www.what2do.co.il

נכה סירב לעבור ועדה רפואית ותגמוליו נשללו - האם ישולמו רטרואקטיבית לאחר הכרה?

דרגו את המאמר

תשלומים רטרואקטיביים לאחר שלילת תגמולים בגין סירוב לעבור בדיקה רפואית

 

סעיף 37 לחוק הנכים קובע כי קצין התגמולים רשאי להורות לנכה אשר הוכר על ידו כנכה צה"ל לעמוד בפני וועדה רפואית. הוראות החוק קובעות עוד כי במידה והנכה מסרב לעמוד בפני הוועדה הרפואית, רשאי משרד הביטחון להפסיק או להפחית את תשלום התגמולים המגיעים לו.

 

האם במקרה בו התגמולים עבור נכה הופסקו למשך שש שנים בגין סירובו של האחרון להיבדק בפני וועדה רפואית, רשאי האחרון לטעון כי מגיעים לו תגמולים רטרואקטיביים עבור השנים הללו וזאת לאחר שנכותו הוכרה בוועדה רפואית מאוחר יותר.

 

      קראו עוד בתחום:

 

מדובר במקרה בו נשללו מנכה תגמולים בשל סירובו התקיף להתייצב בפני וועדה רפואית. כל ערעוריו של הנכה נדחו, הן בוועדת הערר במשרד הביטחון והן במסגרת ערעור שהגיש האחרון לבית המשפט המחוזי. לאחר כשש שנים, התרצה הנכה וביקש לעמוד בפני הוועדה הרפואית.

 

וועדה רפואית זו קבעה כי לא רק שיש להכיר באחוזי הנכות של המערער, אלא יש להגדילם ב-10% נוספים בגין צלקת. האם רשאי הנכה לטעון כי מגיעים לו תשלומים רטרואקטיביים וזאת משום שהוועדה קבעה כי נשללו הם בשל טעות של משרד הביטחון באבחון מצבו הרפואי?

 

"תשלום התגמולים יישדר מסר לא רצוי של אי ציות לחוק"


לדאבונו של המערער, בית המשפט קבע כי יש לדחות את ערעורו. השופטים ציינו כי סעיף 37(ד) קובע סנקציה אשר מאפשרת לקצין התגמולים להפחית תגמולים למי שלא ממלא את חובתו לפי סע' 37(ג) לחוק. משהתרצה הנכה והעמיד עצמו לבדיקה, תשלום רטרואקטיבי, מהמועד שבו נשללו התגמולים כדין ועד למועד שבו העמיד עצמו לבדיקה - מקהה את עוקצה של הסנקציה.

 

בית המשפט ציין כי קבלת ערעורו של המערער במקרה דנן עלול להכשיר את התנהגותו ובכך יש כדי לשדר מסר לא-רצוי, החותר תחת תכילתו היסודית ומעודד אי-ציות. למעלה מכך, גם במקרה של טעות של קצין התגמולים, אשר דחה בקשה להכרה בנכה ולאחר שנים, כשהוגשה לו בקשה לעיון חוזר עמד על טעותו והכיר הנכה, גם אז, אין משלמים לנכה תגמולים לאחור.

 

יפים לכך דבריה של השופטת ארבל –

 

"קיימת תחושה של חוסר נחת מסויים מכך שאפשר והמערער נדרש לשאת במחיר טעות שחלה בהחלטת המשיב, אשר בגינה זכאי הוא לקבל תגמולים על הפגיעה שנגרמה לו עקב שירותו הצבאי רק החל מיום הגשת התביעה שהצביעה על הטעות, ולא ממועד קרות הטעות עצמה.

 

אולם, יש לזכור כי זהו האיזון שבחר המחוקק לערוך בין מטרתו הסוציאלית של חוק הנכים, המחייבת לאפשר לנכה את חידוש הדיון בעניינו בשל גילוין של ראיות חדשות, אף לאחר מתן החלטה סופית בעניינו, ובין המסגרת התקציבית והדיונית המוגבלת, אותה ניתן להעמיד לצורך יישום מטרה זו".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.