www.what2do.co.il

עסק פעל באופן בלתי חוקי ושריפה שפרצה בו גרמה לנזקים לדירה

דרגו את המאמר

עסק פעל באופן בלתי חוקי ושריפה שפרצה בו גרמה לנזקים לדירה

200,000 שקלים פיצויים בעקבות שריפה בדירה שכנה


תא (חי') 5147-09-08


שריפה אשר פרצה במסעדה התפשטה גם לדירה מעל העסק. האם רשלנותם של בעלי המסעדה והמחזיקים בה, אשר באה לידי ביטוי באי דאגה לאישורים ולאמצעי בטיחות, הייתה בה כדי להקים חבות בפיצויים כלפי בני הזוג אשר דירתם ניזוקה מהאש?


התובעים במקרה דנן היו זוג מבוגרים, בשנות ה-70 לחייהם, אשר הגישו תביעת פיצויים בגין נזקי רכוש שנגרמו לדירתם בשריפה. לטענתם, ביולי 2008, פרצה שריפה במסעדה אשר הוחזקה על ידי הנתבעים ואשר התפשטה לדירתם. התובעים טענו כי השריפה פרצה במסעדה בעקבות רשלנות כאשר המבנה החיצוני והסככה, ש"סייעו בהפצת האש", נבנו שלא כדין.

 

לטענתם, אנשי מכבי אש הוזעקו למקום וכיבו את השריפה באמצעות זרנוקי מים. דירתם של התובעים, אשר חלקה הגדול היה בנוי מעץ, ספגה נזק משמעותי. התובעים טענו כי מדובר ברשלנות וזאת משום שהנתבעים הפרו חובות חקוקות שונות כגון ניהול עסק ללא רישיון, ניהול עסק ללא קבלת אישור מתאים ממכבי האש, ובניית הרחבות ללא היתר בניה.


הנתבעים טענו להעדר קשר סיבתי


הנתבעים טענו כי הם אינם אחראים לשריפה ולא מדובר ברשלנות. לטענתם, הנזק נגרם כתוצאה מהצתה. לחילופין, נטען כי לא התקיים קשר סיבתי בין האירוע נשוא התובענה לבין ה"מחדלים לכאורה אשר יוחסו לנתבעים". בהמשך, הנתבעים סתרו את טענותיהם הראשונות והכחישו כי השריפה פרצה במסעדה. לטענתם, לא היה כל קשר בין ניהול העסק בהעדר הרישיונות המתאימים לבין התפשטות האש לדירת התובעים. בעלי המסעדה טענו כי האש הייתה מגיעה לדירת בני הזוג בכל מקרה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

לאור הפערים בחוות הדעת מצד הצדדים, בית המשפט מינה מומחה מטעמו בתחום ההנדסה. המומחה העריך את נזקי התובעים בכ-155,000 שקלים. היות והצדדים לא הגיעו לפשרה, התיק נקבע להוכחות. במהלך הדיון הוסכם על ידי הצדדים כי חוות דעתו של המומחה מטעם בית המשפט תהיה חוות דעת מחייבת בתיק. הצדדים ויתרו אפוא על חקירת המומחים והשמאים האחרים. כעת, בית המשפט נדרש לבחון את המקרה לגופו ולקבוע האם מדובר ברשלנות המזכה בפיצויים.


מקור השריפה והתפשטותה – בית המשפט קבע כי הראיות אשר הוצגו בפניו הוכיחו שהאש התפשטה לדירת התובעים בעקבות שורה של סיבות אשר היו נעוצות במבנה הקירוי. לדוגמא, האש התפשטה בעוצמה, בין השאר, בגין החומרים מהם היה עשוי מבנה הקירוי ובשל קרבתו לחלון דירת התובעים. סיבות נוספות להתפשטות האש היו הימצאותם של חומרים דליקים בשטח המבנה המקורה והיות מוקד השריפה בכניסה לבר המשקאות. "כל אחד מאלה תרם לכך שהאש הגיעה בסופו של דבר לדירת התובעים", נכתב בפסק הדין.


אחריות הנתבעים


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי לא הוכח שההצתה אשר נגרמה במסעדה הייתה "סיכון צפוי". למעשה, התובעים אף לא העלו טענה כגון דא. אי לכך, לא הוכח כי הצתה נגרמה בעקבות רשלנותם של הנתבעים ולא הוכח שהם היו יכולים למנוע אותה. עם זאת, לא היה בכך כדי לשלול את "אשמתם" של הנתבעים לנזקי התובעים.


בפסק הדין נכתב כי הנתבעים, בתור בעלי המסעדה והמחזיקים בה, היו חייבים כלפי התובעים בחובת הזהירות המושגית והקונקרטית מתוקף היותם שכנים. בפסק הדין נכתב כי "הם אמנם לא יכלו לצפות כי המסעדה תוצת אולם הם יכלו והיה עליהם לצפות כי במקרה של שריפה במסעדה, עסק הטומן בחובו כשלעצמו סיכוני אש, יגרם לדירת התובעים שבקומה השנייה נזק". אי לכך, נקבע כי היה על הנתבעים לנקוט באמצעים סבירים שימנעו נזק כגון דא.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.