www.what2do.co.il

ערעור כנגד דחיית תביעה להכיר בחייל שהתאבד לאחר שחרור על סעיף נפשי כנכה צה``ל

דרגו את המאמר

האם חייל שהתאבד לאחר ששוחרר על סעיף נפשי מהצבא יוכר כנכה צה"ל?


בית המשפט נדרש לבחון ערעור על החלטתו של קצין התגמולים שלא להכיר בחייל שהתאבד לאחר שחרורו על סעיף נפשי בתור נכה צה"ל. מדובר בערעור אשר הוגש על ידי הוריו של המנוח וזאת לאחר שבנם שלח יד בנפשו כחודשיים לאחר שחרורו בטרם עת מהשירות הצבאי.


ההורים טענו כי במהלך השירות הצבאי סבל בנם מהתעללויות שונות מצד חבריו לבסיס וכן ממסע שכנוע של "חזרה בתשובה" מצד משגיח הכשרות במטבח בו שירת. לטענתם, גורמים נפשיים אלו, אשר הגיעו לשיאם בכליאתו של בנם למשך 14 ימים בשל מעורבות בקטטה אלימה, הביאו להתדרדרות משמעותית במצבו הנפשי עד לכך שהמנוח היה כה מיואש שפנה לחבל התלייה.

 

משרד הביטחון טען, לעומת זאת, כי האירוע התרחש לאחר השירות ולא התקיים קשר סיבתי בין תנאי השירות לבין ההתאבדות. ראשית, משרד הביטחון ציין כי כבר כאשר נערך למנוח ראיון ראשוני בלשכת הגיוס, עוד בטרם גיוסו, אובחן מצבו הנפשי המורכב וצוין כי מדובר ב"חייל ללא מוטיבציה בעל קווים נרציסטיים תלותיים אשר מתקשה לקבל סמכות".


בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענות משרד הביטחון ולדחות את הערעור. בפסק הדין נכתב כי גם הוריו של המנוח הודו ששירותו הצבאי היה רצוף עבירות משמעת ובתי כלא צבאיים, כבר למן גיוסו ותקופת שהותו בבסיס הקליטה והמיון.


מהי הפרעת אישיות נרציסיטית?


הפרעת אישיות נרציסיטית הינה הפרעה אשר באה לידי ביטוי בקשיים בין-אישיים הנגרמים בעקבות הרגשה מופרזת של ערך-עצמי. הסובלים מהפרעה זו חשים כל העת תחושה של מיוחדות וגדלות מצד אחד, ואדישות ניכרת לטובתם של אחרים, מאידך.

 

על פי רוב, בעלי הפרעה זו הינם בעלי אישיות נוקשה ויכולתם להסתגל למהמורות החיים הינה נמוכה ביותר. אנשים עם קווים נרציסיטיים נוטים להגן על כבודם ולהגיב בכעס, והרבה פעמים לברוח מהסיטואציה הזו. לא מדובר אפוא באנשים השייכים לזן המתמודד.

 

      קראו עוד על התאבדות של חיילים:

 

במרבית הזמן מועסקים בעלי קווים נרציסטיים בפנטזיות של הצלחה לא מוגבלת, של יופי, של כוח, של חוכמה, של עושר, של ברק, של אהבה אידיאלית, ודורשים תשומת לב והערצה. עם זאת, מבחינת פסיכולוגית הם סובלים מהרגשה של בושה, נחיתות, ריקנית והשפלה.

 

אנשים עם קווים נרציסטיים עלולים להיות אנשים בעלי ביטחון עצמי מופרז אשר מחפשים חיזוק, אישור והערכה סביבתית. כמו כן, הם עלולים להתעמת עם אנשים בגין חוסר הערכה ובמצבים של תסכול אף להגיב באופן קיצוני או תוקפני.

 

לא הוכח קשר סיבתי

 

במקרה דנן, בית המשפט קבע כי המנוח סבל כבר מילדותו מהפרעת אישיות אשר אובחנה בראיון הגיוס שלו ומשום מה זכתה להתעלמות מצד הגורמים הצבאיים. השופט ציין כי ייתכן ומקורה של התעלמות זו הינו בהעדר הפרעות ממשיות הנובעות מאישיותו הבלתי יציבה של המנוח.

 

במהלך השירות הצבאי נעשו מספר ניסיונות לשלב את המנוח בתפקידים שונים אך הפרעות האישיות שלו באו לידי ביטוי ביתר שאת. בית המשפט קבע כי מדובר בהפרעות אשר נובעות מהשינוי בצורת החיים, מהחברה שהייתה סביבו ומסוג העבודה שנדרש לבצע. מצבו של המנוח אכן החמיר והוא שוחרר לבסוף מחמת אי התאמה מוחלטת.

 

בפסק הדין נכתב כי קרוב לוודאי שמהלך השחרור גרם להחמרה נוספת בפגימה היסודית ממנה סבל המנוח. עם זאת, קורותיו של המנוח בחודשיים שלפני ההתאבדות היו לוט בערפל. בני משפחתו של המנוח לא הציגו כל ראיה בנוגע לאירועים אשר עברו על המנוח בין שחרורו להתאבדותו. מדובר אפוא במקרה בו היה הנסתר רב על הגלוי. אי לכך, בית המשפט קבע כי יש לדחות את הערעור ולא להכיר בקשר הסיבתי בין תנאי השירות להתאבדות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.