www.what2do.co.il

בית המשפט העליון ביטל את הפיצויים לעורך הדין דרור חוטר ישי בגין לשון הרע

דרגו את המאמר

בית המשפט העליון קיבל ערעור עיתון וביטל פיצויים בגין לשון הרע


בית המשפט העליון קיבל את ערעורו של עיתון "ידיעות אחרונות" וקבע כי עו"ד דרור חוטר ישי לא יזכה לפיצויים בגין לשון הרע. עו"ד חוטר ישי, הגיש בשנת 1998 תביעה בגין לשון הרע כנגד ידיעות אחרונות, וזאת בשל ארבע כתבות אשר עסקו בבחירות להנהלתה של החברה להגנת הטבע.

 

באחת הכתבות, אשר התפרסמה בסוף שנת 1997, נכתב כי החברה להגנת הטבע נפלה לידיהם של חברי "כנופיית עו"ד דרור חוטר ישי ודוד אפל". כמו כן, נטען כי מהלך זה עלול לסכן את השטחים הירוקים בארץ ואת הנוף הפתוח במדינה. הדברים אשר נאמרו בכתבה יוחסו, בין השאר, לחבר הכנסת לשעבר יוסי שריד (מר"צ), וזאת בעקבות פרסום תחקיר במוסף השבת של ידיעות אחרונות בדבר ניסיונות לכאורה של השתלטות קרובי חוטר ישי על החברה להגנת הטבע.


      קראו עוד בתחום:


השופטת דרורה פלפל דחתה בשנת 2006 את טענותיו של המשיב בנוגע לדברים שנכתבו בשלוש כתבות. עם זאת, בנוגע לכתבה אשר פורסמה ב"ידיעות", ובה דבריו של ח"כ שריד, נקבע כי מדובר בלשון הרע. בית המשפט המחוזי קבע כי הכינוי "כנופיית חוטר ישי" מהווה לשון הרע אשר בגינו יש לפסוק עבור התובע פיצויים בסך 30,000 שקלים. "ידיעות אחרונות" הגיש ערעור על פסק דין זה לפתחו של בית המשפט העליון.

 

המבחן האובייקטיבי


כחמש שנים לאחר מכן, הפך בית המשפט העליון את ההחלטה. בית המשפט העליון קבע כי דין הערעור להתקבל, וזאת משום שהביטוי כנופיה איננו חייב להיות שלילי. בפסק הדין נכתב כי למרות שהמשמעות השכיחה של הביטוי "כנופיה" נתפסת בקשר של פשע, ניתן להשתמש בביטוי זה גם כדי לתאר חוברת בני אדם בעלי אג'נדה מסוימת או בעלי הקשר חברתי, פוליטי או מדיני.


בתביעות הנוגעות ללשון הרע, הגורמים המכריעים את הכף אינם עלבונו האישי של הנפגע, אלא הפרשנות האובייקטיבית אשר יש לתת לפרסומים נשוא התובענה. בפסק הדין נכתב כי פירוש המילה כנופיה לעניין זה הוא כי קבוצת אנשים בעלי אינטרס משותף פעלו מתוך מטרה מסוימת אשר הינה, לדעתו של הכותב, שלילית.

 

מדובר אפוא בהבעת דעה ובית המשפט איננו יכול למנוע מאדם להתנסח בצורה זו או אחרת. זאת ועוד, בית המשפט העליון קיבל את טענותיהם של המערערים לכך שעלה בידם להוכיח כי המשיב רכש שטחים חקלאיים באמצעות חברה בבעלותו, אשר הוגדרו כשטחים ירוקים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תסמונת Apert

תסמונת זו, שאינה שכיחה וטרם נדונה בפסיקה הישראלית, נתגלתה על ידי רופאה בשם זה, בצרפת בשנת 1906... 

קורפוס קולוסום

קורפוס קולוסום (Corpus callosum), איבר הקרוי גם "קורה", מהווה אגד של סיבי עצב המחברים את שתי אונות המוח, וצורתו כשל בננה... 

בדיקת חלבון עוברי

. בדיקה זו הינה סקר ביוכימי לבחינת הסיכון, שמא העובר סובל מתסמונת דאון או תסמונות אחרות... 

בדיקת שקיפות עורפית

בבדיקה זו, שאינה חודרנית, המבוצעת באמצעות מכשיר האולטרסאונד, מודדים את כמות הנוזל האגור באזור העורף של העובר... 

בדיקת סיסי שיליה

בדיקה זו, הינה למעשה דגימה – ביופסיה - של השיליה. מטרתה הינה גילוי מחלות גנטיות אצל העובר... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

ביטוח בריאות - מושגים בביטוח בריאות

מושגים חשובים בביטוח בריאות ... חשוב ומומלץ לדעת במיוחד לפני שחותמים ... 

עובד אשר נפגע בתאונה כתוצאה מרשלנות יהיה זכאי לפיצויי מהמעביד, האמנם?

במקרים בהם מתרחשת תאונת עבודה אשר גורמת לנזקי גוף לעובד, פתוחה בפני האחרון הדרך גם להגשת תביעה נזיקית כנגד המעסיק בגין רשלנותו... 

מהו ייפוי כוח למתן טיפול רפואי?

כל אדם בגיר וצלול בדעתו, רשאי למנות מיופה כוח, כדי שיקבל בשמו החלטת רפואיות שונות, ביום שבו לא יוכל עוד לתת הסכמה מדעת עבור קבלת טיפולים רפואיים, מפאת מצבו הגופני או הנפשי.  

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי: כיצד להגיש תביעה?

גמלת ילד נכה מביטוח לאומי היא קצבה חודשית המשולמת עבור ילד עם לקות, עד גיל 18. הקצבה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית בהתאם לסוג הלקות ומידת תלותו של הילד בזולת. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.