www.what2do.co.il

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

אנשים רבים אשר נמצאים תחת פיקוח וקבלת טיפול משירותי הרווחה בישראל, נוהגים להלין לא אחת על התנהלות הגורמים המקצועיים בעניינם. תופעה זו, של רשלנות מקצועית מצד עובדי שירותי הרווחה, הפכה לנפוצה במחוזותינו יותר ויותר. אי לכך, אנשים רבים תוהים מהי הסמכות המשפטית העומדת מאחורי עובדי ציבור אלו. כמו כן, כיצד (והאם בכלל) ניתן להגיש תביעה נזיקית בגין רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית.


כוחה של העובדת הסוציאלית הינו גדול ותסקירים הממולאים על ידה נשמעים בבתי המשפט. זאת ועוד, השופטים נוטים פעמים רבות להעניק משקל רב לחוות דעתה של העובדת הסוציאלית. לעיתים מדובר בתסקיר או חוות דעת אשר מביאים להרחקת ילדים מהוריהם, המצאת צווי הגנה כנגד בעלים הנחשדים כאלימים או אף ניתוק משמורת וקביעת אימוץ.

 

      קראו עוד בתחום:

 

כמו כן, לעיתים רשלנות מצד העובדת הסוציאלית עלולה לפגוע בילדים עצמם, תוך שהם נשארים בחזקת הורה ללא מסוגלות הורות, המסב להם נזק פיסי ונפשי.


הגשת תביעה נגד עובדת סוציאלית, האמנם?


על פי סעיף 7א’ לפקודת הנזיקין, לא ניתן להגיש תביעה נזיקית כנגד עובד ציבור, כל אימת שהאחרון עשה את מעשיו במסגרת עבודתו השלטונית. עם זאת, פקודת הנזיקין קובעת כי הוראה זו לא תחול במקרים בהם מדובר בעוולה אשר נעשתה מתוך כוונה או ביודעין. עילה נוספת להגשת תביעה כנגד עובד ציבור, במסגרת פקודת הנזיקין, היא פעילות באדישות כלפי האפשרות כי יגרם נזק כלשהו למי מן המעורבים בטיפול.


במילים אחרות, חסינותן של העובדות הסוציאליות מפני תביעה טובה בעבורן כל אימת שלא קיים ייסוד נפשי לשלילתה. דהיינו, עובדת סוציאלית עלולה להיתפס כרשלנית במקרים בהם יוכח בבית המשפט שמעשיה נעשו מתוך ידיעה, כוונה או בכפוף לאדישות בלתי סבירה מצדה.


תביעה נגד העובדת הסוציאלית או נגד המדינה?


בשנים האחרונות קיימת מגמה בדיני הנזיקין בישראל, בהם נתבעים הארגונים והחברות בגין רשלנות עובדיהם. אי לכך, נשאלת השאלה, האם ניתן לתבוע את העובדת הסוציאלית באופן אישי, או שמא יש להגיש תביעה כנגד המדינה. שני חסרונות עיקריים יש לגישה משפטית זו.

 

ראשית, במידה והתביעה מתקבלת, משלמת המדינה את הפיצויי – משמע, משלם המיסים נושא בנטל. שנית, העובדת הסוציאלית אשר פעלה ברשלנות איננה נענשת באופן אישי ופסק הדין עלול שלא להשפיע עליה כלל. עם זאת, היות והמדינה הינה גוף בעל כוח וכיס עמוק, בתי המשפט נוטים פעמים רבות (בעיקר במקרים של "תיקו" משפטי) להעדיף את גרסת הנפגע על פני טענות המדינה.


דוגמא לפסק דין


במקרה אשר הגיע לבית המשפט לתביעות קטנות, חויבה פקידה סעד לשלם פיצויים בסך 18,000 שקלים לאב אשר נפגע מעבודתה הרשלנית. פקידת הסעד טיפלה באב, באשתו וילדיו, במהלך הליך גירושין כואב במסגרתו עזב האחרון את הבית.

 

לאחר עזיבת הגבר את הבית, שינתה האם את שמות המשפחה של הילדים לשמה שלה. בעקבות פעולה זאת, פנה האב לפקידת הסעד וביקש ממנה להכין תסקיר בעניין המשפחה לבית המשפט.

 

פקידת הסעד הכינה תסקיר לפי דרישתו, אך בתסקיר תמכה לחלוטין בעמדת האם. האב הלין בפניה כי לא ערכה היא תסקיר כנדרש, ומדובר בחוות דעת חלקית לחלוטין. בית המשפט קיבל את תביעתו וקבע כי על פקידת הסעד היה להגיש תסקיר אובייקטיבי ומקצועי, ללא משוא פנים. אי לכך, חויבה הפקידה בתשלום פיצויים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי רשלנות מקצועית של עורך דין?

כישלון של עורך דין במסגרת ניהול הליך משפטי, אם בגין אי הצגת טיעונים ראויים או אם משום ניתוח שגוי של המקרה, עלול להקים כנגדו עילה לתביעה בגין רשלנות מקצועית... 

רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת קומבינציה תידון בפני בורר

האם תביעה בגין רשלנות מקצועית של עורכת דין בעסקת מקרקעין, תידון בבית המשפט או בפני בורר? 

האם רשלנות מקצועית של עו"ד היא עבירה אתית?

האם רשלנות מקצועית של עורך דין עלולה להיות גם עבירה אתית? 

רשלנות מקצועית של אדריכל או מהנדס, אימתי?

מהי אחריותו המקצועית של מהנדס או אדריכל? האם ניתן לתבוע איש מקצוע בגין רשלנות מקצועית? 

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית?

מהי רשלנות מקצועית של עובדת סוציאלית? האם ניתן לתבוע את פקידת הסעד באופן ישיר? 

עריכת חוזה רשלנית - רשלנות מקצועית של עורך דין

עורך דין ערך חוזה באופן רשלני. האם רשלנות מקצועית ותשלום פיצויים ללקוח הנפגע? 

תביעה נגד עד מומחה אשר מונה מטעם בית המשפט, האמנם?

בית המשפט כי אין לתבוע עדים בנזיקין. בפסק דין זה נכתב כי אין שום הוראה בחוק אשר מאפשרת לתבוע בנזיקין עד בגין עדותו... 

האם פיצויים בעקבות רשלנות לכאורה בחקירה משטרתית?

האם אדם אשר נעצר בחשד לביצוע עבירה, וזוכה לאחר מכן בגין התפתחות מפתיעה בחקירה, זכאי לפיצויים ממשטרת ישראל? 

האם חברת ביטוח אשר שכרה עורך דין רשלן תפצה בגין רשלנות מקצועית?

חברת הביטוח שכרה עבור המבוטח עורך דין רשלן אשר הסב למבוטח נזקים. האם ניתן לתבוע את חברת הביטוח בגין רשלנות מקצועית? 

הפרת חוזה - האם אפשר להגיש תביעה כנגד עורך הדין?

האם ניתן להגיש תביעה ישירה כנגד עורך דין אשר גרם לצד השני (אותו הוא מייצג) להפר חוזה? המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.