www.what2do.co.il

שלילת תגמולים מנכה צה``ל בגין סירוב להיבדק בועדה רפואית

דרגו את המאמר

אי התייצבות לוועדה רפואית, האם עילה לשלילת תשלום תגמולים?

 

האם נכה צה"ל אשר סירב לעמוד בפני ועדה רפואית עלול לאבד את התגמולים המגיעים לו, וזאת חרף העובדה שנכותו הוכרה לפני שנים? האם משרד הביטחון רשאי להפחית את התגמולים בגין הסירוב, וזאת על בסיס קלטת אשר נמצאת בידיו המעידה כי חל שינוי במצבו הבריאותי של הנכה?

 

המערער הוכר בשנת 1982 בתור נכה צה"ל ושיעור נכותו הועמד על 34%. בשנת 1999 זומן המערער להתייצב לבדיקה בפני ועדה רפואית חוזרת, לצורך בדיקת נכותו. זימון זה נעשה מכוח סעיף 37(א) לחוק הנכים וזאת לאחר שחוקרי משרד הביטחון צילמו את המערער ומצילומים אלו הניחו כי חל שינוי במצבו הבריאותי.

 

      קראו עוד בתחום:

 

המערער סירב להיבדק בדיקה פיזית על ידי הוועדה וטען כי משרד הביטחון ערך את הקלטת והיא איננה תואמת את מצבו. בעקבות העמידה על סירוב זה, הודיע קצין התגמולים למערער כי מאחר ולא מילא הוא את חובותו לפי סעיף 37(ג) לחוק הנכים, הופחתו תשלומי התגמולים בגין דרגת הנכות במלואם.

 

המערער הגיש ערעור על החלטה זו לוועדת הערר אך ערעורו נדחה. הוועדה ציינה כי האחרון עשה "כל שביכולותו" בכדי למנוע מהוועדה לערוך לו בדיקה פיסית. החלטות אלו של משרד הביטחון הביאו את המערער להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי. ערעור זה נדחה אף הוא. בפסק הדין נכתב כי קצין התגמולים הפחית את תשלומי התגמולים של המערער וזאת מכוח סמכותו.

 

הפחתה של התגמולים - בסמכותו של קצין התגמולים

 

בפסק הדין נכתב כי המחוקק לא הגביל בסעיף 37(ג) לחוק את שיעור ההפחתה, ומדובר במקרה שהינו המקרה המתאים לשלילה מלאה של התגמולים, עד שימלא המערער את חובתו.

 

הטעם העיקרי להפחתה היה נעוץ בסירובו המתמשך של המערער להיבדק. השופטים ציינו כי סירוב זה יש לראותו בחומרה בשל הדרך שבה נקט המערער להביע את סירובו.

 

"במקרה דנן, המערער הסכים להיבדק, ורק בדיעבד התברר שהסכמה זו הייתה מהשפה ולחוץ, כשמטרתה, ככל הנראה, להמשיך ולקבל את התגמולים מיום הסכמתו, כפי שאף קיבלם בפועל עקב הסכמתו שלא הייתה הסכמה", נכתב בפסק הדין, "יתר על כן, במקרה שלפנינו אין מדובר בשלילה חלוטה של התגמולים אלא בהפחתה, אמנם לעת הזו מלאה, אך בכל זאת זמנית, שהרי המשך ההפחתה נתון לרצונו של המערער שאם ירצה יבדק, ועל פי תוצאות הבדיקה יכול יהיה המשיב להמשיך לשלם למערער תגמולים".

 

לאחר כשש שנים, פנה המערער למשרד הביטחון בבקשה לחידוש טיפול ולבדיקות חדשות. המערער הסכים להתייצב בפני הוועדה הרפואית לצורך כך. תוצאות הבדיקה קבעו כי נכותו של המערער עומדת על 42% (10% נוספים בגין צלקת אשר לא קיבלה ביטוי באחוזי הנכות הראשונים). בעקבות החלטה זו, הגיש המערער בקשה לתשלום תגמולים רטרואקטיביים החל מהמועד בו הופסקו.

 

סעיף 37(ד) לחוק קובע כי במידה ונכה איננו ממלא אחר דרישת קצין התגמולים לעמוד בפני וועדה רפואית, רשאי קצין התגמולים לשלול ו\או להפחית את התגמולים עד אשר ימלא הנכה את חובותו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.