www.what2do.co.il

האם מדובר בעזרה משפחתית או שמא עסקינן ביחסי עובד מעביד - תביעה לדמי לידה

דרגו את המאמר

האם מדובר בעזרה משפחתית או שמא עסקינן ביחסי עובד מעביד - תביעה לדמי לידה

דמי לידה בעבודה בעסק משפחתי


זכאותה של עובדת לדמי לידה נובעת מסעיפים 40(ב)(1), 49 ו-50 לחוק הביטוח הלאומי. סעיף 40(ב)(1) קובע כי עובדת תהיה זכאית לדמי לידה ובלבד שהיא בת 18 ומעלה, מועסקת בישראל, היא ומעבידה הם תושבי ישראל, וחוזה העבודה נקשר בישראל. סעיף 1 לחוק הביטוח הלאומי קובע כי כאשר עובד ומעבידו הינם בני משפחה, יש לבחון האם העובד עבד במפעל באופן סדיר והאם – במידה והעובד לא היה מועסק במפעל – היה מועסק אחר במקומו.


קרבה משפחתית איננה שוללת לכשעצמה את קיומם של יחסי עובד מעביד בין בעל ואישה. עם זאת, היות ודמי לידה משולמים מהקופה הציבורית, בית הדין בוחן בקפדנות סיטואציות בהם המועסק והמעסיק קשורים בקשר משפחתי. על בית הדין לבחון האם מדובר בעבודה אשר בצידה חובות וזכויות, או שמא עסקינן ב"עזרה משפחתית" גרידא.

 

      קראו עוד בתחום:


במסגרת בחינה זו, בית הדין נותן משקל לפרמטרים שונים כגון מסגרת שעות העבודה, שכר העבודה (כיצד שולם, האם ריאלי או סמלי) וכדומה. כמו כן, הנטל להוכחת יחסי העבודה בין הצדדים מוטל על התובע את קיומם. במילים אחרות, במקרה דנן היה על התובעת להוכיח כי בינה לבין בעלה התקיימה מערכת של חובות וזכויות, ולא מדובר בעזרה משפחתית התנדבותית. בית הדין קבע כי התובעת לא הרימה את הנטל הדרוש לכך.

 

סתירות לגבי היקף העבודה


התובעת טענה כי עבודתה כללה את החלק האדמיניסטרטיבי של העסק, לרבות ליווי לקוחות לרכישת מוצרים ועיצוב הבית, מענה לטלפונים, התנהלות מול הבנקים, פרסום בעיתונים וכדומה. בית הדין לעבודה קבע כי אכן ייתכן והתובעת ביצעה חלק מהמשימות הנ"ל, אך לא הוכח היקף העבודה ו\או העובדה כי העבודה הנ"ל חורגת מעזרה משפחתית בין בני זוג.


ראשית, התובעת נשאלה אם היא עובדת מהבית והיא ענתה כי היא לא עובדת בבית אלא נוסעת לפגישות הקשורות לעסק ברכבה הפרטי. עם זאת, בהמשך הוכח כי חדר בבית הוסב להיות משרד עבור התובעת. סתירות נתגלו גם בעדות בעלה של התובעת בבית הדין. בתחילה טען הבעל כי התובעת מלווה כ-20% מהלקוחות מחוץ לבית, ולאחר מכן טען האחרון כי מרבית העבודה נעשתה בבית באופן מוחלט. למעשה, לא הוכח היקף העבודה הדרוש.

 

שינויים לא מוסברים בשכר - כולל עלייה משמעותית בחודשים שלפני הלידה


התובעת זכתה לשכר חודשי עליו העיד רואה החשבון של העסק. עם זאת, שכר זה לא היה סדור ולעיתים הוא היה אף גבוה משכרו של הבעל – הבעלים של העסק והעושה את השיפוצים. המוסד לביטוח לאומי טען כי הסיבה לכך שלא הייתה הלימה בין עבודת התובעת לבין שכרה מעידה על כך שההפרשים בשכר נעשו לצורכי מיסוי.

 

דהיינו, לא ניתן ללמוד משכרה של התובעת לגבי ביצוע עבודה בפועל. זאת ועוד, שכרה של התובעת עלה באופן משמעותי בסמוך לפני הלידה. התובעת ובעלה טענו כי מדובר בהעלאת השכר לצורכי משכנתא אך טפסים מהבנק לא הוצגו. כמו כן, עלה חשד כי השכר הועלה על מנת להעלות את שיעורם של דמי הלידה.


"התובעת ובעלה בחרו להציג מצגים שונים כלפי גורמים שלישיים בנוגע לשכרה של התובעת, באופן שאינו הולם את המציאות", נכתב בפסק הדין, "לפיכך, לא ניתן להסתמך על נתוני המשכורת של התובעת גם ביחס לתביעתה לדמי לידה".

 

יתרה מכך, השופט התייחס לכך כי ייתכן והעלאת השכר בסמוך ללידה נועדה להציג מצג כוזב מול הביטוח הלאומי – "כמו כן, לא ניתן לשלול את האפשרות שההעלאה המשמעותית נועדה להציג מצג שווא דווקא בפני הנתבע". לכך ניתן היה להוסיף כי התובעת לא קיבלה תנאים סוציאליים מהעסק (כגון דמי הבראה), ולא נמצא עם "עזיבתה" עובד מחליף לתפקיד אשר "בוצע על ידה".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.