www.what2do.co.il

תביעת נזיקין שהגישו משפחת מחבל פיגוע התאבדות

דרגו את המאמר

תביעת נזיקין שהגישו משפחת מחבל פיגוע התאבדות
הריסת ביתו של המחבל המתאבד מהפיגוע בסאברו - האם המדינה תשלם פיצויים?
 
רשויות השלטון שואבות את כוחן על סמך חוקים מפורשים. על כל פעולה של המדינה, חלה מערכת חוקים מסוימת. פרט למקרים חריגים ביותר, המדינה אינה פועלת אף פעם בריק משפטי, אלא מסתמכת על מערכת חוקים וכללים מוסדרת. גם בזמן מלחמה, המדינה פועלת על סמך חוקי מלחמה מיוחדים, שנמצאים בחקיקה הראשית ובתקנות.
 
מדי פעם, מתעוררת השאלה עד כמה הפעילות של המלחמה בטרור, עומדת בקריטריונים של דיני המלחמה המקובלים. מדינת ישראל הינה אחת המדינות המפותחות ביותר, מבחינת הדינים וההלכות שחלות על פעולות צבאיות, במסגרת המלחמה בטרור.

בתאריך 9.8.2010 ביצע מחבל מתאבד פיגוע במסעדת סבארו בירושלים, במהלכו נהרגו 15 איש ונפצעו 107. לאחר כשנה, פוצץ ביתו של המחבל בכפר פלסטיני ליד ג'נין. בני משפחתו של המחבל, שהתגוררו בסמוך לביתו, תבעו את מדינת ישראל על הנזקים שנגרמו לרכושם, כתוצאה מפיצוץ ביתו של המחבל. המקרה הגיע לפתחו סגן נשיא בית משפט השלום בירושלים, יואל צור. פסק דינו של סגן הנשיא עוסק במספר סוגיות שונות. מאמר זה יתמקד בעיקר בטענת ההגנה של המדינה.

טענת ההגנה של המדינה - פעולה מלחמתית

חוק הנזיקין האזרחיים (אחריות המדינה) משנת 1952 קובע, כי במקרה והמדינה גרמה נזק כתוצאה מ"פעולה מלחמתית", עומדת לה הגנה מפני הצורך לשפות את הנפגע. ההגדרה של "פעולה מלחמתית" מופיעה בסעיף 1 לחוק זה ולפיו "פעולה מלחמתית" כוללת "פעולה של לחימה בטרור... וכן פעולה לשם מניעתם של טרור, מעשי איבה או התקוממות...".
 
סגן הנשיא ציין כי במקרה זה, הריסת ביתו של המחבל בוצעה בשביל להרתיע אנשים אחרים, מלבצע פעולות טרור. התובעים מצידם, טענו כי הריסת בית, לא אמורה להיחשב כ"פעולה מלחמתית". הטענה הייתה שלא כל פעולה שמכוונת למלחמה בטרור, מהווה "פעולה מלחמתית".
 
התובעים הביאו כדוגמה את פסיקתו של בית המשפט העליון, שקבע כי כאשר במלחמת יום הכיפורים, פלוגה שמספקת דלק ומתמקמת בגן ילדים גורמת נזק למקום, אין לראות את הנזקים ככאלו שחלה עליהם ההגנה של "פעולה מלחמתית". סגן הנשיא לא קיבל את הניסיון לבצע השוואה מסוג זה. הריסת הבית התבצעה בשטח שהוא עוין ועל כן זאת פעולה מלחמתית, ואין להשוות זאת לפעילות לוגיסטית בזמן מלחמה, שלא מהווה פעילות מלחמתית של ממש.

התובע ניסה לטעון, כי המונח "פעולה מלחמתית" לא כולל התרחשות בה כוחות הביטחון לא נתקלו בהתנגדות. סגן הנשיא דחה טיעון זה. המבחן לפעילות מלחמתית אינו מבחן התוצאה, אלא מבחן המעשה. המח"ט שמסר תצהיר בתיק זה, טען כי בעת ההכנות לפיצוץ, הכוח שנמצא בתוך המבנה מצוי בסכנת חיים. המח"ט ציין כי האזור בו בוצעה ההריסה, מהווה אזור ממנו יצאו מחבלים רבים, ועל כן הפעולות שננקטו היו זהירות ביותר.

