www.what2do.co.il

תביעה של ילד נכה כנגד ביטוח לאומי לצורך קבלת גמלה

דרגו את המאמר

תביעה של ילד נכה כנגד ביטוח לאומי לצורך קבלת גמלה

בית הדין לעבודה - תביעה להכרה בילד כנכה לצורך קבלת גמלה

בית הדין לעבודה נדרש לדון בערעורו של ילד נכה על החלטת המוסד לביטוח לאומי לגבי זכאותו (או יותר נכון אי זכאותו) לגמלה. המערער, יליד 1998, הגיש את התביעה להפרשה בספקטרום האוטיסטי, לראשונה בשנת 2007. בעקבות התביעה, אשר הוגשה באמצעות אימו, נבדק האחרון על ידי ועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.


הדיונים בביטוח הלאומי

הועדה קבעה שיש לשלוח את המערער לאבחון פסיכולוגי קליני או התפתחותי, וכך נעשה. בחוות דעתו כתב הפסיכולוג, כי לדידו מדובר בהפרעות התנהגות ובעיות קשב וריכוז, ולא נראה שעסקינן בהתנהגות בספקטרום האוטיסטי.

 

עם זאת, הפסיכולוג המליץ לוועדה לקבל דו"ח אחות בריאות הציבור בטרם תקבע מסקנותיה. הועדה קיבלה את המלצותיו של הפסיכולוג, ולאחר ביקור אחות בריאות הציבור בביתו של המערער - קבעה היא כך: "מביקור הבית עולה תמונה של ילד בן 10 בקירוב, אשר עצמאי למדי בפעולות היום. בהתנהגותו שקט ורגוע".

 

      קראו עוד בתחום:

 

הועדה קבעה כי מהערכה הפסיכולוגית ומביקור הבית של האחות, עלה שלא מדובר בהתנהגות בספקטרום האוטיסטי. נוכח היות המערער עצמאי בפעולות היום יום – הועדה סברה שאין הוא זכאי לגמלת ילד נכה. הועדה הסתמכה על דו"ח ביקור האחות אשר קבע במפורש כי "אין צורך בהשגחה".

המערער הגיש ערעור על החלטת הועדה, ובעקבות ערעורו נשלח האחרון לבדיקה אצל פסיכיאטרית מטעם המוסד. גם הפסיכיאטרית קבעה כי לא מדובר באוטיזם, אלא בהפרעות רגשיות והתקפי חרדה, אשר לא מצריכים השגחה צמודה. תביעתו של המערער נדחתה בשנית והוא נאלץ להביא את הדיון אל בין כתלי בית הדין לעבודה.

מהו ילד נכה הזכאי לגמלה?

תקנות הביטוח הלאומי מגדירות ילד נכה באופן הבא:

  • ילד התלוי בעזרת הזולת.
  • ילד הזקוק להשגחה מתמדת.
  • ילד עם ליקוי מיוחד.
  • ילד הזקוק לטיפול רפואי מיוחד.


ההגדרה הרלבנטית לעניינינו הינה "ילד הזקוק להשגחה מוקדמת" אשר מוגדרת בתקנות באופן הבא - "ילד שמלאו לו שלושה חודשים לפחות, אשר רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי קבע, שבשל ליקוי חמור או מחלה כרונית הוא זקוק להשגחה מתמדת צמודה ופעילה של הזולת, לשם מניעת סכנה ברורה ומידית לגופו של הילד או לאחרים. במילים אחרות - לא ניתן להשאיר את הילד ללא השגחה, אף לא לזמן קצר ביותר".


הגדרתו של ילד נכה נעשית, לפי הפסיקה, גם בבחינת עצמאותו במהלך פעולות היומיום. פעולות הקשורות להערכת תלות הילד הנכה, הן תוך בחינת הפעולות הנעשות בבית והן הפעולות אותן מבצע הילד בחוג המשפחה.

 

כמובן שהיותו של הילד בבית ספר או במסגרת אחרת מחוץ לבית, מפחיתה את מספר השעות שבהן הוא זקוק לעזרה בבית. כמו כן, לימודים בבית ספר רגיל הינם כלי עזר להערכת תפקוד הילד.

 

      קראו עוד:


סמכות בית הדין לעבודה בשינוי החלטות ועדה רפואית של הביטוח הלאומי


יש לציין כי בית הדין לעבודה אינו מוסמך לקבל החלטות רפואיות ולבטל קביעות של ועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, אך רשאי הוא לבטל החלטותיה במידה ונפל בהן פגם משפטי.


בית הדין לעבודה בחן את דו"חות הוועדה, לרבות עדויותיהם של האם ובנה, וקבע כי אין מחלוקת שלגבי פעולות היומיום - ניידות בתוך הבית, הלבשה, רחצה, שליטה על סוגרים – המערער מתפקד כבני גילו. שופטי בית הדין לעבודה סברו בנוסף כי וועדות הביטוח הלאומי לא קיבלו מסקנותיהן בעלמא והתבססו על מסמכים רפואיים וחוות דעת מקצועיות. אי לכך, קיבלו השופטים את החלטת הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי וגרסו כי דין הערעור להידחות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.