www.what2do.co.il

PTSD, פוסט טראומה לאחר שירות צבאי ופיצויים

דרגו את המאמר

PTSD, פוסט טראומה לאחר שירות צבאי ופיצויים
מהי תסמונת פוסט טראומה PTSD?
 
הפרעת דחק פוסט-טראומטית הנה תגובה מאוחרת ו/או ממושכת לאירוע או מצב גורם דחק, שטבעו מאיים או קטסטרופלי באופן חריג. לדוגמא: אסון טבע או אסון שנגרם על ידי אדם, מלחמה, תאונה קשה, נוכחות במוות אלים של אחרים, או היות האדם קורבן לעינויים, טרוריזם, אונס או פשע אחר.
 
מה צריך להוכיח בתביעה נגד משרד הביטחון במקרה של פוסט טראומה?
 
חייל אשר הגיש תביעה כנגד משרד הביטחון יהיה חייב להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין מחלת הפוסטראומה ממנה הוא סובל לבין השירות הצבאי, ובכדי להכיר בתביעתו של החייל דרושה הוכחה כאמור כי נכותו נגרמה "עקב" השירות הצבאי.
 
משמעותה של דרישה זו היא הוכחת קשר סיבתי בין הופעת או פרוץ מחלה הפוסט טראומה או החמרתה לבין השירות הצבאי, כאשר קשר סיבתי זה מוסק על ידי בתי המשפט, תוך התבססות על המידע הרפואי המוצג בפניו, ותוך הפעלת שיקולים נוספים של מדיניות משפטית.
 
מהו המועד להגשת תביעה במקרה של PTSD, פוסט טראומה?
 
ניתן להגיש תביעה זו גם לאחר חלוף שנים רבות מיום סיום השירות מאחר ואין התיישנות לגבי סוג כזה של תביעות וזאת כל עוד ניתן יהיה להוכיח כי היה ארוע טראומטי שיכל לגרום להתפתחותו של PTSD וכל עוד ניתן יהיה לבסס זאת במסמכים רפואים בסמוך ככל הניתן לארוע. ואולם ידוע הוא בספרות הרפואית כי קיימת הדחקה של אנשים הסובלים פוסט טראומה ואשר יכולים להגיש תביעה כזו גם אם אין מסמכים רפואים הסמוכים לארוע טראומטי שחוו, ובלבד שניתן יהיה לשכנע את משרד הביטחון כי המצב הנפשי קשור לשרות הצבאי בלבד.
 
יצויין כי משרד הביטחון מטפל בכל האנשים אשר טוענים כי סובלים מהלם קרב ומקרי פוסטראומה באופן אוטומטי גם אם עדין לא נבדקו ע"י הועדה הרפואית הם זכאים לקבל טיפול זמני על להחלטת הועדה הרפואית ואף קיים מרכז מיוחד אשר הוקם לצורך כך הנקרא המרכז להלומי קרב ליד בית החולים תל- השומר.
 
 
כיצד נקבעת נכות במקרה של PTSD?
 
מומלץ לכל חייל או שוטר אשר עומד להגיש תביעה כנגד משרד הביטחון לקבל חוו"ד רפואית של מומחה אשר יקבע את הקשר הסיבתי בין החבלה/מחלה לבין השרות הצבאי תוך שהוא מציין את האסכולה הרפואית עליה הוא מתבסס ותוך ביסוס הקשר הסיבתי (משפטי).
 
קצין התגמולים הוא המוסמך לקבוע דבר קיומו של קשר סיבתי. החוק מאפשר לקצין התגמולים להיעזר, לצורך קבלת החלטתו, בחוות דעתה של ועדה רפואית על פי חוק הנכים או של ועדה עליונה (סעיפים 28 ו-28א לחוק). משמוכר פלוני כנכה, נקבעת דרגת נכותו על ידי ועדה רפואית (סעיף 10(א) לחוק). משמע, תנאי מוקדם לקביעתה של דרגת נכות על ידי ועדה רפואית הינו ההכרה בנכות על ידי קצין התגמולים (אולם ראו סעיף 28א לחוק).
 
לאחר קבלת ההכרה ע"י קצין תגמולים ניגש הנפגע לועדה רפואית לצורך קביעת הנכות. הועדה תערוך בדיקות לנפגע ותבחן את הממצאים הקיימים ובסיום תעריך את שיעור הנכות של הנפגע, אם לצמיתות ואם זמני, וזאת בהתאם למבחנים לקביעת דרגות נכות.
 
לסיכום,
 
על מנת לטפל במקרי פוסט טראומה בצורה הטובה ביותר מומלץ לפנות בהקדם אל עורך דין המתמחה בתביעות מול משרד הביטחון. 
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.