גם לאחר שסגן הנשיא קובע, כי הלכה למעשה טענת ההגנה של המדינה פוטרת אותה מלשלם פיצויים למשפחת המחבל, הוא ממשיך בבדיקת ההתרשלות והנזקים הנטענים. ניתן לציין כי מבחינת הניתוח המשפטי, ברגע שחלה טענת ההגנה, אין צורך לדון בנושאים הללו, משום שמספיק להראות כי חלה טענת ההגנה, על מנת לדחות את התביעה.
 
סגן הנשיא מגיע למסקנה, כי פעולותיו של הצבא, בניסיון למנוע נזקים סביבתיים בשל הפיצוץ, היו סבירים בנסיבות העניין, ואף מעבר לכך. סגן הנשיא מציין, כי לא רק שהמדינה הראתה כי לא הייתה רשלנות במקרה זה, אלא אף המדינה נהגה בזהירות יתר. ניתן לציין, כי בית המשפט גם דוחה את טענותיהם של התובעים לגבי הנזקים שנגרמו. לטענת סגן הנשיא, התובעים לא עמדו בנטל להוכיח את הנזקים שנגרמו להם, ולא הביאו ראיות שיתמכו בטענות לנזקים האמורים.
 
לסיכום, תביעת משפחתו של המחבל ממסעדת סבארו נדחתה. הדחייה לא הייתה על בסיס הטענה הכללית של חוסר שפיטות, אלא על סמך ניתוח מערכת הדינים הרלוונטית שחלה על נושא המלחמה בטרור.
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

בדיקת פוליגרף

מכשיר הפוליגרף המכונה " מכונת אמת " הנו מכשיר מכני שמטרתו להעריך את אמיתות דברי הנבדק 

חוקרי הביטוח

כיצד מומלץ לנהוג במקרה ונתקלת בחוקר חברת הביטוח? מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הפיצויים 

תביעת קבלן - ליקויי בניה

מידע משפטי אודות ליקויי בניה ותביעה נגד קבלנים ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתביעות בגין ליקויי בניה 

מהו ביטוח רכוש, ביטוח מבנים ודירות?

ביטוח מבנים נעשה כאשר המבטח משלם לבעל הפוליסה פיצוי מוסכם, במקרה של נזק או תאונה בלתי צפויה למבנה, תמורת תשלום פרמיה מוסכמת, על פי תעריף מבנה  

ייעוץ משפטי

מדוע מומלץ לקבל ייעוץ משפטי לאחר מקרה תאונה ולא משנה אם נגרם נזק או לא? 

תביעות קטנות - רשמים ועצות

עצות לעומדים בבית המשפט לתביעות קטנות במקרה של תביעות פח - נזקי רכוש ... 

חלפים - מקוריים, משומשים או תחליפיים

המבטחות והשמאים מטעמם כופים על המוסכים והמבוטחים שימוש בחלפים כאלה ואחרים מטעמים של אינטרס כלכלי מובהק ובפרק זה אשתדל לפזר את הערפל הקיים בדבר זכויות הצרכן (בעל הרכב) ובדבר סוגי החלפים הקיימים בשוק למען יבין הקורא על מה בעצם מדובר 

חוק חוזה הביטוח

חוק חוזה הביטוח ... נוסח החוק, מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום הביטוח 

טעויות נפוצות תביעות רכב

טעויות נפוצות בסילוק תביעות רכב כנגד מבטחת אשר מנסיוני קורות לעיתים .... 

ביטוח עסק ומשרד - נזקי טבע, טרור, רכוש, מאגרי מידע

ביטוח עסק מכסה נזקים אשר נגרמו לתכולת ומבנה העסק ... פסקי דין, מאמרים ופניה אל עורכי דין העוסקים בדיני ביטוח המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.