www.what2do.co.il

סכיזופרניה בגין נפילת פצצת מרגמה בבסיס צבאי

דרגו את המאמר

סכיזופרניה בגין נפילת פצצת מרגמה בבסיס צבאי

פגיעה נפשית בעקבות נפילת פצצת מרגמה בסמוך לחייל במוצב

 

האם הועדה הרפואית העליונה במשרד הביטחון יכולה לקבוע נכות של חייל הסובל מסכיזופרניה בתוך 15 דקות בלבד? האם הוועדה חייבת לשלוח את החייל לבדיקות מעמיקות יותר בטרם תיקבע נכותו? סוגיה זו עמדה במרכזו של ערעור שהוגש כנגד החלטת ועדה רפואית מטעם קצין התגמולים.  

 

המערער התגייס לצה"ל במאי 2000, עבר טירונות קרבית והוצב ביחידה קרבית בגזרת עזה. במשך שנתיים תיפקד המערער לשביעות רצון מפקדיו ובאופן מקצועי. אירוע אשר התרחש בסוף שנת 2002 שינה את חייו של המערער לתמיד. פצצת מרגמה אשר נורתה מכיוון רצועת עזה נפלה בסמוך למקום בו היה המערער וגרמה לו לפגיעה נפשית קשה אשר הוגדרה כתגובה פוסט-טראומתית. אי לכך, הומלץ לשחרר את המערער מהשירות.

לאחר שחרורו מצה"ל, הלך מצבו הרפואי של המערער והחמיר עד אשר הוא נאלץ לקבל טיפולים במוסדות רפואיים לטיפול בחולי נפש. בשנת 2005 אושפז המערער בבית החולים מזרע ואובחן כמי שסובל מסכיזופרניה בלתי מאורגנת.

 

מומחה רפואי מטעמו של המערער הגיש חוות דעת המעריכה את נכותו של החייל המשוחרר בשיעור של 100%. קצין התגמולים הכיר בנכותו של המערער אך קבע כי יש להעמיד אותה על 30% בלבד. ועדה רפואית בעניינו של המערער קבעה את הנכות הצמיתה על 50%. בעקבות החלטה זו, הגיש המערער ערעור לבית המשפט המחוזי.

 

בדיקה של 15 דקות בלבד, האמנם?

 

המערער טען כי הבדיקה הקלינית של הוועדה הייתה קצרה ביותר, לא יסודית ולא מקצועית. לטענתו, לא ניתן בבדיקה של 15 דקות לרדת לעומקה של הבעיה ממנה הוא סובל. המערער הוסיף כי מרגע שהוועדה הרפואית סברה שיש לדחות את חוות הדעת הרפואית מטעמו, היה עליה להפנות אותו לאבחון או הסתכלות לפרק זמן סביר ולא לערוך לו בדיקה קצרה במשך דקות ספורות בלבד.

 

      קראו עוד בתחום:

 

עורך דינו של המערער הפנה את בית המשפט לפסק הדין אשר ניתן בע"א (ת"א) 1076/00 ענקי יוסף נ' קצין התגמולים. בעניין יוסף נקבע כי קביעת דרגת נכות נפשית איננה סוגיה פשוטה וגם פסיכיאטרים מומחים מתחו לא אחת ביקורת מיעוט האמצעים והאפשרויות לקבוע בדייקנות דרגת נכות נפשית נוכח הצמצום בזמן הבדיקה והיקף הבדיקה (בועדות הרפואיות לא נכללים פסיכולוגים אלא פסיכיאטרים בלבד).

 

לגרסתו של ב"כ המערער, היה זה נכון להפנות את התובע למרכז ההערכה ובו צוות רב דיסיפלינרי המרוכז ע"י פסיכיאטר כיו"ר המרכז. במקום כגון זה ניתן יהיה לבדוק את הנכה בשך שעות ארוכות, ואפילו ארוכות מאד, ע"י בודקים מדיסיפלינות שונות (לרבות פסיכולוג, מרפא בעיסוק, עובד פסיכוסוציאלי - נוירופסיכולוג, פסיכיאטר וכדומה).

 

בית המשפט קובע - הוועדה הרפואית פעלה כדין

 

בית המשפט קבע כי יש לדחות את הערעור. השופט ציין כי שיקוליה של הועדה רפואית העליונה לעניין מצבו הרפואי של המערער הינם שיקולים רפואיים מקצועיים אשר בית המשפט אינו נוטה להתערב בהם. הקביעה בנוגע למצבו הנפשי של המערער דכאן הינה קביעה רפואית ואין לבחון אותה ממשקפי המשפט.

 

השופט כתב בפסק הדין כי ייתכן והיה זה נכון לערוך למערער בדיקות נוספות, אך קיימים מקרים בהם בדיקה אחת תארך מספר דקות ובדיקה אחרת תהיה ארוכה יותר. אין לדרוש אפוא מהועדה לקיים בפניה את תהליך ההסתכלות והבדיקות הפסיכלוגיות והפסיכו דיאגנוסטיות אשר המערער מציע. בית המשפט קבע כי בדיקות אלו אינן סבירות גם באופן מעשי.

 

השופט קבע, לסיכום, כי לא נפל פגם בכך שהועדה לא יזמה תהליכים ובדיקות נוספים. בפסק הדין צוין כי המערער בעצמו פנה לרופא מומחה שהגיש חוות דעת מטעמו, ואותו מומחה לא שלח את המערער לבדיקות המדוברות. דהיינו, המומחה אשר תמך בטענות המערער בדבר נכותו הנפשית לא ראה לנכון לשלוח אותו לבדיקה נוספת, מאין זה ילין המערער על התנהלות הועדה בעניין זה?

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.