www.what2do.co.il

תביעה להכרה בתאונת עבודה בגין נפילה ליד הבית בעת יציאה מרכב פרטי

דרגו את המאמר

תאונת עבודה לאחר יציאה מהרכב ליד הבית, האמנם?
 

מהו המרחק בין מעונו הפרטי של אדם, לבין המצאותו ברשות הרבים? כמו כן, אימתי תוכר תאונת עבודה כאשר המבוטחת נפלה מרכבה בעת שיצאה ממנו כאשר חזרה מעבודתה. האם מקרה זה עולה בגדר תאונת עבודה על פי משמעותה בחוק הביטוח הלאומי?

 

התובעת, עובדת מעדנייה, שבה מהעבודה לביתה. בעת שיצאה מהרכב, החליקה התובעת ומעדה. בעקבות מעידה זו, נפגעה התובעת בגבה ועל כן הוגשה על ידה תביעה לתשלום דמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי. הביטוח הלאומי דחה את תביעתה בטענה כי פגיעה זו אינה פגיעה אשר אירעה לתובעת במסגרת עבודתה. לטענת המל"ל, התאונה דנן התרחשה לאחר שהסתיימה דרכה של התובעת מהעבודה למעונה והיא נמצאת כבר בתחום ביתה הפרטי. בעקבות דחייה זו, הוגשה על ידי המבוטחת תביעה לבית הדין לעבודה.


אחד מן הקריטריונים להכרה בתאונה בתור תאונת עבודה הינה כי האירוע אירע למבוטח בדרכו מהעבודה לביתו. סעיף 80(1) לחוק הביטוח הלאומי קובע כי סיכוני הדרך מהעבודה לבית נחשבים כחלק מהסיכונים אשר נטל העובד לצורך עבודתו. אי לכך, עסקינן במקרים אלו בתאונת עבודה. השאלה אשר עמדה במרכזו של הדיון בבית הדין לעבודה הייתה – האם יציאתה של התובעת מרכבה בחניית ביתה מהווה עדיין חלק מן הדרך שלה מעבודתה לביתה.


מהו מעונו הפרטי של מבוטח?


מעונו הפרטי של מבוטח הינו מקום אשר בו נמצא המבוטח כאשר הוא אדון לעצמו. במעונו הפרטי, חולש המבוטח על מצב הדברים, לרבות הסיכונים הגלומים בסביבתו. כמו כן, במעונו הפרטי המבוטח הינו בעל השליטה המלאה על האמצעים הדרושים לסילוק סיכונים אפשריים.

 

תאונה אשר מתרחשת במעונו הפרטי של המבוטח אינה תאונת עבודה שכן המבוטח היה ברשות היחיד. מעונו הפרטי של המבוטח הינו חלק מרשות יחיד זו, בעוד הימצאותו ברשות הרבים מונעת ממנו שליטה על מגוון הסיכונים האורבים לו בדרכו לעבודה וממנה. הלכה פסוקה היא כי החציצה בין מעונו הפרטי של המבוטח הנמצא ברשות היחיד, לבין הימצאותו של האחרון ברשות הרבים, הינה דלת הבית הפרטי או דלת הדירה.

 

שביל גישה בין בניינים הוא שביל ברשות הרבים


במקרה דנן, השופטים קבעו כי זכאותה של התובעת לדמי פגיעה מהמוסד לביטוח לאומי תוכר בהתאם להוכחה כי התובעת חנתה את רכבה בשטח ציבורי ולא בחניה פרטית. לאמור, במידה והתובעת חנתה את רכבה במעונה הפרטי, אזי לא מדובר בתאונת עבודה. עם זאת, חנייה ציבורית תקים עילה להכרה בה כנפגעת עבודה.


הביטוח הלאומי ציין כי החניה המדוברת הינה בסופו של כביש גישה הנמצא בסמיכות לביתה של התובעת. בתום כביש גישה זה ישנו שביל קצר להולכי רגל אשר מוביל לבניין בו מתגוררת התובעת. כאן המקום לציין כי הבניין המדובר הינו בבעלותו של גיסה של התובעת. הביטוח הלאומי הפנה את בית הדין לעבודה לפסיקה הקובעת כי יש להכליל בתחומי המעון הפרטי גם שטחים הסמוכים למעון כאשר הם מצויים בחזקתה של משפחת המבוטח.

 

      קראו עוד בתחום:

 

התובעת הפנתה מצידה לפסיקה הקובעת שבמקרים בהם תאונה מתרחשת בשביל המוביל למספר בתים, בשטח השייך למספר בני משפחה שלכל אחד מהם בית נפרד, יש לראות בשביל זה כשטח שבו אין לנפגע שליטה על הדרך.


בית הדין לעבודה בחן לעומק את העדויות אשר הוצגו בפניו וקבע כי בשביל המדובר אמנם חונים דיירי הבניין כאילו מדובר בחנייה פרטית, אך הדבר לא מוכר והשטח נחשב לשטח ציבורי. כמו כן, התובעת לא הייתה בחנייתה הפרטית אלא בשביל הגישה המוביל לבתים בבניין. אי לכך, תביעתה התקבלה והביטוח הלאומי יכיר בה בתור נפגעת עבודה הזכאית לדמי פגיעה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.