוס. מדריך הטיולים, שהינו טייל ותיק בעל ניסיון עשיר בהדרכת מטיילים בארץ ובעולם, מסר לחברי הקבוצה שמדובר במסלול קל של כארבע שעות הליכה, המשלב גם הליכה במים ושחיה, והמליץ לקחת עימם צידה קלה בלבד.

 

מדריך הטיולים הודה כי הוא לא הכיר את מסלול ולא טייל בו בעבר, אך הסתמך על החברה המקומית שמפעילה את רשות הפארקים. על פי הדין הטורקי מדריך ישראלי אינו רשאי להוביל לבדו קבוצת מטיילים, על כן בערב הטיול המדריך נפגש עם פקח מטעם הרשות שמסר לו כי מדובר במסלול הליכה קל. בדיעבד התברר כי אותו פקח מעולם לא סייר במסלול וכלל לא הכיר אותו.

 

המסלול התארך הרבה מעבר לצפוי

 

בסביבות השעה שמונה בבוקר המטיילים נכנסו לקניון וגילו עוד בתחילת הדרך כי המסלול קשה בהרבה ממה שציפו ונדרש מהם מאמץ רב לצורך ההליכה בו. בדרכם הם נתקלו במפלים רבים והירידה בשביל הצר היתה קשה. החבל שהיה אמור לסייע להם לרדת במפלים, נפל למים ולא היה להם חבל נוסף לגיבוי.

 

עוד התברר כי הבריכות היו עמוקות ונדרשה שחייה מרובה מהמצופה. אחד המטיילים והמלווה לא ידעו לשחות ונזדקקו לעזרתם של המטיילים האחרים, על כן התקדמות היתה איטית והטיול התארך הרבה מעבר לארבע השעות המתוכננות.

 

בעת הטיפוס המסוכן התדרדר סלע ופגע בתובעת

 

בינתיים השמש החלה לרדת והמטיילים סבלו מקור בשל הבגדים הרטובים, וחשו רעב וחולשה. לקראת השעה ארבע אחר הצהריים, מחשש להיתקע בקניון בשעות הלילה, החליט המדריך לחלץ את הקבוצה על ידי טיפוס לאורך ערוץ הנחל.

 

קירות הקניון היו גבוהים ותלולים ועל מנת לטפס עליהם נאלצו המטיילים לתפוס בקרקע ובצמחייה שמסביב. אחד המטיילים נאחז בסלע גדול, אשר השתחרר ממקומו, התדרדר במורד השביל ופגע בתובעת ובמטייל נוסף. בסופו של דבר המטיילים הצליחו לצאת מהקניון ופנו לקבל סיוע בכפר סמוך.

 

המדריך לא בדק היטב את השטח לפני שהוביל את הקבוצה

 

לטענת התובעת, המדריך התרשל והפר את חובתו כלפי קבוצת המטיילים, מכיוון שלא בדק את המסלול לפני שיצאו לדרך והעמיד אותם בסיכון בלתי סביר. התובעת ציינה כי התאונה ארעה בטורקיה, אך העוולה בוצעה בישראל בהיעדר בדיקה מוקדמת של יעדי הטיול.

 

מנגד טען המדריך שהוא אינו אחראי לתאונה, מאחר והיא התרחשה בטורקיה, ומי שהדריך את הטיול, היה הפקח המקומי, ועל פי הדין הטורקי הוא שימש רק כמלווה. המדריך ציין כי הוא לא התרשל, אלא סייע לחלץ את המטיילים מהקניון, לאחר שנשקפה להם סכנה לבלות שם את הלילה בקור ובחשיכה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים קבע בית המשפט, כי למרות שהנזק נגרם בפועל בטורקיה, המדריך ביצע כשלים בארגון ותכנון הטיול. הוא היה נדרש לבדוק את המסלול מראש ולהתאים את הדרך לקבוצת המטיילים.

 

בסופו של דבר נקבע כי מדריך הטיולים התרשל וסיכן את המטיילים בצורה שאינה סבירה, על כן הוא אחראי על קרות התאונה ועל נזקיה של התובעת.

 

ת"א 33003-12-09 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.