www.what2do.co.il

סוכן מוסד לקה בסוכרת כתוצאה מהשירות הצבאי

דרגו את המאמר

סוכן מוסד לקה בסוכרת כתוצאה מהשירות הצבאי

הכרה בקשר סיבתי בין שירות במוסד לבין סוכרת


מחלת הסוכרת הינה מחלה אשר ממנה סובלים ממנה בישראל כחצי מיליון בני אדם. האגודה הישראלית לסוכרת מעריכה כי כ-200,000 בני אדם נוספים חולים בסוכרת אך הם אינם יודעים על כך. התפרצות המחלה יכולה לנבוע ממספר גורמים כגון השמנה, גנטיקה, דחק נפשי, דחק פיסי וכדומה.

 

ישנם מקרים רבים בהם חיילים ואנשי שירות הביטחון, אשר סובלים ממחלת הסוכרת, טוענים כי המחלה נגרמה כתוצאה מלחץ נפשי בשירות. על מנת שחייל או איש שירות הביטחון יוכל לזכות בהכרה בזכות לפי חוק הנכים, מוטל עליו להוכיח כי אירוע ספציפי בחיי הצבא (או חיי הצבא בכללותם) הוא שהביא לכך שבגופו תתפרץ הסוכרת.

 

למעשה, יש להוכיח ראשית קשר סיבתי עובדתי ולאחר מכן קשר סיבתי משפטי. הקשר הסיבתי העובדתי נובע מהוכחתה של אסכולה רפואית רבלנטית המכירה בלחץ נפשי כגורם למחלת הסוכרת. יש לציין כי מומחים רפואיים חלוקים בעניין זה כאשר מחלוקות זו מפלגת גם את השופטים השונים.

 


דוגמא לפסק דין

 

בית משפט השלום בתל אביב קבע כי יש לקבל את ערעורו של סוכן מוסד לשעבר בתביעת פיצויים מכוח חוק הנכים כנגד משרד הביטחון. השופט קבע כי מתקיים קשר סיבתי בין מחלת הסוכרת ממנה סובל המערער לבין שירותו בשירותי הביטחון הסודיים. בית המשפט ציין כי יש לקבל את הערעור וזאת למרות שנבצר מהמערער לפרט במדויק ולפרטים את נסיבות התפתחות הסוכרת והלחץ הנפשי בו הוא היה שרוי.


המערער התגייס לשירות במוסד בשנת 1981 ובמהלך שנות ה-80 הוא היה שותף למבצעים רבים בהם חייו היו לא אחת בסכנה. כמו כן, המערער ציין אירוע ספציפי בעל חשיבות עליונה במסגרתו הוא פעל ובתכנונו היו מעורבים גם ראש הממשלה דאז, מנחם בגין ז"ל.

 

      קראו עוד בנושא זה:


משרד הביטחון דחה בתחילה את תביעתו של סוכן המוסד וזאת משום שעל מנת להכיר בקשר בין מחלת הסוכרת לשירות יש צורך להציג טענות בפירוט מתאים. הסוכן טען כי הוא אינו יכול לפרט יתר על המידה וזאת מחמת סיווגו הביטחוני ובשל שירותו רב השנים בישראל ובמדינות זרות. בעקבות דחיית התביעה על ידי קצין התגמולים, הגיש סוכן המוסד ערעור לבית המשפט.


ב"כ של הסוכן טען בבית המשפט כי קצין התגמולים היה אמור לבחון את תנאי שירותו של מרשו לעומק, ולהכיר בכך שהאחרון היה נתון במשך שנים ללחצים ומתחים חריגים בעוצמתם. כמו כן, צוין כי במהלך כל שנות שירותו סיכן המערער את חייו למען ביטחון מדינת ישראל ואין זה יאה להפנות אליו עורף כעת.


רופא תעסוקתי מטעם משרד ראש הממשלה, אשר בדק את המערער, איבחן כי הוא סובל מסוכרת ועל כן הוא הופנה לקבלת טיפול ממושך. כמו כן, במהלך השנים חלה התדרדרות במצבו הבריאותי וכעת הוא נאלץ לטפל במחלה על ידי הזרקת אינסולין שלוש פעמים ביום.

 

עורך דינו של הסוכן הציג בפני בית המשפט גם תצהיר מטעמו של מפקדו של המערער. בתצהיר זה אושרו תנאי עבודתו של המערער במהלך שנותיו במוסד וזאת מבלי שיפורטו לגופן הנסיבות המדוברות. לסיכום, בית המשפט קבע כי יש לקבל את הערעור ולדחות את טענות משרד הביטחון.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.