www.what2do.co.il

תביעה להבטחת הכנסה נדחתה בעקבות חקירה של המוסד לביטוח לאומי

דרגו את המאמר

תביעה להבטחת הכנסה נדחתה בעקבות חקירה של המוסד לביטוח לאומי

בית הדין לעבודה דחה את תביעתו של תושב בית חנינה לגמלת הבטחת הכנסה, לאחר שחקירה מטעם הביטוח הלאומי הוכיחה שהתובע עובד בבית מלאכה בבעלות משפחתו.

 

התובע, יליד 1996, הגיש את התביעה לגמלת הבטחת הכנסה וציין שהשתחרר ממאסר לתקופה של ארבע שנים, והוא גר בבית אמו בבית חנינה. התובע הצהיר כי איננו עובד, ותביעתו הוגשה בעילה של גמילה מסמים. המוסד לביטוח לאומי שילם את גמלתו של התובע במשך שלוש שנים, עד שהתברר לו כי התובע עובד עם בני משפחתו בעסק השייך לאחיו.

 

      קראו עוד בתחום:


שנה לאחר שנפסקה הגמלה, הגיש התובע תביעה נוספת להבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, אך הפעם נדחו טענותיו והמוסד טען כי עפ"י המידע שברשותו, התובע עובד וידוע לו שהכנסותיו עומדות על 3,710 ₪ בחודש החל מחודש יוני 2007 (חודש הפסקת מתן הגמלה).

 

הנתונים מתגלים בחקירה פרטית

פקיד התביעות בביטוח הלאומי יזם כשמונה חודשים לפני הפסקת הגמלה חקירה בעניינו של התובע. חוקר המוסד התבקש לערוך חקירה מפורטת בקשר למגוריו ועבודתו של התובע.

 

החוקר הגיע להעיד בבית המשפט וטען כי הוא ביקר בבית חנינה (בשל הצהרת התובע בדבר מגוריו בבית חנינה) על מנת להתחקות אחרי התובע. כאשר הגיע האחרון לאזור "מגוריו" לכאורה של התובע, לא הצליח החוקר לאתר מושא חקירתו. החוקר התקשר למספר טלפון שקיבל בהפניה לחקירה וענתה לו אישה שהזדהתה כאם התובע. האם טענה שהבן מתגורר בנכס הפרטי של המשפחה ועובד עם אחיו במפעל לאלומיניום בקלנדיה.

חוקר המוסד לביטוח לאומי הגיע לבית העסק בקלנדיה, שם ערך שיחה עם התובע בנוגע לעבודתו. התובע הכחיש מכל וכל את עבודתו בעסק ואמר שהוא נמצא שם משום שאין הוא רוצה לשבת בבית. כמו כן, התובע טען כי אין הוא מתפרנס מהעסק, אינו מקבל משכורת מדי חודש, ו"עבודתו" במפעל האלומיניום הינה בגדר עזרה מוגבלת ולא פרנסה לשמה.

 

      קראו עוד פסקי דין בתחום:

 

מהן הראיות מהחקירה אשר הביאו לדחיית התביעה?


המוסד לביטוח לאומי טען התובע הינו בעל מקצוע בתחום המסגרות ועבד בעסק של אביו ואחיו עוד לפני מאסרו. לטענת הביטוח הלאומי יש לייחס משקל ראייתי רב לאמרות של אימו של התובע ולשיחה נוספת שנערכה עם אשתו, ולהעדיף את השיחות שניהלו השתיים עם החוקר, על פני עדות בבית המשפט שניתנה לאחר ייעוץ משפטי.

בית המשפט קיבל את טענותיו של המוסד לביטוח לאומי וקבע כי העובדה שלתובע יש עניין (או אף זכויות) בעסק, שעל יסודם הוא עובד בו ומתפרנס, נתמכת גם בכך שנמצאו בביתו פנקסים של העסק. בית המשפט העיר כי התובע לא נתן הסבר מדוע נמצאו בביתו פנקסי החשבונות של העסק אם, כדבריו, העסק איננו עסק משפחתי אלא של אחיו בלבד.

 

זאת ועוד, בעת שהיה החוקר בביתו של התובע, ולאחר שהזדהה האחרון כנציג הביטוח הלאומי, נערכה שיחת טלפון בין התובע לבין אדם פלוני. פנייתו של התובע לבן שיחו בשיחה הטלפונית, בה התייחס לרואה החשבון של העסק כרואה החשבון "שלנו", תמכה אף היא במסקנה זו.

 

בנוסף, החוקר הפרטי הציג בבית המשפט תמונות המעידות על רמת החיים של התובע, ובית המשפט הסכים עם טענות הביטוח הלאומי, שאין מדובר ברמת החיים המעידה על התקיימות בדוחק על בסיס הבטחת הכנסה.

מכל האמור לעיל, התביעה לקבלת גמלה להבטחת הכנסה נדחתה בבית המשפט.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.