www.what2do.co.il

דחיית תביעה להשתתפות עצמית עקב חוסר תום לב של חברת ביטוח

דרגו את המאמר

דחיית תביעה להשתתפות עצמית עקב חוסר תום לב של חברת ביטוח

הרבה מהתביעות המגיעות לבתי המשפט עוסקות בבקשת המבוטח לקבל כספים המגיעים לו מחברת הביטוח. אולם, לעיתים, חברת הביטוח היא שתובעת את המבוטח בבקשה לתשלום חובות שונים. במקרה דנן, חברת הביטוח הגישה תביעה כספית לתשלום דמי השתתפות עצמית כנגד המבוטח.


טענות הצדדים


חברת הביטוח – התובעת, הנפיקה פוליסת ביטוח לנתבע. לטענתה, הנתבע לא שילם את דמי השתתפות העצמית וזאת לאחר שרכבו היה מעורב בתאונת דרכים. בעקבות התאונה שילמה התובעת למבטחת של צד ג' תשלומי שיבוב ולאור כך קמה חבות לנתבע לתשלום דמי השתתפות עצמית. התובעת פנתה לנתבע מספר פעמים על מנת שישלם את חובו אך הוא סירב.


הנתבע הודה כי היה מעורב בתאונת דרכים עם רכבו בעת שהיה מבוטח אצל התובעת. לטענתו, התובעת היא שהתנדבה לשלם את הפיצוי. זאת לאחר הכחשתו את הנזק והוראתו לתובעת שלא לשלם את תשלומי השיבוב במקרה של תביעה. למרות זאת, הודיעה התובעת לנתבע כי בכוונתה לפצות את חברת הביטוח של צד ג' ודרשה כי הנתבע יישא בדמי ההשתתפות העצמית. הנתבע הוסיף כי דרש לקבל את דו"ח השמאי עקב התאונה, תמונות הנזק והודעת נהגת הרכב צד ג' אך לא נענה. לטענתו, דבר זה מעורר תמיהות וחשד לחוסר ניקיון כפיים מצד התובעת.


דיון - דחיית תביעה על הסף, אימתי?


בית המשפט עיין בטענות הצדדים וקבע כי יש לסיים את ההליך על ידי דחיית התביעה על הסף מאחר ולתובעת לא קיימת כל עילת תביעה ולא ניתן לתקן פגם זה. בית המשפט סקר בהרחבה את הפגם של היעדר עילה כפי שמופיע בתקנות סדר הדין האזרחי והפסיקה:

 

תביעה תדחה על הסף מחמת היעדר עילה, כאשר החסיר התובע עובדה מהותית ובלעדיה זכותו אינה זכות, או במקרה בו הוא מוכיח עובדות אלו אך הן אינן מקנות לו זכות ולא מטילות על הנתבע חובה מכוח חוק. עקרון זה בא לידי ביטוי בתקנה 100 לתקנות סדר הדין האזרחי, אך רשימת העילות שבתקנה אינה סגורה ובית המשפט רשאי להזדקק לעילה שאינה ברשימה.

 

זאת יעשה רק במקרים חריגים, בהם התובענה איננה ניתנת לתיקון. נושא שאלת מועד בדיקת קיום או היעדר עילה שנוי במחלוקת. יש הסבורים כי על הבדיקה להיערך בשלב הקדם משפט, אז בית המשפט יכול לסנן את התובענות, אך עליו לעשות זאת בזהירות יתרה על מנת שלא למנוע מהצדדים אפשרות גישה לערכאות שיפוטיות.

 

מן הכלל אל הפרט


התובעת טענה כי בהליך המשפטי שהתנהל בנושא התאונה עצמה, לא ניתן פסק דין לגופו של עניין מאחר ולא ניתן היה לקבוע של מי האחריות בעניין התאונה. אי לכך, שכרה התובעת את שירותיו של חוקר פרטי ולאחר מכן שולמו תשלומים לצד ג'. מנגד, הנתבע טען כי התובעת שילמה את התשלומים מבלי שנוהלה תביעה ולא הייתה כל עילה להפעלת הפוליסה בעקבות פסק הדין שניתן.

 

בית המשפט קיבל את עמדת הנתבע לפיה התשלומים לצד ג' נעשו שלא על פי פסק דין של בית משפט. בנוסף, לאחר עיון במסמכים שהוגשו מטעם התובעת, לא נמצא כל דו"ח חוקר אשר על פיו הוחלט לשלם ולדרוש מהנתבע השתתפות עצמית. אי הבאת דו"ח זה כראיה, פעל לרעת התובעת. זאת ועוד, בית המשפט קבע כי מעיון בפסק הדין שניתן בעניין התאונה, עלה כי התביעה נדחתה שכן התובע לא הרים את נטל ההוכחה ולא קמה חובת פיצוי.


בית המשפט הוסיף כי לאור המסמכים והסברי התובעת, עלה כי חברות הביטוח ערכו הליך של פשרה ביניהן ללא כל אישור או מעורבות מצד המבוטחים. אף לא נמצא הסבר מדוע שולמו הכספים בגין התאונה. לאור העובדה כי התובעת שילמה למבטחת צד ג' סכום כמעט זהה לסכום ההשתתפות העצמית הנדרש מהתובע, עלה חשש כי התובעת פעלה משיקולים זרים.

 

במסגרת שיקולים אלו, העדיפה התובעת את האינטרסים האישיים שלה כחברת ביטוח על פני חובת ההגינות כלפי הנתבע. רצונה להישאר ביחסים טובים עם חברת הביטוח צד ג' תוך גלגול אחריות כלפי המבוטח ללא נימוק ענייני או תשתית ראייתית, לא היה מקובל על בית המשפט.


לסיכום, בית המשפט קבע כי התובעת עשתה דין לעצמה בניגוד לבקשת הנתבע ולפסק הדין בעניין ללא כל הסבר משכנע. לכן, אין לה להלין אלא על עצמה. התביעה נדחתה והתובעת חויבה בתשלום הוצאות הנתבעים בסך של 1,800 ₪.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.