www.what2do.co.il

ערך רכב ירד לפני התאונה - האם כיסוי ביטוחי לפי מחיר מחירון?

דרגו את המאמר

ערך רכב ירד לפני התאונה - האם כיסוי ביטוחי לפי מחיר מחירון?

בית המשפט דחה ניסיון של חברת ביטוח להפחית מתגמולים לאחר תאונה קשה


רכבו של מבוטח נפגע בתאונת דרכים קשה אשר הוגדרה על ידי שמאי מטעם חברת הביטוח כטוטאל לוסט (אובדן מוחלט). המבוטח הגיש בעקבות כך תביעת ביטוח על בסיס פוליסה שהפרמיות החודשיות שולמו לה כדת וכדין. לדאבונו, הוא הופתע לגלות כי חברת הביטוח מוכנה לשלם תגמולים חלקיים בלבד.

 

חברת הביטוח טענה כי הרכב היה שייך בעבר לרשות הדואר ועל כן ערכו איננו כמחיר המחירון אלא שווה ל-78% בלבד. כמו כן, חברת הביטוח הוסיפה כי צבעו הדהוי של הרכב מעיד על אי-כיסויו בעונת הקיץ החמה ולפיכך יש להפחית 11% נוספים מערכו.

 

המבוטח טען כי חברת הביטוח מנסה להתעשר על חשבונו וזאת משום שהפרמיות נגבו על בסיס רכב במחירו המלא. לאחר דחיית טענותיו, פנה האחרון לבית המשפט. הלכה פסוקה היא כי זכותו של מבוטח לקבל תגמולי ביטוח על פי מחיר מחירון, ללא כל התחשבות במשתנים מיוחדים המשפיעים על ערכו הספציפי של הרכב (כגון בלאי חריג, עבר תאונתי, קילומטראז' וכדומה) הינה מוחלטת.

 

המפקח על הביטוח יצא בשנת 2000 עם שתי הכרעות עקרוניות הנוגעות לעניין זה. הכרעות אלו קיבלו אף תוקף של פסק דין. בעקבות פסק הדין וההסכמה, הוציא המפקח על הביטוח חוזר ובו נקבע כי חברות הביטוח יציינו את המשתנים המיוחדים כבר בשלב הצעת הביטוח ואת ההשפעות של אלו על מחירון הרכב ותגמולי הביטוח. יתרה מכך, מוטל על חברות הביטוח להוסיף פירוט של לפחות שתי דוגמאות נפוצות לעניין זה.

 

במקרים בהם הביטוח נרכש על ידי שיחה טלפונית, מוטל על חברת הביטוח ליידע כיצד משולמים התגמולים במקרה של תביעה. על פי החוזר, חברת ביטוח אשר תתרשל להתנהל כאמור תשלם למבוטח את מלוא מחיר המחירון על הרכב ולא תהיה היא רשאית להפחית משתנים מסוימים מכך.

 

בית המשפט דוחה טענות חברת הביטוח


השופטת רננה גלפז מוקדי ציינה בפני ב"כ חברת הביטוח כי הוראותיהם וטענותיהם מנוגדות לחוזר הביטוח משנת 2000. חברת הביטוח הקשתה וטענה כי הוראות החוזר נוגדות את הוראות חוק חוזה הביטוח ויוצרת מצב פסול בו מבוטח מתעשר על חשבון חברת הביטוח שלא כדין. דהיינו, המבוטח זוכה לתגמולים בגובה מחיר המחירון, וזאת למרות שהרכב היה שווה פחות מכך בעת קרות מקרה הביטוח.

 

חברת הביטוח טענה עוד כי מדובר בחוזר בלתי מעשי שכן לא ניתן לפרט את כלל המרכיבים המשתנים הקובעים את תגמולי הביטוח ואין לדעת אילו מהמשתנים יהיה רלבנטי בתאונה עתידית.

 

      קראו עוד בתחום:


השופטת דחתה טענות אלו. "בהתאם לפסיקה בעניין שניתנה בבית המשפט העליון", כתבה השופטת, "הנחיות המפקח על הביטוח מחייבות את חברות הביטוח". במסגרת הנחיות אלו לא ניתן להתעלם ו\או להחריג את ההנחיות לגבי הפחתת משתנים מסוימים מתגמולי הביטוח.

 

השופטת אף מתחה ביקורת על חברת הביטוח בכך שהיא מנהלת את המאבק כנגד החוזר הכללי, במסגרת הליך משפטי מול מבוטח בודד. בסופו של היום, נקבע כי חברת הביטוח התרשלה ברשימה מוקדמת של המשתנים אשר עלולים להביא להפחתת הביטוח בעת התביעה ועל כן המבוטח דכאן זכאי למלוא התשלום.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.