www.what2do.co.il

פיצויים לחקלאים על פי ערך ריאלי בגין נזקי חורף 1991

דרגו את המאמר

פיצויים לחקלאים על פי ערך ריאלי בגין נזקי חורף 1991

פיצויי לחקלאים אשר נפגעו בגין אסון טבע


לשמחתנו הרבה, מדינת ישראל היא מדינה אשר בדרך כלל איננה סובלת אסונות טבע או פגעי אקלים. עם זאת, אחת לכמה שנים, גורמים תנאי אקלים קשים לנזקים שונים. מדובר, בדרך כלל, בנזקים לחקלאות ולגידולים, ולא לנזקים בנפש (כדוגמת הטורנדו אשר פקד את ארצות הברית בסוף חודש אפריל השנה).

 

רבים בישראל זוכרים עד היום את חורף 1991-1992, אשר היה חורף קשה במיוחד. במהלך חורף זה, הגשם היכה ללא רחם בכל חלקי הארץ, והעיר ירושלים התכסתה בשלג לבן עד לגובה של כמטר וחצי במקומות הגבוהים. על פי רוב, אזרחי ישראל שמחים על חורפים אלו, אשר ממלאים את אגם הכנרת ומפרים את החקלאות. עם זאת, חקלאים ישראלים רבים, אשר אינם ידעו כיצד להתמודד עם תנאי אקלים אלו, סבלו מנזקים קשים באותם השנים.

 

      קראו עוד בתחום:


ממשלת ישראל הכריזה על החורף ב-91-92 כאסון טבע וכתולדה מכך הוקמה ועדת זכאות אשר מטרתה הייתה לבחון את זכותם של חקלאים לפיצויים מהמדינה בגין נזקיהם. ועדה זו המליצה על פיצויים כספיים לענף החקלאים והתחשיבים בוצעו לפי ערכי שנת 1992. התשלום ניתן בפועל רק לאחר שנים.

 

כיצד יחושבו הפיצויים?

 

החקלאים טענו כי מדובר באפליה ויש לחשב את נזקיהם בהתאם לערך במועד התשלום. לטענתם, הסכומים אשר נפסקו עבורם לא היו ריאלים בהתחשב בנזקים ב-92 ובמצב הענף כיום (בין השאר כתוצאה מנזקים אלו). בקשתם של החקלאים נדחתה, הן בוועדה והן בוועדת הערר. וועדה הערר קבעה כי יש לדחות טענותיהם של החקלאים, וזאת משום שאין להאריך את המועד להגשת הערר (אשר הוגש באחור). ערעור על החלטה זו נדחה בבית המשפט המחוזי. החקלאים לא אמרו נואש ופנו לבית המשפט העליון.


בית המשפט העליון קבע, בפסק דין אשר ניתן על ידי השופטת בדימוס איליה פרוקצ'יה, כי תכלית החוק – הן מבחינה אובייקטיבית והן מבחינה סובייקטיבית – הייתה אמורה להוביל למסקנה כי במקרים בהם נוצר פער כה גדול בין הערך הריאלי לערך הנומינלי, החקלאים זכאים לפיצויים על בסיס ערכים ריאליים.

 

מדובר בעניין אשר ניתן ללמוד אותו מתוך תכליתו של החוק, קבעה השופטת, ומטרתו היא אחת – לסייע לחקלאים אשר נפגעו בגין נזקי טבע ולאפשר להם לחזור בהקדם לפעילות יצרנית. מדובר בחוק אשר תכליתו לסייע לחקלאי, הא ותו לא. טובת החקלאים היא טובת ענף החקלאות, וטובת ענף החקלאות היא טובת הציבור, כתבה השופטת. יתרה מכך, השופטת קבעה כי התשלומים ישולמו בתוספת ריבית והצמדה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.