www.what2do.co.il

רצח לאומני או רצח פלילי - תביעה להכרה בתור נפגע פעולות איבה

דרגו את המאמר

רצח לאומני או רצח פלילי - תביעה להכרה בתור נפגע פעולות איבה

דחיית הכרה באלמנה כנפגעת פעולות איבה – הרצח היה פלילי


יהודים רבים נרצחים בישראל מדי שנה בפעולות טרור ואיבה. עם זאת, לא כל רצח של יהודי על ידי ערבי הינו רצח על רקע לאומני, ולא כל יהודי אשר נרצח בידי ערבי יוכר בתור נפגע פעולות איבה ויהיה זכאי לתגמולים מהמדינה. כיצד ניתן להוכיח כי אירוע מסוים היה על רקע לאומני, וזאת כאשר הרוצחים מורשעים על בסיס טענות פליליות ובגין "חוב כספי" של המנוח.


אלמנתו של דוד בוחבוט ז"ל, אשר נרצח על ידי שני פועלים ערבים, נאלצה להתמודד עם סוגיה משפטית זו. לדאבונה של האלמנה, היא לא תוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי כנפגעת פעולת איבה. כך החליט הבוקר בית המשפט העליון. מדובר בהחלטה אשר דוחה את ערעורה של בוחבוט בנוגע לפסק הדין אשר ניתן בעניינה בבית המשפט המחוזי.


גופתו של המנוח נמצאה בספטמבר 2002, בכפר עזריה ליד ירושלים, כאשר היא שרופה. שני ערבים, פועלים אשר עבדו עם המנוח, הורשעו ברצח והם מרצים עונשם בבתי הכלא בישראל. שירות הביטחון הכללי קבע כי הרצח נבע מסכסוך כספי בין הרוצחים לבין המנוח. לעומת זאת, האלמנה הייתה איתנה בדעתה כי מדובר ברצח על רקע יהדותו של בעלה, הא ותו לא.

 

      קראו עוד בתחום:


למעשה, הוכח כי בין המנוח לבין הרוצחים הייתה מחולקת אשר נגעה לעבודות קבלניות. כמו כן, המנוח איים בשלב מסוים על רוצחיו בפניה לערכאות המשפטיות. איום זה בפניה לערכאות, קבע בית המשפט המחוזי, היווה את המניע לרצח. האלמנה טענה כי המשטרה לא גבתה עדויות מבני משפחתם של הרוצחים, והללו ניסו לטעון כי הרצח היה פלילי על מנת להגן על רכושם ורכוש משפחותיהם.
 

בספר של תנועת החמאס מצוין האירוע כפיגוע

 

האלמנה צירפה לכתב תביעתה חוות דעת מטעם עד אשר היה ראש ענף פח"ע ואוטונומיה בפיקוד מרכז בין השנים 1998-2002, ויועץ לעניינים פלשתיניים במנהל האזרחי בשנים 1996-1998. המומחה התייחס בחוות דעתו לספר אשר יוצא לאור ומתעדכן מדי שנה על ידי המרכז הערבי למחקרים, ספר המשתייך באופן רשמי לתנועת החמאס.

 

בספר זה מתואר האירוע כפיגוע טרור אשר מהווה חלק מ"ההתנגדות העממית הפלשתינאית". כמו כן, בני משפחתו של אחד הנרצחים מקבלים תמיכה כספית בשל הריגת מתנחל אשר נמצא באחד מפרברי ירושלים.


עם זאת, בית המשפט העליון קבע כי לא ניתן להסתמך על חוות הדעת המקצועית של האלמנה. ראשית, לא ניתן לקבוע כי מהם קריטריוני התמיכה של העמותות הללו ואין אפשרות להסיק מהם כי מדובר באירוע טרור. כמו כן, העדויות והפירוט בדבר שמותיהם של המעורבים ברצח, בספרים רשמיים של תנועת החמאס, היו מלאים בסתירות.

 

החשודים ברצח ניסו להתכחש לכוונתם לרצוח את בוחבוט וטענו כי כל ששאפו היה להפחידו בלבד. לסיכום, נקבע כי לא הובאו ראיות משכנעות - אפילו במידה הקטנה ביותר - להניח תשתית אשר תעמיד את החזקה שבסעיף 2 לחוק התגמולים של נפגעי פעולות איבה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.