www.what2do.co.il

בית המשפט הכיר בהחמרה בנקע בצבא ממנו סבלה מדריכת חי``ר

דרגו את המאמר

בית המשפט הכיר בהחמרה בנקע בצבא ממנו סבלה מדריכת חי``ר

הכרה בהחמרה בנקעים חוזרים אצל מדריכת חי"ר

 

בנות רבות, המעוניינות להתגייס לשירות מאתגר ומרתק, בוחרות בדרך של מדריכות חי"ר. מדובר בתפקיד מבוקש ויוקרתי אשר כרוך בשירות מאומץ, הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיסית. האם חיילת אשר התגייסה לשירות זה, כאשר היא סובלת ברמה מסוימת מנקעים חוזרים, יכולה לתבוע זכות להכרה לפי חוק הנכים בגין החמרה בקרסוליה בעקבות השירות?

 

      קראו עוד בתחום:


המערערת התגייסה לשירות חובה בשנת 1999 והוצבה בתור מדריכת חי"ר. תפקיד זה דרש מהאחרונה להדריך כיתה, לצאת לאימוני שטח, לערוך מטווחי לילה ולהשתתף בתרגילים פיסיים שונים. לאמור, שירותה הצבאי היה כרוך במאמץ גופני בלתי מבוטל.

 

באוקטובר 2003, מעט זמן לאחר שחרורה מצה"ל, הגישה המערערת תביעה להכרת זכות על פי חוק הנכים. לטענתה, היא סובלת מנקעים חוזרים בקרסוליים ואלו נגרמו תוך כדי ועקב השירות בתור מדריכת חי"ר. קצין התגמולים דחה את התביעה ובעקבות כך הוגש ערעור לוועדת הערעורים. ערעור זה נמחק בהסכמה לאחר שהוגש בחלוף המועד הקבוע בדין.

 

לאחר מספר שנים נוספת, הגישה המערערת פנייה נוספת לקצין התגמולים וביקשה כי יעיין בתביעתה, וזאת על יסוד "ראיה חדשה". ראיה זו הייתה חוות דעת רפואית מטעמה. קצין התגמולים הסכים לבחון את התביעה אך דחה אותה פעם נוספת. אי לכך, התובעת הגישה ערעור לבית המשפט.

 

יש להכיר בקשר של החמרה


בפני בית המשפט הוצג התיעוד הרפואי אשר כלל שני מסמכים - מסמך רפואי הקודם לגיוסה של המערערת, ומסמך שנערך במהלך השירות הצבאי. בשנת 1998, כשנה לפני גיוסה, רשם רופא המשפחה של המערערת כי המטופלת סובלת מנקיעות קרסול חוזרות. המערערת טענה כי היא הציגה את המסמך הרפואי הנ"ל בפני שלטונות צה"ל, בטרם גיוסה, ועל בסיסו נקבע לה הפרופיל הרפואי. בינואר 2001 התלוננה המערערת על נקעים חוזרים בפני רופא צבאי.


בית המשפט קבע כי לאחר סקירת הראיות אשר הוצגו בפניו, יש לקבל את הערעור באופן חלקי ולקבוע כי מצבה הרפואי של המערערת החמיר בצבא. אי לכך, זכאית האחרונה להכרה בשליש מנזקיה. בפסק הדין נקבע כי אכן הוכח שהמערערת סבלה מנקעים חוזרים עובר לגיוסה. כמו כן, הפרופיל הרפואי אשר נקבע לה נקבע על סמך מסמך זה עם סעיף ליקוי הנוגע לקרסוליים.

 

המומחה מטעם הצבא מעיד - השירות היה מאומץ

 

אף המומחה מטעם קצין התגמולים, אשר הגיע למתן עדות בפני בית המשפט, העיד כי שירותה של המערערת כמדריכת חי"ר היה "שירות מאומץ". כאשר נשאל המומחה, על ידי השופטת, האם למהלך שירות מאומץ זה לא הייתה כל תרומה למצבה הבריאותי של המערערת, ענה האחרון כי ללא ספק יש תרומה מסוימת.


על רקע העובדה שמדובר במצב רפואי קודם, בית המשפט קבע כי ההכרה במערערת תהייה קביעה בקשר של החמרה. המערערת אכן הוכיחה כי שירותה הצבאי היה כרוך במאמצים פיסיים, אך לא הוכחו אירועים חבלתיים ספציפיים. המערערת ניסתה לטעון כי שתי נפילות ספציפיות גרמו להחמרת מצבה. עם זאת, לא נמצא כל תיעוד רפואי בנוגע לנפילות אלו, והן אף לא הוזכרו בתביעתה הראשונה של המערערת לנכות.

 

בסופו של היום, נקבע כי היות והמערערת סבלה לפני גיוסה מנקעים חוזרים, יש להעמיד את שיעור ההחמרה לחובת תנאי השירות על שליש.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

תביעות נגד משרד הביטחון

מתי תוגש תביעה נגד משרד הביטחון? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר 

התיישנות - משרד הביטחון, צבא

מתי מתיישנת הזכות להגיש בקשות בגין פגיעה או מחלה במהלך השירות? 

פסוריאזיס, צבא - קשר בין המחלה לשרות

האם מחלת הפסוריאזיס יכולה להיגרם כתוצאה מתנאי השירות? אם כן כיצד נתבע פיצויים? 

כיב קיבה, שרות צבאי והקשר

כיצד ניתן להוכיח קשר סיבתי בין פרוץ אולקוס (כיב קיבה) לבין שירות בצבא ו/או בכוחות הביטחון? 

הלם קרב

מהו הלם קרב? את מי תובעים במקרה של הלם קרב? מה מועד ההתיישנות? ועוד... 

הקשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי

לצורך בחינת שאלה האם יש קשר בין מחלת הסוכרת לשרות הצבאי יש לשים לב כי ישנם שני סוגי סכרת... 

הקשר בין השרות הצבאי למחלות נפש

כיצד מוכיחים קשר בין שירות צבאי או משטרתי ומחלת נפש אשר נגרמה או הוחמרה כתוצאה מתנאי השירות? 

בחירת זכויות לפי חוק הביטוח הלאומי או לפי חוק הנכים?

חייל או שוטר שנפגע או חלה יכול לתבוע במסגרת ביטוח לאומי או קצין תגמולים, מהו המסלול המומלץ? 

נכי צה"ל וחוק הנכים, לאן?

חוק הנכים נכנס לתוקפו בשנת 1959. מדובר בחוק בעל מטרות סוציאליות ואשר עניינו לעזור ולאפשר סיוע לאנשי כוחות ביטחון אשר חלו או נפגעו או במסגרת שירותם... 

קצין תגמולים- מידע משפטי ומדריך להגשת תביעה

נפגעת בצבא? מעוניין להגיש תביעה נגד קצין תגמולים? מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין באתר... המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.