www.what2do.co.il

פיצויים לאחר שריפה בגין תקלה בגנרטור בקיבוץ - מי אחראי?

דרגו את המאמר

פיצויים לאחר שריפה בגין תקלה בגנרטור בקיבוץ - מי אחראי?

תביעה בגין שריפה שפרצה בקיבוץ – האם אחריות על החברה שמכרה את הגנרטור?

 

התובעת, אשר ביטחה במועדים הרלבנטיים את קיבוץ שריד בפוליסת ביטוח רכוש, הגישה תביעה כנגד הנתבעת, חברה המייבאת, משווקת ומשכירה גנרטורים. התובעת טענה כי במהלך יוני 2002, התקינה הנתבעת בחוות לולי הרבייה של הקיבוץ גנרטור שנרכש על ידי הקיבוץ.

 

לטענתה, במאי 2005 פרצה אשר מתוך הגנרטור אשר גרמה לנזק רב. חברת הביטוח טענה כי השריפה התרחשה כתוצאה מפגם פנימי בגנרטור ועל כן האחריות לפצות את הקיבוץ בגין נזקי האש מונחת על כתפי הנתבעת.

 

      קראו עוד על נזקי אש ושריפות:

 

הנתבעת טענה, מנגד, כי הגנרטור המדובר יוצר על ידי חברה אנגלית ונמסר לקיבוץ כשלוש שנים לפני השריפה. כמו כן, החיבור של הגנרטור למערכת החשמל בקיבוץ נעשה על ידי חשמלאי מטעם הקיבוץ. לטענת הנתבעת, עסקינן בגנרטור משומש אשר עבר למעלה מ-8,000 שעות לאורך תקופה של שלוש שנים, והאחריות הניתנת עליו היא ל-12 חודשים בלבד. הנתבעת הוסיפה כי הטיפול האחרון שניתן על ידי מומחים מטעמה לגנרטור היה כ-15 חודשים לפני השריפה.

 

בית המשפט קבע, לאחר בחינת הראיות והעדויות שהוצגו ונשמעו בפניו, כי השריפה נגרמה כתוצאה מהתחממות פנימית בתוך הגנרטור. עם זאת, לא הוצגה כל ראיה בנוגע לגורם אשר הביא להתחממות הפנימית הנ"ל.

 

השופט קבע כי הוכח שהגנרטור לא הופעל בשעות חירום אלא כספק עיקרי והקיבוץ לא דאג לטיפולים נאותים למכשיר שהיה ברשותו. לדוגמא, בניגוד לתעודת האחריות, מי שטיפל בגנרטור היה מוסך הקיבוץ ולא הנתבעת. מנהל ענף לולי הרבייה בקיבוץ הודה בעדותו כי הנתבעת ביצעה את הטיפולים בגנרטור רק במהלך השנה הראשונה לאחר רכישתו.

 

הפעלת הגנרטור - בניגוד לתעודת האחריות

 

למעשה, הגנרטור עבד כמקור חשמלי עיקרי במשך שנתיים, וזאת בניגוד לתנאי האחריות. כמו כן, תעודת האחריות קובעת הוראה מפורשת לערוך בדיקה לגנרטור בכל 250 שעות עבודה. עם זאת, הקיבוץ לא הקפיד על הוראות תעודת האחריות והשריפה אף פרצה בחלוף שנתיים מתום תקופת האחריות.

 

בית המשפט ציין עוד כי נטל ההוכחה מונח על כתפי התובעת וזאת משום שהנתבעת לא הבעירה את האש ולא הייתה אחראית להבערת האש. כמו כן, הנתבעת אף לא הייתה בעלת הגנרטור במועד התאונה.

 

לסיכום, בפסק הדין נקבע כי לתובעת הייתה שליטה מלאה על הגנרטור, הנזק נגרם לאחר תקופת האחריות, ולא הוכח שהנתבעת לא נקטה בזהירות הסבירה המצופה ממנה (נהפוך הוא, קבע השופט).

 

לא זו אף זו, השופט קבע כי סביר להניח שבידי התובעת הייתה היכולת לדעת מה היו למעשה הנסיבות שגרמו למקרה אשר הביא לגרימת הנזק (יותר מאשר לנתבעת). השופטים אף הוסיפו כשיקול את הזמן אשר חלף ממועד הרכישה ועד פרוץ השריפה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.