www.what2do.co.il

דרגת אי כושר בשיעור 74% בלבד בכדי להימנע מתשלום קצבת נכות

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 2.3 מתוך 5

דרגת אי כושר בשיעור 74% בלבד בכדי להימנע מתשלום קצבת נכות

74% דרגת אי כושר – חשש מניסיון להתחמק מתשלום קצבת נכות מלאה

 

המערער סבל מליקויים שונים בבריאותו. אי לכך, הגיש האחרון תביעה לתשלום קצבת נכות לביטוח הלאומי לפי פרק ט' לחוק הביטוח הלאומי, התשנ"ה-1995. וועדה רפואית לעררים כי דרגת הנכות ממנה סובל המערער עומדת על שיעור של 76%. שקלול הנכויות כלל נכויות בשל מחלת לב איסכמית (לאחר ניתוח מעקפים), תגובה דכאונית, המיפרזיס קלה משמאל, פסוריאזיס וצלקת לאחר ניתוח בבטן.

 

פקיד התביעות העמיד את דרגת אי הכושר של התובע על 60% בלבד. המערער ערר על החלטתו של פקיד התביעות בפני ועדה לעררים לעניין אי כושר. הועדה קיבלה את הערר וקבעה למערער דרגת אי כושר בשיעור של 74%. על החלטה זו הוגש ערעור לפתחו של בית הדין. בית הדין קבע כי יש לקבל את הערעור, ולהחזיר את עניינו של המערער לדיון בוועדה. בפסק הדין נכתב כי נפלו בהחלטת הועדה מספר טעויות משפטיות אשר הצדיקו את קבלתו של הערעור.

 

סטייה מדרגת נכות בקצבת נכות כללית - בהתאם לנסיבות אישיות ובנימוק

 

כאמור, דרגת הנכות של המערער הועמדה על 76%. הלכה פסוקה היא כי דרגת הנכות הרפואית מבטאת דרגה אובייקטיבית של אי כושר לעבוד. דרגת אי כושר נקבעת על פי נסיבותיו האישיות של המבוטח לרבות גילו, השכלתו, יכולתו לחזור לעבודה, יכולותיו הפיסיות ויכולותיו האינטלקטואליות. אי לכך, נקבע כי היה על הועדה לצאת מתוך נקודת הנחה שנכותו האובייקטיבית של התובע עומדת על 76%, ולאחר מכן לבחון האם יש לסטות משיעור זה בהתאם לנסיבות האישיות.

 

      קראו עוד בתחום:

 

היות והועדה קבעה למערער דרגת אי כושר הנמוכה מדרגת הנכות הרפואית, היה עליה להראות כי נסיבותיו האישיות של המערער מצדיקות סטייה זו. דהיינו, הועדה הייתה צריכה להצביע – מה במסגרת נסיבותיו האישיות של המבוטח הביא אותה להחלטתה. בית הדין לעבודה קבע כי בחינת הפרוטוקול אשר נערך על ידי הועדה, לא יכול היה ללמד כי הועדה "הביאה כלל בחשבון שעליה לצאת מנקודת המוצא של 76%".

 

למעשה, לא הוכח כי נסיבותיו האישיות של המבוטח במקרה דנן הצדיקו סטיה מהנכות הרפואית שנקבעה לו. המבוטח הינו בן 55, אינו מסוגל לחזור לעבודתו בתור מפעיל ציוד מכני הנדסי, חסר השכלה כלשהי וסביר להניח שהוא יתקשה מאד למצוא עבודה חלופית.

 

"אשר על כן, מוצדק לקבל את הערעור ולהשיב את עניינו של המערער אל הועדה, על מנת שהועדה תצא מנקודת מוצא שלפיה למערער יש דרגת אי-כושר אובייקטיווית בשיעור המתאים לנכות הרפואית (76%)".

 

אחוז פחות מקצבת נכות מלאה, האם מטרה נסתרת על הועדה?

 

209(א1) לחוק הביטוח הלאומי קובע כי דרגת אי-כושר תיקבע באחד מהשיעורים הבאים - 60%, 65%, 74% או 100%, וזאת כל אימת שתקבע לנכה דרגת אי כושר בשיעור 100% כאשר דרגת אי הכושר עלתה על 74%.

 

למעשה, בית הדין קבע כי לא ניתן להתעלם מניסיונה של הועדה להעמיד את נכותו של המבוטח במקרה דנן על 74%, אחוז אחד פחות מהאחוז המזכה את האחרון בקצבת נכות מלאה.

 

אי לכך, ובהעדר שיקולים מתאימים מצידה, בית הדין לעבודה קבע כי יש להחזיר את הדיון לועדה על מנת שתבחן מחדש את נכותו של המערער ותנמק החלטותיה. "קשה להשתחרר מהרושם שההחלטה לקבוע למערער דרגת אי-כושר בשיעור של 74% דווקא, נבעה מהידיעה בדבר המשמעות הכספית שתהיה להחלטה על קביעת דרגת אי-כושר העולה על 74%, שכן דרגה זו - תביא את המערער לקבלת קצבת נכות מלאה", נכתב בפסק הדין.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.