www.what2do.co.il

הכרה בחייל כנכה צה``ל לאחר התפרצות פוסט טראומה בעקבות צפייה בסרט

דרגו את המאמר

הכרה בחייל כנכה צה``ל לאחר התפרצות פוסט טראומה בעקבות צפייה בסרט

צפייה בסרט העלתה חוויות מהצבא - לוחם הוכר כנכה צה"ל


צעירים רבים אשר שירתו ביחידות קרביות נחשפו במהלך שירותם הצבאי למראות קשים ביותר. לא אחת, החיילים הצעירים "מדחיקים" את האירועים ואינם נותנים להם להשפיע להם על אורח חייהם. עם זאת, שילוב בין נפש עדינה ומראות קשים עלול להיות בהחלט להוות תמהיל להתפתחות תגובות פוסט טראומתיות. במקרים כגון דא, החייל הנפגע יכול לבקש ממשרד הביטחון להכיר בו כנכה צה"ל.


מצוקה נפשית עלולה להתפרץ לא באופן מיידי. לעיתים, התדרדרות נפשית תהיה תולדה דווקא של טריגר שתוקף את החייל המשוחרר לאחר שנים. אתר "גלובס" מפרסם דוגמא למקרה כאמור. מדובר בלוחם בחטיבת גבעתי, אשר נחשף במהלך שירותו פעמיים לסיטואציות קשות ומורכבות. הלוחם הוכר כנכה צה"ל וזאת בין השאר לאחר שמצבו הנפשי החמיר לאחר צפייה בסרט "אווטאר".

 

שירות מלווה באירועים טראומתיים


בעת הפנייה לקצין התגמולים, הלוחם תיאר את נסיבות שירותו הצבאי מהרגע בו התנדב ליחידת גבעתי ועד לקריסה במצבו הנפשי. הודגש כי בשנת 2004, סמוך לקראת סיום שירותו הצבאי בגבעתי, הלוחם נקלע לאזור פיגוע רב נפגעים ונדרש להעניק סיוע לפצועים וההרוגים. לאחר מכן, הוא פנה לקצין בריאות הנפש ביחידה. לאחר השחרור, הלוחם קיבל צו מילואים אשר קרא לו לשרת במלחמת לבנון השנייה.

 

      קראו עוד בתחום:

 

במהלך המלחמה, נפלה בסמוך ללוחם קטיושה אשר כמעט ופגעה בו. כתוצאה מהאירוע, הוא החל לסבול מסיוטים, פלאשבקים ופחדים ממקומות הומי אדם. זאת ועוד, במסגרת אחד הקרבות, הלוחם ויחידתו נקלעו לקרב עיקש מול לוחמי חיזבאללה באחד הכפרים בדרום לבנון. גם האירוע הנ"ל הותיר את חותמו על הלוחם וצרב בליבו צלקת נוספת.


הלוחם טען כי כל אלה באו לידי ביטוי ביתר שאת לאחר שהוא צפה בסרט הבדיוני "אווטאר". מדובר בסרט המתאר מלחמה בין בני האדם ליצורים בכוכב אחר. הסרט אשר כולל סצנות רבות של קרבות ומוות, הביא לפרוץ מצוקה נפשית קשה אצל הלוחם. מאז הצפייה בסרט, הלוחם לקה ב-P.T.S.D (פוסט טראומה) והוא מקבל כיום סיוע מיחידת הלומי הקרב באגף השיקום. לאחרונה, קצין התגמולים הכיר בו גם כנכה צה"ל. זאת ועוד, הלוחם הגיש תביעה לפיצויים ותגמולים כנגד משרד הביטחון. לתביעה צורפה חוות דעת רפואית מטעם פסיכיאטר אשר העריך את נכותו הנפשית של התובע בכ-100% לצמיתות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?
שלח

מאמרים נוספים בתחום

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.