www.what2do.co.il

האם העירייה תשלם פיצויים בעקבות פציעה במגרש של בית ספר נעול ביום שבת?

דרגו את המאמר

פציעה במהלך משחק כדורגל בשטח בית הספר בשבת


האם עיריית קריית מוצקין חייבת בתשלום פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לאדם במהלך משחק כדורגל בשטח בית הספר בשבת? האם היה על העירייה למנוע את כניסתו של התובע וחבריו למתחם הנעול של בית הספר או שמא הייתה הסכמה שבשתיקה לכניסתם של אנשים בימי שבתון למגרש?


מדובר בתאונה אשר אירעה ביום שבת בסביבות השעה 16:00 כאשר התובע ו-14 חברים נוספים הגיעו לשטח בית הספר. המתחם היה נעול וחברי הקבוצה טיפסו על הגדר המקיפה את בית הספר במטרה להיכנס פנימה. התובע וחבריו שיחקו כדורגל ובמהלך המשחק עף הכדור אל גג מקלט הסמוך למגרש.

 

      קראו עוד בתחום:


על מנת להוריד את הכדור, טיפס התובע על צינור מרזב הצמוד לקיר המקלט ולאחר שהגיע לגג זרק את הכדור בחזרה למגרש. במהלך הירידה נתפסה טבעת הנישואין של התובע בבורג השייך למנגנון המחבר את המרזב לקיר, משקל גופו של התובע נמשך כלפי מטה וכתוצאה מהמקרה נקטעה אצבעו.

 

בעקבות האירוע, הגיש התובע תביעה כנגד העירייה וחברת הביטוח שלה מכוח פקודת הנזיקין. הצדדים היו חלוקים בשני עניינים – האם היו שלטים במקום אשר אסרו את הכניסה לבית הספר לאחר סגירת השערים והאם שונה כיוון ההברגה של חבקי המרזב בעקבות התאונה.

 

האם התובע וחבריו היו מסיגי גבול?


השופטת קבעה כי דין התביעה להידחות, וללא קשר לאופן ההברגה של חבקי המרזב או לשלטים שהיו או לא היו במתחם. התובע הגיע לבית הספר ביום שבת בשעת צהריים כאשר שערי המקום סגורים ונעולים. החברים נכנסו למגרש הכדורגל לאחר טיפוס על הגדר, וזאת במקום בו מוצב שלט האוסר על הכניסה לבית הספר לאחר סגירת השערים.


התובע טען כי שלט זה לא היה מותקן במקום במועד התאונה ותלייתו נעשתה רק לאחר מכן. לשיטתו, מדובר בעובדה משמעותית אשר היה בה כדי לסייע לו להוכיח את תביעתו. לדבריו, הוא וחבריו, וכמוהם אנשים רבים אחרים, היו נוהגים להיכנס למתחם בימי החופש על מנת לשחק בכדורגל. מדובר אפוא בעובדה אשר הייתה ידועה לעירייה ועל כן היא אינה יכולה להתחמק כעת מאחריות בנזיקין כלפיו.
 

 

לשיטתו, העובדה שהעירייה ידעה על כך שאנשים משתמשים במתקני בית הספר כאשר הם מטפסים על השער הנעול, הביאה להיתר מכללא מצדה ועל כן אין לראות בו כמסיג גבול.


בית המשפט קבע כי דין טענה זו להידחות. השופטת ציינה כי העירייה לא נתנה הסכמה מכללא להיכנס לשטח בית הספר לצורך משחק כדורגל, קל וחומר שלא באמצעות טיפוס על השערים או החומה כאשר דלתות המתחם נעולות. נהפוך הוא, מדובר במבנה המוקף בחומת בטון גבוהה והשער עליו מתפסים התובע ודומיו הינו בעל דוקרני מתכת בחלקו העליון. עירייה המעוניינת בפעילות ספורטיבית במקום מסוים לא תציב מכשולים כה קשים בפני תושביה, נכתב בפסק הדין.


השופטת הוסיפה כי תשובתו של התובע לכך שהסיבה לסגירת השערים הינה בשל שעות פעילותו של המוסד החינוכי הייתה תשובה מיתממת שאין לקבלה.


אחריות העירייה כלפי מסיג גבול


הלכה פסוקה היא כי מאז תיקון סעיף 37 לפקודת הנזיקין (תיקון מספר 4), חלה על בעל מקרקעין חובת זהירות מושגית כלפי המבקרים במתמחו. חובה זו יכולה להיות גם בנוגע למסיגי גבול, ובלבד שבעל המקרקעין היה צריך לדעת או לצפות את נוכחותם.

 

התובע טען כי העירייה ידעה שאנשים משחקים במגרש הכדורגל של בית הספר ועל כן היא חייבת בתשלום פיצויים עבורו למרות שהיה מסיג גבול. התובע הוסיף כי מעולם לא הגיע נציג של העירייה וביקש ממי מהמשתמשים במתחם לפנות את האזור.


השופטת דחתה גם טענה זו. בפסק הדין נכתב כי לא ניתן להטיל על העירייה חובה לאתר כל מסיג גבול ולגרשו מהמקום. דרישה זו טומנת בחובה הטלת נטל כבד על העיירה בדמות שומר קבוע לשם איתורם של משיגי גבול. עצם העובדה שהעייריה גידרה את המקום בחומה גבוהה, והציגה שער גבוה בעל דוקרנים חדים, מדברת בעד עצמה.

 

כמו כן, הוכח שהעירייה מנהלת פיקוח על הנעשה בבית הספר באמצעות המוקד העירוני וביקורות יזומות. בנסיבות אלו, נקבע כי העירייה יצא ידי חובתה מבחינת אחריותה כלפי מסיגי גבול במקרקעין שבבעלותה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.