www.what2do.co.il

דחיית תביעה לקבלת קצבת תלויים מחמת שיהוי

דרגו את המאמר

דחיית תביעה לקבלת קצבת תלויים מחמת שיהוי

תביעה לקבלת קצבת תלויים מהביטוח הלאומי

האם בית המשפט יורה למוסד לביטוח לאומי לשלם את "קצבת התלויים" לבני משפחתו של מנוח אשר נהרג במהלך עבודתו? זהו עניינה של התביעה שלפנינו, אשר הוגשה על ידי אלמנתו של קבלן שיפוצים, שמצא את מותו עת נפל מגג שבור של מחסן בסניף קו-אופ. לאלמנתו של המנוח הצטרפו גם אימו, אביו, ובתו הקטינה אשר בעת מותו טרם מלאה לה שנה.

התובעים טענו כי היו הם תלויים באופן כלכלי מוחלט במנוח ועל כן עתרו לקבלת "קצבת תלויים" מהמוסד לביטוח לאומי. לדבריהם, המנוח נפל בעת עבודתו לאחר שהוזמן לבצע עבודה על ידי אדם אשר נפטר יום לפני הגשת התביעה.

 

      קראו עוד בתחום:


בין הצדדים לא הייתה מחלוקת שהמנוח לא דיווח על עצמו כעצמאי ואיש לא דיווח עליו כשכיר. כמו כן, לא שולמו עליו דמי ביטוח כשכיר ולא הוצאו בעבורו תלושי משכורת. לא זו אף זו – למנוח אף לא היה בעת התאונה אישור עבודה תקף בישראל.

 

המשפחה קיבלה פיצויים מה"קו-אופ" - 400,000 שקלים

נסיבות מותו של המנוח נחקרו על ידי משרד התמ"ת ובעקבות ממצאי החקירה הוגשו כתבי אישום נגד ה"מעביד" וסניף הקו-אופ אשר בו נעשתה העבודה. לאחר שהגיעו הצדדים להסכם פשרה – שילמו הקו אופ וה"מעסיק" סכום של 410 אלף שקלים למנוח, זאת מבלי להודות באחריות כלשהיא לתאונה.

בהסכם הפשרה נקבע כי הסכומים הנ"ל כוללים תביעות מיטיבים מכל סוג בעבר בהווה ובעתיד, והתובעים או מי מהם ישפו את הנתבעים על כל סכום שידרשו לשלם ע"י צד ג’ כלשהו לרבות המוסד לביטוח לאומי.

 

הביטוח הלאומי טוען - המשפחה פעלה בחוסר תום לב


התביעה הוגשה לבית המשפט כשש שנים לאחר התאונה, אך בית המשפט דחה את טענת השיהוי שנטענה על ידי בא כוחו של המוסד לביטוח לאומי. עורך הדין מטעם הביטוח הלאומי טען כי כאשר דחה בית המשפט את טענת השיהוי שהציג, לא הונח על שולחנו של השופט גם הסכם הפשרה בין משפחת המנוח ל"אחראים" למותו. אי לכך, על בית המשפט לדון מחדש בטענה זו שכן בין התאונה לבין הגשת התביעה חלפו למעלה משש שנים.

 

      קראו גם:


בית המשפט קבע כי אכן השיהוי הארוך מעלה תהיות לגבי התנהלות משפחת המנוח בתביעה. השופטים סברו כי התנהלות זו הביאה לפגיעה של ממש ביכולתו של הביטוח הלאומי למצות את הזכויות אשר היו בידו.

פגיעה זו רלבנטית במיוחד לאור העובדה שהתובעים היו מיוצגים על ידי עורכי דין בהסדר הפשרה עם המבטחים, והיו מודעים היטב לזכותם לתבוע קצבת תלויים. אעפ"כ, התביעה הוגשה בסמוך למועד בו יכול היה הביטוח הלאומי לבקש שיפוי לטובתו מאת המבטחים.


אי לכך, בית המשפט דחה את תביעתה של משפחת המנוח מחמת השיהוי. עם זאת, השופטים הוסיפו וציינו כי התביעה הייתה נדחית בכל מקרה, גם במידה ולא הייתה מוגשת בשיהוי כה רב, היות ומעמדו של המנוח לא היה מוגדר בתקופה המדוברת, לא כעצמאי ולא כשכיר. קל וחומר כאשר לא שולמו בעבורו דמי ביטוח לאומי לאורך כל התקופה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

ביטוח לאומי - תביעות פיצויים נפגעי תאונות עבודה

ביטוח לאומי- תביעות פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, מחלת מקצוע או מיקרוטראומה.  

ועדה רפואית - אחוזי נכות

מהי ועדה רפואית? מי היא קובעת? מאמרים, עצות משפטיות ופניה אל עורכי דין באתר 

ועדות רפואיות

איך להתכונן לועדה רפואית? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

זכויות נכים בביטוח לאומי

במאמר זה ננסה לפרסם חלק מההטבות אשר ניתנו לנכי תאונת עבודה. כל ההטבות שסופקו לתובעים הנ"ל, ניתנו בכפוף למבחנים שנקבעו בחוק, בתקנות ובפסיקה הנ"ל. זאת, למרות התכחשות המוסד לביטוח לאומי לזכאויות נכי תאונות עבודה ואי פרסום זכויות אלה.  

תביעת ביטוח בגין נכות מתאונה ומחלוקת בנוגע לפרשנות חישוב הפיצוי

מהו ביטוח "נכות מתאונה"? האם חברת הביטוח יכולה "לשחק עם פרשנות הסעיף"? 

תאונות עבודה או נכות כללית מה עדיף?

עשרות פסקי דין, מאמרים, עצות בנושאי תאונת עבודה, נכות ופניה אל עורכי דין באתר 

פיצויים בעקות תאונה אשר איננה תאונת עבודה - מהם דמי תאונה?

עובד בישראל אשר נפגע בתאונה שאיננה תאונת עבודה (לדוגמא, תאונה במהלך משחק כדורגל ביום חופש) יכול להגיש למוסד לביטוח לאומי תביעה לקבלת "דמי תאונה"... 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

מחלות מקצוע

מהי מחלת מקצוע? כיצד היא מוגדרת בפסיקה? פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין באתר המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.