www.what2do.co.il

עקר בית ישלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות, בניגוד לעקרת בית

דרגו את המאמר

עקר בית ישלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות, בניגוד לעקרת בית

האם עקר בית צריך לשלם ביטוח לאומי?


עקרת בית נשואה, אשר היא אינה עובדת ואינה עצמאית, לא מחויבת בתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות. האם גם עקר בית, אשר נשוי לאישה עובדת, זכאי להטבה זו? האם מדובר באפליה אסורה והאם בית הדין הארצי לעבודה יעמוד לצד המבוטח או לצד הביטוח הלאומי?


התובע הינו אזרח ישראלי אשר נשוי לאזרחית ישראלית. במשך השנים עבד התובע בעבודות שונות כעצמאי ושכיר וקיבל דמי אבטלה במספר תקופות. האם התובע זכאי להיות מוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כעקר בית, וליהנות כעקרת בית מפטור מהתשלומים החודשיים של דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות.


התובע ואשתו טענו כי העובדה שהחוק מכיר זכות זו לעקרת בית אשר הינה אישה נשואה שאינה עובדת, קובעת כי אין סיבה ו\או עילה להפלות את התובע על רקע מגדרי. לטענתם, מדובר באפליה אסורה וזאת בניגוד לחוקי השוויון בישראל. זאת ועוד, התובעים הוסיפו כי מדובר באפליה המוסיפה חטא על פשע. מצד אחד, אישה מפרנסת תרוויח בדרך כלל פחות מגבר מפרנס. מצד שני, יש אפליה כנגד הגבר בפטור מתשלום המיסים ובפגיעה כתוצאה מכך באישה העובדת.

 

המסגרת המשפטית


סעיף 342 לחוק הביטוח הלאומי קובע כי מבוטח חייב לשלם תשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות כאשר הוא אינו עובד ואינו עצמאי. סעיף 351 מונה את אלו הפטורים מתשלום זה וביניהם אלמנות ועקרות בית. העיקרון הבסיסי העומד ביסוד החוק הוא תשלום בעד הביטוח הסוציאלי.

 

בהתאם, נקבעה חובת תשלום על כל מבוטח ומבוטח. ברבות הימים ניתנו פטורים אלה או אחרים לאוכלוסיות שהמחוקק סבר כי יש להתחשב במצבן המובנה, ובכללן אוכלוסיית הנשים וביניהן גם אוכלוסיית 'עקרות הבית' – הנשים הנשואות שאינן עובדות ואינן עצמאיות. יובהר כי, על אף הפטור זכאיות 'עקרות הבית' לזכויות מסוימות לפי החוק.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובעים דכאן טענו למעשו כי התובעת היא זו אשר מופלית לרעה, וזאת משום שהיא צריכה לשאת בעול הביטוח של התובע. זאת בניגוד למצב הפוך בו הגבר פטור מתשלום עול הביטוח של אשתו עקרת הבית. המוסד לביטוח לאומי היה סבור כי יש להסתכל על כך מנקודת מבט אחרת. לשיטתו, לא מדובר באפליה של האישה לעומת גבר עובד, אלא באפליה מתקנת וברוכה של נשים עקרות בית לעומת גברים שאינם מועסקים.


עיקרון השוויון בישראל אוסר על הפליה מטעמי מגדר. עם זאת, הזכות לשוויון איננה זכות מוחלטת והיא זכות יחסית המאוזנת לצד זכויות אחרות.

 

בית הדין לעבודה קבע כי דין התביעה להידחות. בפסק הדין נכתב כי גם אם ניתן לקבוע שהתובעים צודקים בכך שמדובר באפליה אסורה, יש לזכור כי חוק הביטוח הלאומי נחקק שנים רבות לפני חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. דהיינו, לאור פסיקת שמירת הדינים יש לקבוע כי מדובר באפליה המעוגנת בחקיקה ראשית. תרופתם של התובעים, נכתב בפסק הדין, צריכה לבוא להם מהמחוקק ולא מבית המשפט.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.