www.what2do.co.il

מבוטח לא הפעיל אזעקת רכב - האם יזכה בתגמולי חברת הביטוח?

דרגו את המאמר

מבוטח לא הפעיל אזעקת רכב - האם יזכה בתגמולי חברת הביטוח?

תשלום דמי ביטוח למרות אי הפעלת אזעקת רכב

 

בעל רכב הגיש תביעת ביטוח בגין גניבת מכוניתו. התובע טען כי הרכב נגנב בעת שהוא היה בחנות מכולת לזמן קצר בלבד. האם העובדה שהתובע לא הפעיל את אזעקת הרכב תמנע ממנו את זכותו לקבל תגמולים מחברת הביטוח? האם העובדה כי בעל הרכב השאיר במכונית את מפתחות הרכב, ולא הפעיל את האזעקה כנדרש, תעניק לחברת הביטוח פטור מתשלום התגמולים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעת ביטוח.

 

התובע טען כי לפני שהוא נכנס למכולת הוא הפעיל את אזעקת המכונית באמצעות שלט רחוק. לטענתו, לאחר שנכנס לחנות, הוא הניח את מפתח הרכב על מקרר הגלידות והצרור נגנב בשניה של חוסר תשומת לב מצידו. התובע הוסיף כי הגנב השתמש בצרור על מנת לנטרל את האזעקה וכך הצליח לגנוב את הרכב "מתחת לאפו". לעניין הנזק, התובע טען כי חברת הביטוח צריכה לשלם לו תגמולים בשווי מחיר הרכב על פי המחירון, וזאת בצירוף הוצאות מימון.

 

      קראו עוד בתחום זה:

 

חברת הביטוח טענה ראשית כי התובע איבד קשר עין עם המפתחות, וזאת לאחר שהוא עוזב את הרכב בלתי מאויש. כמו כן, נטען כי התובע לא נהג באמצעי הזהירות הסבירים המצופים ממנו והגניבה אירעה בשל רשלנותו הבלעדית. חברת הביטוח טענה כי נסיבות המקרה מעניקות לה פטור מלא מתשלום תגמולי הביטוח.

 

במהלך הדיונים בבית המשפט הרחיבה חברת הביטוח את החזית המשפטית וטענה כי הפעלת הרכב הייתה תלויה גם בהקלדת קוד סודי הנמצא ליד ההגה. חברת הביטוח ביקשה מבית המשפט לקבוע, לאור טענה זו, כי התובע לא הפעיל את האזעקה כאמור ועל כן הוא אשם בגניבת מכוניתו. בנוגע לשווי הרכב, חברת הביטוח טענה כי במידה והיא תחויב בתשלום התגמולים, יש לנכות מהסכום הוצאות בגין שימוש ברכב על ידי חברה ממשלתית ותאונות בהם הייתה המכונית מעורבת.

 

למרות מהימנות נמוכה של התובע - התגמולים ישולמו בחלקם

 

בית המשפט קבע כי יש לקבל באופן חלקי את התביעה. השופט, אביחי דורון, כתב בפסק הדין כי טענתה של חברת הביטוח כאילו התובע כלל לא נעל את הרכב בעזיבתו מתיישבת עם הגיונם של דברים. התובע התכוון להיכנס לחנות המכולת לזמן קצר בלבד, ומדובר ביום בו ירד במקום גשם זלעפות בלתי פוסק.

 

אי לכך, בית המשפט קבע כי סביר להניח שהתובע יצא מהמכונית בזריזות מבלי לנעול אותה ומבלי להפעיל את האזעקה. זאת ועוד, התובע הסתמך על עדותו היחידה, אשר הייתה כעדות בעל דין יחידה. התובע נמנע מלהביא לעדות את המוכר בחנות המכולת, עובדה אשר עמדה לו לרועץ.

 

פגיעה נוספת במהימנותו של התובע מצא בית המשפט בכך שהאחרון ביקש את מלוא התגמולים עבור הרכב, זאת כאשר הוא מנסה להסתיר מבית המשפט תאונות ובעלויות קודמות על הרכב.

 

עם זאת, התביעה כאמור התקבלה בחלקה. טענותיה של חברת הביטוח בדבר הפעלת האזעקה נטענו במסגרת הרחבת חזית אסורה ולא כחלק מכתב ההגנה המקורי. השופט ציין כי ייתכן והתביעה הייתה נדחית באופן מלא אם הנתבעת הייתה מציגה טיעוניה באופן מסודר בראשית ההליך. עם זאת, משלא נעשה כך, בית המשפט קבע כי יש לפסוק פיצויים עבור התובע.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

מיקרוטראומה

מיקרוטראומה

מיקרוטרואמה ופיצויים...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... 

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה? מהו למעשה אובדן כושר עבודה? האם אובדן היכולת לעבוד במקצוע אחד הינה אובדן כושר עבודה?  

היעדר גילוי בחברת הביטוח וטענה בדבר מצב רפואי קודם

מהי טענת העדר גילוי בתביעת ביטוח? מהו חיתום מחדש? האם חברת הביטוח יכולה להתחמק מתשלום התגמולים לפי הפוליסה? 

ביטוח חיים בהלוואת משכנתא

על מנת לקבל משכנתא לרכישת דירה, הבנקים מחייבים את הלווים לרכוש גם ביטוח חיים להבטחת החזר המשכנתא. פוליסה זו בעצם מבטחת כנגד מקרה מוות של אחד מהלווים 

אי מסירת פוליסת ביטוח

אי העברת הפוליסה למבוטח יגרור מניעה מחברת הביטוח להסתמך על חריגים וסייגים הקיימים בפוליסה... 

תביעה לתגמולי ביטוח- מצב רפואי קודם

תביעה לתגמולי ביטוח אי תשלום ביטוח בשל מצב רפואי קודם- האומנם? 

מהו ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית מגן על בעלי מקצוע חופשיים (כמו: עו"ד, רואי חשבון, מהנדסים, אדריכלים, מתווכים, מנהלי תיקי השקעות, חברות חיתום וחברות לניהול קרנות נאמנות .... 

הצהרת בריאות בפוליסת ביטוח

מהי הצהרת בריאות? מהו חשוב לדעת עם מתן פרטים רפואיים במסגרת הצהרת בריאות? 

את מי תובעים לאחר תאונת עבודה ?

נפגעת בעבודה? נגרמו לך נזקי גוף? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.